Aktualności

Podpisanie wniosku o wpisanie zespołu zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku na listę UNESCO, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Podpisanie wniosku o wpisanie zespołu zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku na listę UNESCO, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Symbol Ciechocinka na liście UNESCO: szansa dla całego regionu!

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku powinien znaleźć się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podpisy pod wnioskiem, który rozpoczyna oficjalną drogę w tym kierunku, złożyli we wtorek (13 sierpnia) marszałek Piotr Całbecki i burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.

 

– Ciechocińskie tężnie i cały zespół solankowy są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. To wizytówka naszego regionu, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby to dziedzictwo chronić i promować na arenie międzynarodowej – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Warto też przypomnieć, że w czerwcu sejmik województwa zdecydował o zakupie dwóch zabytkowych obiektów w Ciechocinku – nieczynnego od lat i niszczejącego basenu solankowego oraz łazienek uzdrowiskowych. To kolejne elementy, które odrestaurujemy i udostępnimy kuracjuszom i mieszkańcom.

 

– Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym zostały już wpisane na krajową listę Pomników Historii Prezydenta RP. Mam nadzieję, że tę rangę uda się podnieść – mówił burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz, który podziękował w swoim wystąpieniu wszystkim zaangażowanym w proces przygotowywania wniosku. – Naszym wspólnym priorytetem jest zachowanie tego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

 

– To historyczny moment. Dzisiejsze spotkanie jest następstwem wieloletnich działań, które najpierw doprowadziły do wpisania kompleksu tężni na listę Pomników Historii, a teraz pozwalają pójść dalej – podkreślił dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu dr Marek Rubnikowicz. – Przed nami wiele trudnych i odpowiedzialnych zadań, a warunkiem osiągnięcia sukcesu będzie współpraca na wszystkich poziomach zarządzania – samorządu województwa, samorządu miasta i czynników społecznych.

 

Wśród obiektów tworzących zespół zabytkowej warzelni soli, które zostały wskazane we wniosku, są tężnie solankowe, budynek warzelni soli, podziemna komora ujęcia solanki, nadziemna otwarta instalacja Grzybek i przepompownia. Ciechociński kompleks, działający w oparciu o technologie i urządzenia funkcjonujące od ubiegłego stulecia, jest jedynym historycznym zespołem nieprzerwanie warzącym sól w skali przemysłowej w Europie, a jego charakterystyczne elementy – tężnie solankowe – stanowią największy tego typu zespół na Starym Kontynencie. Ich modernizacja zakończyła się w ubiegłym roku. Zobacz Ciechocińskie tężnie ponownie zachwycają odwiedzających

 

W spotkaniu uczestniczyli także członek zarządu województwa Marek Wojtkowski, radny województwa Sławomir Kopyść, wiceprezes zarządu spółki Uzdrowisko Ciechocinek Domicela Kopaczewska, senator Stanisław Pawlak i radna miejska Ciechocinka Aldona Nocna.

 

Wpis obiektu na listę UNESCO jest wieloetapowym procesem. Przygotowany wniosek zostanie teraz poddany weryfikacji na poziomie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które następnie zgłasza wybrany obiekt do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu. Dalszej oceny dokonują eksperci z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (International Council on Monuments and Sites, ICOMOS) i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature, IUCN). Decyzja o wpisie zapada podczas corocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

 

Tężniami solankowymi, fontanną Grzybek i Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego administruje marszałkowska spółka Uzdrowisko Ciechocinek.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 sierpnia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2024 r.