Finał XXVIII edycji konkursu „Przyroda wokół nas”.
11 czerwca br. przy Terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile, spotkały się drużyny finałowe wyłonione w I etapie, w kwietniu. Tegoroczny temat konkursu brzmiał: „Skrzydlata biel i czerń” czyli mowa o dwóch żyjących w Polsce bocianach: białym i czarnym.
Do II etapu przystąpiły zespoły w dwóch kategoriach:
klas I – IV
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, kl. II c
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV a
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV b
- Szkoła Podstawowa w Bysławiu, kl. IV a
klas V – VIII
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII b
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, koło przyrodnicze kl. V
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII a
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. VII c
W rozgrywkach finałowych reprezentanci klas wystartowali z punktacją uzyskaną w I etapie za test wiedzy i przygotowany komiks pt. „Czarno na białym czyli jak człowiek szkodzi bocianom?”. Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy i świadomości mieszkańców naszego parku o potrzebie aktywnej ochrony dwóch chronionych w Polsce i Europie bocianów, które żyją w sąsiedztwie lub nieco skryte w Borach Tucholskich oraz zdobywanie wiedzy o osobliwościach przyrodniczych, kulturowych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola przy współpracy, którego organizujemy konkurs.
Nad wiedzą finalistów czuwała komisja, w której zasiedli: Mirosław Koczwara, Stanisław Śpica, Krzysztof Ogłuszka i Piotr Grzmiel.
Wtorkowe spotkanie z przyrodą odbyło się w plenerze i przebiegało nie tylko w duchu rywalizacji pomiędzy finalistami, ale także edukacji. Zespoły odpowiadały na wylosowane pytania, w których sprawdzaliśmy i utrwalaliśmy zdobytą wiedzę m.in. o biologii i fizjologii, wyłoniliśmy cechy różniące dwa bociany i przedstawiliśmy organizmy żyjące na łące lub w lesie pod parasolem bocianów. Chętni odtwarzali klekot towarzyskiego bociana białego i gwizd skrytego bociana czarnego. Finaliści rozpoznawali z jakich drzew iglastych i liściastych pochodzą gałązki oraz opowiadali o zagrożeniach bocianów w Polsce i podczas wędrówek na podstawie wylosowanych fotografii. Finaliści dzięki pomocy merytorycznej nauczycieli z placówek wykazali się dużą i szczegółową wiedzą nt. bocianów czego dowodem była potrzeba przeprowadzenia dogrywki w kategorii klas starszych. W pomoc organizacyjną włączyli się harcerze Hufca ZHP w Tucholi.
W zawiązku z włączeniem się Tucholskiego Parku Krajobrazowego w VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego w województwie kujawsko-pomorskim na finale zagościł też bocian biały – atrapa i autentyczna platforma lęgowa, w której zwycięzcy chętnie wykonywali fotografie pamiątkowe oraz zabrali ze sobą karty obserwacji z deklaracją włączenia się w inwentaryzację gniazd i par lęgowych bociana białego.
Finał zakończył się następującymi wynikami:
W kategorii kl. I – IV:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV b
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. IV a
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, kl. II c
Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Bysławiu, kl. IV a
W kategorii kl. V – VIII:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII b
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, kl. VII a
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku, koło przyrodnicze kl. V
Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku, kl. VII c
Konkurs został sfinansowany z ramienia Tucholskiego Parku krajobrazowego ze środków województwa kujawsko-pomorskiego i Nadleśnictwa Tuchola. Laureaci I miejsca w każdej kategorii otrzymali Puchar Przechodni, który zagości u nich w szkole przez rok.
Zwycięskie zespoły i reprezentanci klas zostały nagrodzone zestawami ornitologicznych gier edukacyjnych i wydawnictwami.
Tekst: Dorota Borzyszkowska