Światowy Dzień Guza Mózgu
Każdego roku u 2 800 mieszkańców Polski diagnozowany jest guz mózgu. Niestety ok. 2300 chorych umiera. Dlatego Niemieckie Stowarzyszenie Guza Mózgu ustanowiło 8 czerwca jako dzień wsparcia i solidarności z osobami cierpiącymi na guza mózgu. Jest to sposób na uświadomienie ludziom na całym świecie z czym zmagają się chorzy oraz jak można im pomóc w procesie leczenia. Oficjalnym symbolem święta jest szara wstążka.
Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyka pacjentów między 50 a 64 rokiem życia. Mimo to ponad 15% chorych to osoby poniżej 19 roku życia.
Nowotwory mózgu dzieli się na guzy pierwotne powstałe w obrębie mózgu oraz guzy przerzutowe będące następstwem przerzutu. Najpowszechniejszymi odmianami nowotworu u osób dorosłych są oponiaki, gruczolaki przysadki i glejaki wielopostaciowe. Dzieci zaś najczęściej zapadają na glejaka o niskim stopniu złośliwości, rdzeniaka, glejaka złośliwego i wyściółczaka.
Przyczyny powstawania złośliwych nowotworów mózgu pozostaję nieznane. Brakuje przekonujących dowodów na wpływ różnych karcynogenów na powstawanie guzów mózgu. Wiadomo jednak, że występują w ich komórkach różnorodne zestawy wrodzonych i nabytych zaburzeń genetycznych.
Przyczyny powstawania guza mózgu:
- jedynym czynnikiem o potwierdzonym i udowodnionym znaczeniu w etiologii pierwotnych nowotworów złośliwych OUN jest promieniowanie jonizujące,
- do prawdopodobnych, ale nie udowodnionych czynników etiologicznych i przyczyn powstawania guzów mózgu zaliczane są: pestycydy, herbicydy, substancje petrochemiczne, nitrozoaminy, chlorek poliwinylu, pole elektromagnetyczne, przebyte urazy mózgu,
- czynnikiem mogącym wpływać na rozwój i stanowić przyczynę guzów zwłaszcza oponiaków, gwiaździaków i mięsaków jest przebyte leczenie promieniowaniem jonizującym,
- częstsze występowanie nowotworów ośrodkowego układu nerwowego występuje u pracowników przemysłu gumowego, elektrycznego i u rolników,
- stwierdzono wzrastającą częstość występowania u chorych z zakażeniem HIV.
Objawy kliniczne mogą się znacząco różnić u danych pacjentów, a zależą przede wszystkim od dokładnej lokalizacji guza w czaszce oraz tempa i sposobu jego wzrostu.
Objawy ogólne: bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia pamięci, osłabienie sprawności, napady padaczkowe.
Objawy związane z lokalizacją: niedowład, zaburzenia mowy, zaburzenia czucia, objawy móżdżkowe – zaburzenia chodu i równowagi, niezborność (niezgrabność) ruchów nazywana fachowo ataksją i obniżone napięcie mięśniowe, ogniskowe napady padaczkowe, uszkodzenie nerwów czaszkowych.
Diagnostyka i leczenie
Pierwszym etapem diagnostyki raka mózgu jest przeprowadzenie podstawowych badań przedmiotowych: wywiad z pacjentem oraz członkami jego rodziny. Następnie przeprowadza się kontrolę ciśnienia tętniczego i czynności serca. Jeśli lekarz podejrzewa możliwość występowania nowotworu mózgu, pacjent może zostać skierowany na konsultację neurologiczną. Lekarz oceni również jego sprawność (określając ją wg skali WHO lub Karnofsky’ego). Jeśli objawy sugerują podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, wykonane zostanie również badanie dna oka. Następnie pacjent może otrzymać skierowanie na badania obrazowe (tomografia komputerowa z kontrastem, rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna).
Im szybciej guz mózgu będący nowotworem zostanie wykryty, tym łatwiejsze będzie jego leczenie, a rokowania lepsze. Leczenie zależne jest od stopnia złośliwości nowotworu. Jeśli jest on łagodny wykorzystuje się głównie metody chirurgiczne i radiochirurgiczne oraz radioterapię, które dają szansę na trwałe wyleczenie. Przy złośliwym nowotworze łączone są metody zachowawcze z zabiegowymi.
Źródło: