Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Irenie Rychlickiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Irenie Rychlickiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Irena Maria Rychlicka

To odważna kobieta, której niestraszne były samotne wyprawy w nieznane. Pracowała jako pielęgniarka, a aktualnie oddaje się pasji, jaką jest hafciarstwo.

 

Przyszła na świat 4 maja 1924 roku w Bzowie (powiat świecki) jako najstarsza z siedmiorga dzieci Józefy i Nikodema Szmeltelów. W 1938 roku cała rodzina przeprowadziła się do Wielkiego Komorska (powiat świecki), gdzie rodzice pani Ireny prowadzili gospodarstwo rolne. W 1941 roku cała rodzina została wywieziona na roboty przymusowe do niemieckiej miejscowości niedaleko Hanoweru. O swoich doświadczeniach z tego okresu mówi następująco „praca nie była lekka, jak to prace w polu przy żniwach, jednak trzeba przyznać, że nie byliśmy tam źle traktowani, głodu nie zaznaliśmy”. Po powrocie do Polski zdobyła zawód pielęgniarki, zamieszkała w Bydgoszczy, gdzie podjęła pracę w przyzakładowym ambulatorium w gabinecie lekarskim. Tam poznała swojego męża, Hilarego Henryka Rychlickiego, u boku którego, po dwóch latach znajomości, w 1950 roku, stanęła na ślubnym kobiercu. Szczęśliwie przeżyli razem 62 lat, w 2012 roku owdowiała. Przez 8 lat opiekowała się swoją siostrzenicą.

 

Pani Irena na artystyczną duszę, lubi prace manualne, szczególnie upodobała sobie haft. W latach 80-tych odbyła samotną wyprawę na wschód. Zwiedziła Rosję, Armenię, Gruzję. Dużo czytała o tych krajach, jej wiedza jest imponująca. Do tej pory chętnie opowiada o swoich doświadczeniach i obserwacjach z wycieczki. Od sześciu lat jest mieszkanką Domu Pomocy Społecznej w Inowrocławiu.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

maj 2024 r.