Weekend z kulturą
Koncerty w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, Filharmonii Pomorskiej, spektakl w Operze Nova oraz oprowadzanie po najnowszej wystawie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza w sobotę (9 lutego) na międzynarodowy pojedynek instrumentalistów. Soliści zaprezentują się najpierw oddzielnie, zarówno w repertuarze muzyki klasycznej, popularnej, filmowej, jak i etnicznej, by w finale koncertu połączyć brzmienia. Do pojedynku staną Artur Banaszkiewicz (Polska) – skrzypce, Dumitru Harea (Mołdawia) – fletnia Pana, Andrij Melnym (Ukraina) – akordeon. Podczas koncertu zabrzmią utwory Artura Banaszkiewicza, Georges’a Bizeta, Gheorghe’a Zamfira, Jamesa Lasta, Johna Williamsa, Ennio Morricone, Vittorio Montiego, Gerge’a Dinicu, Francesco Sartoriego. Więcej na stronie ośrodka.
W piątek (8 lutego) w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert „Klarnet w roli głównej”, podczas którego zabrzmią II Koncert klarnetowy Carla Marii von Webera i Symfonia d-moll nr 9 Brucknera. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Raoula Gruneisa oraz klarnecista Przemysław Buczek. Więcej na stronie filharmonii.
W Operze Nova w weekend (8-10 lutego) zobaczymy dwie jednoaktowe opery „Rycerskość wieśniaczą” Pietro Mascagniego i „Pajace” Ruggero Leoncavallo. Dzięki melodyjnym partią wokalnych i orkiestrowym oraz wartkiej i dramatycznej i akcji obie jednoaktówki określane są w żargonie teatralnym mianem „samograjów”. Wystawiane są zazwyczaj razem, podczas jednego wieczoru. I tak prezentowane są w Operze Nova, do której repertuaru dołączyły w 2013. Więcej na stronie opery.
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 10 lutego na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem” zorganizowane na niedawno otwartej ekspozycji stałej „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL” w Muzeum Historii Włocławka. Jest to bardzo dobra okazja do zapoznania się z przeszłością miasta i jego najbliższej okolicy za pośrednictwem prezentowanych zabytków pochodzących w większości ze zbiorów włocławskiego muzeum. Uczestnicy spotkania poznają okres pradziejów Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, historię miasta w średniowieczu, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w czasach wielkich zrywów powstańczych, rewolucji przemysłowej oraz burzliwego wieku XX. Więcej na stronie muzeum.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Filharmonia Pomorska, Opera Nova i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 lutego 2019 r.