Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Październik pod znakiem krajobrazu

Zdjęcie grupowe przy Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK (fot. GLPK)
Zdjęcie grupowe przy Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK (fot. GLPK)

Październik w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym upłynął pod znakiem zajęć edukacyjnych, poruszających głównie tematykę ochrony krajobrazu oraz dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Zagadnienia te nie bez przyczyny stały się tematem przewodnim. To właśnie w październiku, a dokładnie 20 października obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. W ramach obchodów tego święta, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w dniach 17-21 października 2022 r. odbył się cykl warsztatów edukacyjnych pn. „Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy”.

 

Zajęcia zwracały uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu i zachęcały do doświadczania go wszystkimi zmysłami. Uczestnicy warsztatów "trenowali" postrzeganie przyrody i krajobrazu nie tylko poprzez przekaz wizualny, ale i przez dotyk, węch i słuch. Zajęciom terenowym towarzyszyło wiele pytań, ciekawostek i uruchamianie poszczególnych zmysłów. Na zakończenie dzieci własnoręcznie wykonywały pamiątkowe medaliony, po czym odbył się wspólny posiłek przy ognisku. Wydarzeniem powiązanym z obchodami „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym był konkurs fotograficzny pt. „Krajobraz z moich stron”. Wśród blisko 50 nadesłanych fotografii, wyłoniono trzech laureatów oraz pięć wyróżnień, którym wręczono nagrody. Nagrody zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

W październiku grupy dzieci i młodzieży uczestniczyły ponadto w jesiennych zajęciach przyrodniczych. Dzięki sprzyjającej aurze możliwe było odkrywanie różnorodnych ciekawostek i leśnych zagadek. Najmłodsi utrwalali warstwy lasu oraz znajomość leśnych zwierząt, starsi skrupulatnie ćwiczyli znajomość budowy liścia, rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów oraz grzybów. Nie obyło się bez przyrodniczych obserwacji zarówno tych w skali mikro, jak i makro. Sala dydaktyczna w Ośrodku edukacji ekologicznej w Rudzie zamieniała się w pracownię biologiczną, mikroskopową, a nawet plastyczną. Już niebawem rozstrzygnięcie konkursu GLPK pt. „Mój jesienny zielnik”. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej: https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/glpk oraz funpage Facebook: https://www.facebook.com/GorznienskoLidzbarskiParkKrajobrazowy.

 

Tekst i zdjęcia: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

 

Czy skrzyp faktycznie skrzypi (fot. GLPK) Laureaci konkursu fotograficznego (fot. SP nr 7 w Brodnicy)Obserwacje pod mikroskopem  (fot. GLPK) Obserwacje przyrodnicze w terenie (fot. GLPK)Pamiątka z Młodzieżowego Tygodnia Krajobrazowego (fot. GLPK) Poszukiwanie jesiennych skarbów przyrody (fot. GLPK)Przygotowywanie pamiątkowych medalionów (fot. GLPK)Rozdanie nagród w konkursie fotograficznym (fot. SP nr 7 w Brodnicy) Rozpoznawanie liści w sali dydaktycznej (fot. GLPK)Rozpoznawanie owadów w terenie (fot. GLPK) Wykonywanie zadań w terenie (fot. GLPK) Zajęcia na ścieżce dydaktycznej (fot. GLPK) Zajęcia terenowe (fot. GLPK) Zajęcia terenowe z elementami sensorycznymi (fot. GLPK)Zajęcia w sali dydaktycznej (fot. GLPK) Zajęcia w terenie (fot. GLPK)Zdjęcie grupowe podczas zajęć terenowych (fot. GLPK) Zdjęcie grupowe przy Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK (fot. GLPK)

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.