Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Nasze parki zapraszają na Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

Górzysty krajobraz Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, fot. Daniel Pach dla UMWKP
Górzysty krajobraz Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, fot. Daniel Pach dla UMWKP

,,Otwarte krajobrazy” to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Wydarzenia związane z tym dniem odbywają się w październiku w całej Polsce. W akcję włączyły się również parki krajobrazowe w Kujawsko-Pomorskiem, których pracownicy przygotowali z tej okazji spacery krajobrazowe, wykłady, wystawy fotografii i konkursy. Zapraszamy w teren!

 

Obchodzony 20 października Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony, na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Jego powołanie ma zwrócić naszą uwagę na wartość krajobrazu w codziennym życiu, pobudzić refleksję nad koniecznością odpowiedzialnego planowania przestrzeni i możliwościami odzyskiwania obszarów zmienionych przez działalność człowieka. W tym roku organizatorzy pragną pokazać uczestnikom ,,otwarte krajobrazy” - przestrzeń bez niepożądanych, psujących krajobraz elementów: głównie przyrodniczych i rolniczych, ale również miejskich terenów zieleni oraz tzw. czwartej natury – niezagospodarowanych, dzikich terenów w mieście.

 

W obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu włączyły się parki krajobrazowe w Kujawsko-Pomorskiem, których pracownicy zapraszają z tej okazji na:

  • Górznieńsko–Lidzbarski Park Krajobrazowy do 22 października w godzinach 9–12 organizuje  „Młodzieżowy tydzień krajobrazowy” dla dzieci i młodzieży szkolnej, miejsce zbiórki: Ośrodek Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie (Ruda 1, Górzno), a także konkurs fotograficzny dla młodzieży szkolnej z gmin położonych na terenie parku pt. „Krajobraz z moich stron”. Dziś (20 października) odbędzie się publikacja najlepszych zdjęć na profilu Facebookowym GLPK oraz rozpocznie głosowanie internetowe, które potrwa do 24 października i wyłoni zwycięzców konkursu.
  • Tucholski Park Krajobrazowy na 23 października w godzinach 9–14 zaplanował dziesięciokilometrową trasę wycieczki krajoznawczej dla rodzin z dziećmi szlakiem Wielkiego i Małego Kanału Brdy oraz kompleksu łąk: Zielonej Łąki i Bielskiej Strugi, miejsce zbiórki: Zielona Łąka (parking przy Małym Kanale Brdy).
  • Wdecki Park Krajobrazowy na 23 października od godziny 9 zaplanował 6,5 km spacer trasą szlakiem wzdłuż Zalewu Żurskiego, start: początek ścieżki dydaktycznej ,,Zatoki”, meta: Przystań Tleń, miejsce zbiórki siedziba Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu.

 

Na terenie województwa znajduje się:

  • 10 parków krajobrazowych:

- Brodnicki Park Krajobrazowy,

- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,

- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,

-Krajeński Park Krajobrazowy,

-Nadgoplański Park Tysiąclecia,

-Tucholski Park Krajobrazowy,

-Wdecki Park Krajobrazowy,

- Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, który obejmuje trzy parki: Chełmiński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Góry Łosiowe i Nadwiślański Park Krajobrazowy,

  • 31 obszarów chronionego krajobrazu,

  • 9 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.

 

Departament Środowiska
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego


20 października 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 października 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone