Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Wanda Frankiewicz

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Wanda Frankiewicz, córka Anieli i Franciszka Gaztów, urodziła się 15 marca 1920 roku w Stobnie (powiat tucholski) jako jedno z najmłodszych z dziesięciorga dzieci. To tu się wychowała i spędziła pierwsze lata młodości. Ukończyła szkołę podstawową i aż do roku 1954 mieszkała z rodzicami, którzy prowadzili własne gospodarstwo.

 

W czasie wojny brat pani Wandy trafił do obozu przejściowego w Potulicach (powiat nakielski). Troskliwa siostra wraz z kuzynką dostarczała mu jedzenie, za co sama została aresztowana.

 

W 1954 roku wyszła za mąż za Bernarda Frankiewicza. Rodzice męża posiadali gospodarstwo w Starej Rudzie (powiat grudziądzki), wykupione po parcelacji gruntów w 1923 roku, i tam młode małżeństwo rozpoczęło wspólne życie. Para prowadziła hodowlę krów mlecznych. Niedługo potem na świat przyszło czworo dzieci państwa Frankiewiczów (jedno z nich zmarło w wieku niemowlęcym).

 

Seniorka od blisko pięćdziesięciu lat jest wdową. Po śmierci męża zamieszkała wraz z synem Adamem.

 

W młodości lubiła haftować i wyszywać.  Chętnie też spacerowała i pracowała w ogrodzie. Dziś, ze względu na stan zdrowia, nie może oddawać się tym przyjemnościom, jednak wciąż chętnie spędza czas na świeżym powietrzu.

 

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone