Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Marianna Bajek

Fot. Filip Kowalkowski
Fot. Filip Kowalkowski

Marianna Bajek (z domu Siemion) urodziła się 24 lutego 1920 roku w Ratoszynie (województwo lubelskie). Miała trzy siostry i brata.

 

Ojciec pani Marianny walczył w obronie ojczyzny podczas pierwszej wojny światowej. Za zasługi nadano mu ziemię w Smołowie na Wołyniu. Rodzina prowadziła niewielki sklep.

 

29 czerwca 1937 roku pani Marianna wyszła za mąż za Józefa Bajka. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej para osiedliła się w okolicach Włodzimierza Wołyńskiego (obecnie miasto w zachodniej części Ukrainy). Szczęśliwe pożycie zakłóciła wojna. Para uniknęła rzezi dokonanej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów dzięki pomocy ze strony zaprzyjaźnionej sąsiadki Ukrainki.

 

W 1948 roku para przeprowadziła się do Władowa (woj. pomorskie), a następnie do Włościborza (powiat sępoleński), gdzie pani Marianna mieszka do dziś. Od 1988 roku jest wdową. Pozostaje pod opieką wnuczki Joanny i jej rodziny.

 

Pani Marianna to osoba o wielkim sercu, zawsze była skora do pomoc, wrażliwa na krzywdę innych. Jest bardzo religijna, codziennie odmawia modlitwę różańcową. Ma trzy córki. Została babcią dla siedmiorga wnucząt, prababcią dla ośmiorga prawnucząt i dwóch praprawnuczek.

 

Fot. Filip KowalkowskiFot. Filip KowalkowskiFot. Filip KowalkowskiFot. Filip Kowalkowski

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone