Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

W trosce o książki

Pracownia konserwacji w Książnicy Kopernikańskiej, fot.Tomasz Dorawa
Pracownia konserwacji w Książnicy Kopernikańskiej, fot.Tomasz Dorawa

Cztery lata temu zakończyła się gruntowna modernizacja głównej siedziby Książnicy Kopernikańskiej, która kosztowała blisko 11 milionów złotych. Do pracowni trafiły teraz urządzenia umożliwiające precyzyjne określenie stanu zachowania księgozbioru oraz wybór odpowiednich metod konserwatorskich.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Toruniu zakupiła między innymi nowoczesny stół niskociśnieniowy, który posłuży do prasowania i podklejania kart papieru oraz stół podświetlany, umożliwiający analizę przezrocza papieru, a także uzupełnianie jego ubytków. Kolejnym urządzeniem zapewniającym prawidłowy proces konserwacji jest maszyna, służąca do rekonstrukcji zabytkowych dokumentów, które uległy zaawansowanym zniszczeniom. Część nowego sprzętu (między innymi skalpel parowy i specjalistyczny odkurzacz) będzie wykorzystywana do oczyszczania zbiorów. Zakup urządzeń został sfinansowany ze środków budżetu samorządu województwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Podczas zakończonej cztery lata temu modernizacji głównej siedziby biblioteki zainstalowano:  nowoczesny system wentylacyjno-klimatyzacyjny, który zapewnia odpowiedni mikroklimat magazynów mieszczących księgozbiór, system ochrony przeciwpożarowej oraz sterowane elektronicznie regały. W zeszłym roku Książnica Kopernikańska jako jedna z pięciu kujawsko-pomorskich instytucji kultury została wyróżniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za najciekawsze wydarzenia podczas 27. Europejskich Dni Dziedzictwa. Nagrodę otrzymała za grę mobilną Modern(izm) Talking. Więcej.

 

Książnica Kopernikańska w liczbach:

  • 640 tysięcy książek,
  • 104 tysiące czasopism,
  • 26 tysięcy książek zabytkowych – jedna z najcenniejszych kolekcji w Polsce,
  • 14 filii działających na terenie Torunia.

 

Książnica Kopernikańska jest jedną z piętnastu jednostek organizacyjnych samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie kultury. Pozostałe to: Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Pałac Lubostroń w Lubostroniu i Ośrodek Chopinowski w Szafarni.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 lutego 2020 r.

 

Pracownia konserwacji w Książnicy Kopernikańskiej, fot.Tomasz DorawaPracownia konserwacji w Książnicy Kopernikańskiej, fot.Tomasz DorawaPracownia konserwacji w Książnicy Kopernikańskiej, fot.Tomasz DorawaPracownia konserwacji w Książnicy Kopernikańskiej, fot.Tomasz DorawaPracownia konserwacji w Książnicy Kopernikańskiej, fot.Tomasz Dorawa

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.