Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Eleonora Wawrzyniak

fot. Mikołaj Kuras
fot. Mikołaj Kuras

Eleonora Wawrzyniak urodziła się 21 stycznia 1914 roku w Łabiszynie (powiat żniński) jako jedno z sześciorga dzieci Marianny Gądeckiej i Wincentego Semrau.

 

Po ukończeniu szkoły w Kołudzie Wielkiej podjęła pracę w pałacu niemieckich baronów w Jankowie, a następnie w Inowrocławiu. Podczas II wojny światowej pracowała w niemieckiej posiadłości w Lipiu, gdzie została skierowana przymusowo.Tam poznała swojego przyszłego męża Jana Wawrzyniaka. Wzięli ślub w 1940 roku i zamieszkali w Lipiu. Urodziła im się córka Felicja. Pani Eleonora została także matką dla (już zmarłej) Zofii oraz Zbigniewa – dzieci Jana Wawrzyniaka z poprzedniego małżeństwa.

 

Po wojnie rodzina przeniosła się do Torunia. Najpierw mieszkali przez wiele lat na osiedlu Mokre, a od 1966 roiku na toruńskim Podgórzu. Pani Eleonora zajmowała się domem rodzinnym oraz prowadziła punkt przedszkolny, w którym wychowała 12 dziewcząt i 2 chłopców.

 

Jak na swój wiek, 105 lat, Pani Eleonora cieszy się dobrym zdrowiem, kondycją i humorem. Jeszcze do niedawna interesowała się polityką i bieżącymi wydarzeniami. Do tej pory doradza członkom rodziny w kwestiach kulinarnych i związanych  z wychowaniem dzieci. A jest komu doradzać: stulatka doczekała się 7 wnucząt, 14 prawnucząt i 16 praprawnucząt.

 

Obecnie największą radość Pani Eleonorze sprawia kontakt z 4 praprawnuczętami: 17-letnim Joachimem, 11-letnią Oktawią, 6-letnią Hanią i 2-letnim Jankiem.

 

Jubilatka jest ciotką arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - Metropolity Poznańskiego.

 

fot. Mikołaj Kurasfot. Mikołaj Kurasfot. Mikołaj Kuras

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone