Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Barbara Ostrowska

fot. Filip Kowalkowski
fot. Filip Kowalkowski

Barbara Ostrowska, córka Franciszki i Piotra Kubera, urodziła się 4 grudnia 1919 roku w Dochanowie (powiat żniński), jako najstarsze z trojga dzieci. Ma dwóch młodszych braci, Feliksa i Ignacego, oraz przyrodnie rodzeństwo. Matkę straciła w wieku 9 lat. W rodzinnej miejscowości wychowywała się do czasu ukończenia 15 lat.

 

W roku 1936 zamieszkała w sąsiedniej wsi Brzyskorzystew. W czasie wojny była przymusową robotnicą w niemieckim gospodarstwie. Po wojnie, w grudniu 1945 roku, wyszła za Hieronima Ostrowskiego. Para doczekała się sześciorga dzieci – czterech synów i dwóch córek. Mąż pracował jako murarz, pani Barbara zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem potomstwa. By wspomóc rodzinny budżet, trudniła się pracą w wiejskich gospodarstwach. Przez kilka lat pracowała również jako woźna i kucharka w Szkole Podstawowej w Brzyskorzystwi.

 

Pani Barbara aktywnie uczestniczyła w życiu lokalnej społeczności. Była członkiem komitetu rodzicielskiego, motywowała dzieci do nauki i wspierała na każdym etapie edukacji. Przewodniczyła kołu gospodyń wiejskich, prowadziła kursy szycia, gotowania i rękodzieła dla kobiet oraz organizowała okolicznościowe zabawy i spotkania towarzyskie dla mieszkańców wsi.

 

Dom państwa Ostrowskich zawsze był otwarty dla przyjaciół i sąsiadów. Pani Barbara uchodziła za wzór matki i gospodyni, wszystkim chętnie służyła radą i pomocą.

 

Została wdową w wieku pięćdziesięciu lat. Po śmierci męża zamieszkała u córki Marii w Żninie.

 

Mimo swoich lat żywo interesuje się bieżącymi wydarzeniami. Chętnie ogląda telewizję, szczególnie programy przyrodnicze, które zastępują jej pasję z lat młodości – czytanie książek. Uwielbia kwiaty, najbardziej róże i niezapominajki.

 

Pani Barbara doczekała się dziesięciorga wnucząt, trzynaściorga prawnucząt i dwojga praprawnucząt.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone