Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Weekend z kulturą

Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński
Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński

Koncerty, panele dyskusyjne i warsztaty w ramach festiwalu NADA, pierwszy w sezonie spektakl Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego,  koncert w Szafarni, wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie oraz imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Dziś (13 września) w klubie Od Nowa odbędzie się premiera spektaklu „Dymny: Siedem bestii moich” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej i Janusza Grzywacza. To pierwsza w nowym sezonie propozycja Teatru Muzycznego w Toruniu. W rolach głównych wystąpią Aleksandra Lis i Radosław Smużny. Towarzyszyć im będą muzycy Mateusz Gruszkowki, Szymon Łukowski, Michał Rybka i Nikodem Wróbel. Więcej informacji w materiale oraz na stronie teatru.

 

Podczas festiwalu muzycznego NADA prezentowane są nowe nurty i trendy w muzyce w kraju i na świecie. Na scenie występują artyści zarówno z ogólnopolskim i światowym dorobkiem artystycznym, jak i debiutanci. W czwartek (12 września)  odbyło się otwarcie festiwalu i koncert Hani Rani w Teatrze im. Wilama Horzycy. Dziś (13 września) gwiazdą wieczoru będzie Organek, w sobotę (14 września) wystąpią m.in. The Dumplings, Zamilska i Resina. Koncertom towarzyszyć będą wystawa, panele dyskusyjne i warsztaty. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nie.Art.

 

Od dziś (13 września) w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu można oglądać wystawę malarstwa Petra i Arkadija Martyniuków. Pochodzący z Ukraniny artyści są absolwentami Liceum Plastycznego w Warszawie i stypendystami Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W tym roku rozpoczynają studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach wyrażają fascynację m.in. światem mody, prezentują wizerunki modelek i modeli. Wystawę można oglądać do 10 października. Więcej informacji na stronie galerii.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza w sobotę (14 września) na koncert „Musica Graziosa”. Usłyszymy niezwykle ekspresyjne sonaty na klawesyn i wiolonczelę da gamba Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Pauliny Tkaczyk i Konrada Górki. Druga odsłona koncertu to nieznana twórczość Christlieba Siegmunda Bindera, barokowego kompozytora cieszącego się dużym uznaniem ówczesnych teoretyków muzyki. Więcej informacji na stronie Szafarni.

 

Przed nami także jubileuszowa, 25. edycja biskupińskiego Festynu Archeologicznego. Impreza rozpoczyna się w sobotę (14 września). W tym roku jej uczestnicy przeniosą się do starożytnych Egiptu, Grecji, Rzymu, a także do dalekiej Japonii i indiańskiej wioski. W programie wydarzenia między innymi opowieści o antycznych obrządkach pogrzebowych, walki gladiatorów i pokaz uzbrojenia starożytnych wojowników. Odwiedzając pawilony dalekowschodnie poznamy m.in. tajniki ceremonii parzenia herbaty oraz tradycyjne japońskie stroje. W indiańskiej wiosce obserwować będziemy codzienne życie Indian. Na uczestników festiwalu czekają również koncerty, warsztaty tańca, pokazy oraz liczne gry i zabawy. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w dniach od 14 do 22 września. Szczegółowy program dostępny na stronie muzeum.

 

Miłośników koni i pasjonatów bryczek i powozów z epoki zapraszamy w niedzielę (15 września) do Pałacu Lubostroń na XXV Konkurs Pojazdów Konnych. W programie uroczysty przemarsz uczestników  konkursu, rywalizacja w kategoriach „pokaz” i „powożenie” oraz kaskaderski pokaz konny. Więcej informacji na stronie pałacu. Impreza odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Polecamy także inne wydarzenia. Wszystkie opisane są w informatorze EDD.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Pałac Lubostroń i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są jednostkami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 września 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 września 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone