Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

  • Start
  • Aktualności
  • „Haft kujawski” – niematerialne dziedzictwo regionu na płycie

„Haft kujawski” – niematerialne dziedzictwo regionu na płycie

Płyta zawiera materiały multimedialne przybliżające proces powstawania haftu, fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Płyta zawiera materiały multimedialne przybliżające proces powstawania haftu, fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu wydało czwartą płytę w ramach projektu „Dziedzictwo niematerialne w województwie kujawsko-pomorskim”. Tegoroczna publikacja zatytułowana została „Haft kujawski”. Zawiera materiały multimedialne (teksty, rysunki, fotografie, filmy oraz wzory do druku), które przybliżają etapy powstawania haftu od wyboru surowca aż do tworzenia wzoru. Można ją otrzymać bezpłatnie w siedzibie Muzeum Etnograficznego w Toruniu, w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (przy ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6) oraz w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński).

 

Ideą powstania płyty było nie tylko zaprezentowanie specyfiki i historii tego rękodzieła, ale także ukazanie precyzyjności i żmudności tworzenia każdego fragmentu kompozycji, zwracając jednocześnie uwagę na kreatywność całego procesu.

 

Płyta może służyć zarówno jako materiał dydaktyczny do zdobywania wiedzy o hafcie kujawskim, ale również do nauki wyszywania. Motywy i wzory haftu kujawskiego związane są z tradycyjnym strojem ludowym. Obecnie strój ten jest używany przede wszystkim przez zespoły folklorystyczne, taneczne oraz twórczynie ludowe. Umiejętność wykonywania haftu  jest procesem żywym i niezanikającym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Jego wartość kulturowa zasługuje na wszelkie możliwe wsparcie, którego elementem jest m.in. płyta „Haft kujawski”.

 

Osoby i instytucje, które chciałyby wykorzystać płytę (dostępną w języku polskim lub angielskim) w celach edukacyjnych i popularyzatorskich mogą otrzymać ją bezpłatnie. Liczba wydawnictw jest ograniczona

 

Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie Muzeum Etnograficznego w Toruniu w godz. 8.00-16.00 (tel. 56 622 36 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

Pierwsza płyta z serii „Dziedzictwo niematerialne w województwie kujawsko-pomorskim” ukazała się w 2016 roku i dotyczyła kujawskiego obrzędu „chodzenia z kozą” (więcej informacji). W 2017 roku Muzeum wydało publikację o szymborskich przywołówkach (więcej informacji), w 2018 roku płytę o kujawskim sypaniu wzorów piaskiem (więcej informacji.)

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 września 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone