Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Badania w kierunku zakażeń WZW B i C

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HBV, który jest 100 razy bardziej zakaźny niż HIV. Natomiast WZW typu C to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HCV. Do zakażenia WZW B i C może dojść podczas kontaktu z zakażoną krwią, niejałowymi narzędziami czy sprzętem używanym podczas zabiegów medycznych i fryzjerskich. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie żyje około 325 milionów osób z przewlekłym zapaleniem wątroby. Warto wiedzieć, że objawy zakażeń narastają powoli, często nie dając oznak uszkodzenia wątroby latami. Więcej informacji o wirusie na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Aby rozpoznać WZW typu B i C konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych potwierdzających kontakt z wirusem. Województwo Kujawsko-Pomorskie od 2013 r. realizuje program, którego głównym celem jest wykrycie zakażeń WZW B i C. Dzięki wieloletniej współpracy z powiatami i gminami z naszego regionu udało się wykryć zakażenie WZW B u 98 osób, a WZW C u 223 mieszkańców województwa.

 

W 2019 r. do „Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim” przystąpiło 28 samorządów. Ich zadaniem jest prowadzenie kampanii medialnej i nabór uczestników programu, a także pokrycie kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych krwi w 50%. Program kierowany jest do osób, u których nie wykryto wcześniej zakażenia WZW, zamieszkałych na terenie gmin i powiatów, biorących udział w projekcie. Planuje się, iż przebadane zostaną 3 232 osoby – u każdej wykonane zostaną dwa badania diagnostyczne krwi. Budżet programu wynosi 100.868,00 zł.

 

Koordynatorem programu jest Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) będący jednostką organizacyjną samorządu województwa. Kontaktować się można z dr n. med. Krzysztofem Gierlotką (tel. 602-224-446). Wykaz podmiotów realizujących program w 2019 r. znajdą Państwo tutaj.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone