Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Badania profilaktyczne w kierunku wirusowego zapalenia wątroby

W ramach marszałkowskiego programu mieszkańcy regionu mogą liczyć na bezpłatne badania profilaktyczne, fot. Tymon Markowski
W ramach marszałkowskiego programu mieszkańcy regionu mogą liczyć na bezpłatne badania profilaktyczne, fot. Tymon Markowski

Trwają badania w ramach tegorocznej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C. W tym roku planujemy przebadać ponad 3 tysiące mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. W niedzielę (28 lipca) na całym świecie obchodziliśmy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.

 

- Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie. Zachęcamy do udziału w naszych badaniach profilaktycznych, ponieważ wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Program daje mieszkańcom naszego regionu możliwość udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych oraz zajęciach edukacyjnych dotyczących zakażeń WZW B i C. Do udziału w tegorocznej edycji przystąpiło 28 samorządów terytorialnych. Ich zadaniem jest prowadzenie działań promocyjnych i nabór uczestników programu. Pokrywają one także część kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych. Budżet programu wynosi ponad 100 tysięcy złotych.

 

Koordynatorem przedsięwzięcia jest – podobnie jak w ubiegłym roku – Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy, który należy do wojewódzkich jednostek organizacyjnych.


Lista samorządów i podmiotów leczniczych realizujących program z numerami telefonów.


Według szacunkowych danych na całym świecie aż pół miliona osób cierpi na WZW typu B i C. W związku z tak dużym problemem Światowa Organizacja Zdrowia  w 2010 roku ustanowiła Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Data corocznego Dnia WZW związana jest z urodzinami laureata Nagrody Nobla profesora Barucha Samuela Blumberga, który zidentyfikował wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz opracował specjalistyczną szczepionkę.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lipca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone