Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Do zobaczenia w Teatrze Horzycy

Teatr im. Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Teatr im. Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu to jeden z dwóch teatrów dramatycznych w województwie kujawsko-pomorskim. Od blisko stu lat zachwyca mieszkańców Torunia i gości nie tylko piękną architekturą, ale także bogatym i różnorodnym repertuarem.

 

Toruński teatr mieści się w budynku zaprojektowanym przez wiedeńską pracownię architektoniczną H. Helmera i F. Fellnera na potrzeby Stadttheater Thorn, który istniał od 1904 do 1920 r. W 1920 w  zainaugurowano działalność Państwowego Teatru Narodowego – pierwszego polskiego teatru publicznego w Toruniu.  Pierwszą premierą była „Zemsta” Fredry.

 

Horzyca zaprasza na sztuki poważne, komedie, spektakle muzyczne,  utwory klasyczne i współczesne. Zainteresowaniem widowni cieszy się kabaret literacki Loża Kopernika, którego programy odbywają się w teatralnej Kawiarni Wejściówka oraz Salon Poezji. Widzowie teatru mogą skorzystać także z bogatej oferty edukacyjnej. Warsztaty do spektakli (cykl „Teatr bliżej”), spacery performatywne po teatrze (projekt „Poznaj teatr”) wspólne śniadania („Niedziela w Teatrze”) oraz Święto ulicy Wilama Horzycy z akcją krwiodawstwa „Teatr wchodzi w krew”.

 

W teatrze w 2019 r. odbyły się już premiery następujących tytułów: „Aktorzy prowincjonalni” w reż. Damiana Josefa Necia, „Wróg się rodzi” w reż. Anety Groszyńskiej, „Mazagan. Miasto” w reż. Judyty Berłowskiej. Twórcy planują także kolejne premiery m.in. „Antygonę w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego (wrzesień 2019).

 

W dniach 25-31 maja 2019 r. odbędzie się Festiwal Debiutantów „Pierwszy Kontakt”, podczas którego widzowie zobaczą najciekawsze przedstawienia młodych reżyserów oraz znakomite debiuty aktorek i aktorów. Kontynuowane są projekty Salon Poezji i „Niedziela w Teatrze”, czyli śniadania w przestrzeni Teatru wzbogacone warsztatami artystycznymi dla najmłodszych. Przy okazji spektakli teatr organizuje debaty towarzyszące premierom studenckim oraz zaprasza do udziału w licznych wydarzeniach artystyczno-edukacyjnych m.in. zwiedzania Teatru Horzycy („Poznaj Teatr”), warsztatach do spektakli „Teatr bliżej” oraz warsztatach dla uczniów, studentów, nauczycieli (cykl „Eduakcje”). Od 2019 r. prowadzi także Teatralną Akademię Seniora, czyli zajęcia dla seniorów poświęcone językowi współczesnego teatru. 

 

W 2019 r. Teatr Horzycy realizuje projekt „Oczy otwarte – spektakle z audiodeskrypcją i warsztatami” w ramach programu Kultura Dostępna dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Korzysta ze sprzętu do transmisji audiodeskrypcji zakupionego dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Horzyca staje się coraz bardziej przyjazną przestrzenią, dostępną dla wszystkich widzów. Sezon teatralny 2019-2020 będzie także wyjątkowy z powodu obchodów stulecia polskiej sceny dramatycznej w Toruniu.

 

Dane adresowe:

Teatr im. Wilama Horzycy
87-100 Toruń, Plac Teatralny 1  
centrala: 56 622 50 21, 622 50 22

www.teatr.torun.pl

 

Teatr Horzycy w liczbach:

  • 8 premier w 2018 roku,
  • 13 spektakli z 8 krajów podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt,
  • frekwencja na spektaklach: duża scena – 87%, scena na zapleczu – 95%, foyer II piętra – 96%, Kawiarnia Wejściówka – 92%.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu jest jedną z 15 jednostek organizacyjnych samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie kultury. Pozostałe to: Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Galeria w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Pałac Lubostroń w Lubostroniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni.

 

Teatr im. Wilama Horzycy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

16 maja 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone