Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Europejski Tydzień Szczepień

Europejski Tydzień Szczepień - ulotka

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Szczepień (European Immunization Week) obchodzona jest w dniach 24-30 kwietnia. Motywem przewodnim wydarzenia są hasła: Poznaj i udostępnij fakty na temat szczepień oraz Bohaterowie szczepień. Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia.

 

Faktem jest, że szczepienia chronią życie, zapobiegają chorobom oraz są mocnym fundamentem długowieczności, na co można przytoczyć wiele przykładów. Dzięki szczepieniom zredukowano poliomyelitis na całym świecie o 99% od roku 1988. W roku 2018 na odrę w Regionie Europejskim zachorowało 82 000 osób, z czego zmarły 72 osoby. W samej Polsce w roku 2018 odnotowano 339 zachorowań na tę chorobę zakaźną, a od początku roku 2019 zachorowało 10 razy więcej osób w porównaniu do podobnego okresu rok temu. Warto przytoczyć liczbę 5273 zachorowań na odrę, jaką odnotowaną na terenie europejskim w roku 2016, co doskonale ukazuje jakie są skutki unikania szczepień. Współczesne szczepionki przeciw odrze oraz innym chorobom są bardzo skuteczne,  zapewniają niemal 100% ochronę, ponadto ciągle poddawane są rygorystycznym testom.

 

Bohaterami szczepień są niewątpliwie rodzice, którzy decydują się na szczepienia swoich dzieci, chroniąc w ten sposób również osoby, których z różnych powodów nie można zaszczepić. Nie należy zapominać o naukowcach, którzy stale pracują nad nowymi generacjami bezpiecznych szczepień oraz pracownikach ochrony zdrowia będących wiarygodnym źródłem wiedzy na temat immunizacji. Współcześni bohaterzy to również decydenci propagujący naukowe fakty o szczepieniach oraz dostęp do nich jak największej liczby osób.  

 

Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa o szczepieniach ochronnych. Najlepszym sposobem zapewnienia kolejnemu pokoleniu ochrony jest zaszczepienie siebie i swojej rodziny. Europejski Tydzień Szczepień jest także wspaniałą okazją do rozpowszechniania faktów związanych z immunizacją oraz podkreślenia znaczenia osób wspierających i szerzących pozytywne znaczenie szczepień. Więcej informacji na stronie Szczepienia.Info.

 

foto_01.jpgfoto_02.jpg

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone