Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego ma 50 lat

Gala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski
Gala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski

Tradycje bydgoskiej uczelni sięgają 1969 roku. Na przestrzeni minionych 50 lat uniwersytet przeszedł ważne zmiany organizacyjne i infrastrukturalne, a jego mury opuściło ponad 100 tysięcy absolwentów. UKW udekorowaliśmy marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Na uroczystej gali w Collegium Copernicanum, która odbyła się 12 kwietnia samorząd województwa reprezentował Zbigniew Ostrowski.

 

Do grona miast uniwersyteckich Bydgoszcz dołączyła w roku 2005. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, następca Wyższej Szkoły Nauczycielskiej (1969-1974), Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1974-2000) i Akademii Bydgoskiej (2000-2005), był wówczas najmłodszym i najmniejszym uniwersytetem w Polsce. Na przestrzeni lat uczelnia znacznie wzbogaciła ofertę edukacyjną, utworzyła nowe, różnorodne kierunki studiów, przeszła zarówno zmiany organizacyjne (w strukturze uniwersytetu działa obecnie 7 wydziałów), jak i infrastrukturalne (poszerzono bazę dydaktyczną i socjalną). Dziś studenci kształcą się na 50 kierunkach. Uniwersytet o szerokim profilu dydaktycznym sprawnie łączy badania z zakresu wielu nauk, szczególnie humanistycznych.

 

Gala jubileuszowa „Pamiętajcie o ogrodach…” odbyła się 12 kwietnia w sali koncertowej Collegium Copernicanum UKW. Wieczór uświetnił koncert połączony ze wspomnieniami minionych 50 lat.

 

Z okazji jubileuszu przez cały rok odbywać się będą liczne konferencje, seminaria naukowe i okolicznościowe imprezy. Otwarta zostanie również wystawa prezentująca historię, tradycje i dokonania uczelni. Swoje święto uniwersytet obchodzi w tradycyjnie rocznicę koronacji Kazimierza Wielkiego (25 kwietnia).

 

Więcej informacji o obchodach na stronie 50lecie.ukw.edu.pl

 

Infografika Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przygotowana na 50-lecie UKW

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 kwietnia 2019 r.

 

Gala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiGala jubileuszowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone