Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Pielgrzymi z Kujaw i Pomorza w Panamie (filmy i zdjęcia)

fot. o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR
fot. o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR

W niedzielę (27 stycznia) zakończyły się 34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie. W wydarzeniach uczestniczyli pielgrzymi z naszego regionu. Młodzież odwiedziła lokalne parafie diecezji Chitre i Penonome oraz spotkała się z papieżem.

 

Na 34. Światowe Dni Młodzieży do Panamy, których inicjatorem i orędownikiem był św. Jan Paweł II, patron województwa udało się 69 pielgrzymów z Kujawsko-Pomorskiego, reprezentujących pięć diecezji: toruńską, bydgoską, włocławską, gnieźnieńską i płocką. Organizację wyjazdu wspiera samorząd województwa.

 

Pierwsze dni po przylocie do Panamy młodzież podzielona na mniejsze grupy, spędzi w lokalnych parafiach diecezji Chitre (pielgrzymi z diecezji włocławskiej, bydgoskiej i gnieźnieńskiej) i Penonome (grupa młodych z diecezji toruńskiej). Był to czas spotkań integracyjnych z lokalną społecznością oraz promocji walorów i zwyczajów naszego regionu.

 

Kulminacją Światowych Dni Młodzieży były spotkania z papieżem Franciszkiem między 22 a 27 stycznia w Panama City. To właśnie tu pielgrzymi z całego świata gromadzili się wspólnie podczas pięciu głównych uroczystości: mszy św. na otwarcie, ceremonii powitania papieża, drogi krzyżowej, czuwania z Ojcem Świętym i niedzielnej mszy św. wieńczącej spotkanie.

 

- W oczekiwaniu na czuwanie z ojcem świętym Franciszkiem dobry Bóg zaciągnął niebo chmurami. Dzięki tej trosce przeżyliśmy spokojnie najgorszy upał dnia, z radością powitaliśmy papieża i w wielkim skupieniu przeżyliśmy przepiękne doświadczenie wieczornego czuwania wigilijnego - mówi Iwona Pozorska, przedstawicielka grupy "Z Kujaw do Panamy". 

 

Marszałek Piotr Całbecki podejmował 11 stycznia grupę młodych pielgrzymów w Urzędzie Marszałkowskim, tuż przed wylotem do Panamy. W spotkaniu uczestniczyła 20-osobowa grupa młodych pielgrzymów oraz ich opiekunowie. Nasi goście otrzymali materiały promujące region oraz koszulki z wizerunkiem patrona regionu i flagi, które zabrali ze sobą do Panamy (więcej).

 

 

Departament Współpracy Międzynarodowej

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 stycznia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2019 r.

 

Do Panamy dotarła już grupa pielgrzymów z diecezji bydgoskiej, fot. materiał nadesłanyDo Panamy dotarła już grupa pielgrzymów z diecezji bydgoskiej, fot. materiał nadesłanyDo Panamy dotarła już grupa pielgrzymów z diecezji bydgoskiej, fot. materiał nadesłanyPowitanie grupy pielgrzymów z diecezji toruńskiej w Panamie, fot. materiał nadesłanyPowitanie grupy pielgrzymów z diecezji toruńskiej w Panamie, fot. materiał nadesłanyPowitanie grupy pielgrzymów z diecezji toruńskiej w Panamie, fot. materiał nadesłanyPowitanie grupy pielgrzymów z diecezji toruńskiej w Panamie, fot. materiał nadesłanyGrupa pielgrzymów z diecezji bydgoskiej przed spotkaniem z papieżem, fot. materiał nadesłanyGrupa z diecezji bydgoskiej, fot. materiał nadesłanyPowitanie w Panama City, fot. grupa bydgoskaPożegnanie z diecezją Chitre  grupy pielgrzymów z diecezji bydgoskiej, fot. materiał nadesłanySpotkanie w Panama City, fot. grupa bydgoskaSpotkanie z papieżem, fot. grupa bydgoskaSpotkanie z papieżem, fot. grupa bydgoskaSpotkanie z Prymasem Wojciechem Polakiem przed otwarciem Światowych Dni Młodzieży w Panamie, fot. grupa włocławskaUroczyste zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Panamie, fot. grupa bydgoskaZakończenie Światowych Dni Młodzieży w Panamie, fot. grupa bydgoska

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone