Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

zdrowie

Usłysz swoje dziecko! − bezpłatne spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów

Do opracowanie grafiki wykorzystano pracę plastyczną Mileny Dobrzańskiej zgłoszoną w I edycji konkursu „Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie”

Departament Spraw Społecznych i Zdrowia zaprasza na bezpłatne spotkania psychoedukacyjne.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Onkologii

Grafika - Światowy Dzień Onkologii

4 października przypada Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji warto przypomnieć, że onkologia – często kojarzona głównie z samym procesem leczenia – zajmuje się również zapobieganiem występowania chorób nowotworowych, a także wykrywaniem ich na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju, a więc profilaktyką pierwotną i wtórną. W tym kontekście, edukacja na temat czynników zwiększających ryzyko zachorowania ma ogromne znaczenie, ponieważ narażenie na ich działanie, w głównej mierze zależy od nas samych i stylu życia, jaki prowadzimy.

Czytaj więcej

Nowa pracownia rezonansowa w Szpitalu Zespolonym w Toruniu

Otwarcie pracowni rezonansowej WSZ w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki otworzył we wtorek (3 października) nową pracownię nowoczesnej diagnostyki obrazowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Serca

Grafika - Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie w ponad 120 krajach w dniu 29 września. Inicjatorem tego wydarzenia jest World Heart Federation, którego aktywnym członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Głównym celem Światowego Dnia Serca jest edukacja i promocja zdrowego stylu życia oraz profilaktyki jako najskuteczniejszego sposobu zachowania zdrowia. Hasło tegorocznego Dnia Serca ustalone przez Światową Federację Serca to: Use Heart For Every Heart–w j. polskim „Miej Serce dla Serca”. 

Czytaj więcej

„Każdy dzień na moją korzyść”

Logotyp kampanii społecznej „Na zdrowie”

„Każdy dzień na moją korzyść” to hasło kampanii społecznej „Na zdrowie”, która powstała z inicjatywy Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Jej realizatorem jest Fundacja Poza Schematami. Celem kampanii jest wzrost wiedzy osób dorosłych na temat negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie człowieka.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Farmaceuty

Grafika wykonana w programie CANVA

25 września przypada Światowy Dzień Farmaceuty jako samodzielnego zawodu medycznego. Obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na nasze zdrowie.

Czytaj więcej

Światowy Dzień bez Samochodu obchodzimy 22 września

Grafika - Światowy Dzień bez Samochodu

Stanowi on zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 września.

Czytaj więcej

Wrzesień – Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera

Grafika wykonana w programie CANVA - obrazek z napisem 21 września światowy dzień choroby Alzheimera

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, a cały wrzesień to czas, kiedy lekarze, bliscy chorych i sami chorzy starają się zwrócić uwagę ludzi zdrowych na tę chorobę, która dotyka coraz więcej osób. Od 2001 roku to wrzesień został ogłoszony Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera.

Czytaj więcej

Dziś czekamy na krwiodawców

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Dziś (21 września) specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Akcję powtarzamy w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Czytaj więcej

Europejski Dzień Prostaty

Grafika - Europejski Dzień Prostaty

Słowo prostata, brzmi jak poważna diagnoza. Wiele osób uważa, że posiadanie prostaty jest czymś groźnym i należy się tej prostaty wystrzegać. Dla rozwiania błędnych teorii i objaśniania czym jest prostata, w 2006 roku z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego ustanowiono 15 września jako Europejski Dzień Prostaty.

Czytaj więcej

Konkurs plastyczny „Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie” – edycja II

Grafika oparta na pracy plastycznej Liliany Gackowskiej zgłoszonej w I edycji konkursu „Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie”

Z przyjemnością informujemy o ogłoszeniu drugiej edycji konkursu plastycznego „Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie”. Pierwsza edycja konkursu spotkała się z szerokim poparciem ze strony środowiska szkolnego i specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Grafika - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zainicjowało w 2003 roku Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH).

Czytaj więcej

Ratownicy medyczni świętują!

Grafika - Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, po raz pierwszy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego. Profesja ta, podobnie jak wszystkie zawody w służbie zdrowia zasługuje na społeczne uznanie. Praca ratownika medycznego polega bowiem na udzielaniu fachowej pomocy w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi.

Czytaj więcej

Toruński Ośrodek Terapii Uzależnień ma 35 lat

Jubileusz ośrodka „Tramwajowa” i konferencja naukowa na temat terapii uzależnień, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radna województwa Katarzyna Lubańska uczestniczyli w odbywającej się w Toruniu konferencji naukowej na temat roli relacji terapeutycznej w psychoterapii uzależnień. Wydarzenie towarzyszyło jubileuszowi toruńskiego Ośrodka Terapii Odwykowej Uzależnień funkcjonującego w ramach marszałkowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia.

Czytaj więcej

Fizjoterapeuta – nie(d)oceniona pomoc w zapaleniu stawów

Logo World PT Day 2023

8 września na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Fizjoterapii. Głównym tematem tegorocznych obchodów jest zapalenie stawów, ze szczegółowym zwróceniem uwagi na niektóre jego formy, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i osiową spondyloartropatię.

Czytaj więcej

Czerniak – profilaktyka nie tylko latem

Profilaktyka czerniaka, grafika dekoracyjna

Czerniak charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne  w leczeniu farmakologicznym. Najczęściej czerniaki pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.

Czytaj więcej

A może jednak za dużo … - Światowy Dzień Pracoholików

Grafika - Światowy Dzień Pracoholików

12 sierpnia przypada Światowy Dzień Pracoholików. Według badań CBOS, w 2019 r. aż 11 proc. Polaków zmagało się z pracoholizmem, a prawie co piąty mieszkaniec naszego kraju jest realnie zagrożony uzależnieniem od pracy (19,1% badanych).

Czytaj więcej

Zespół poradni specjalistycznych dla Włocławka i okolic

Powiatowe Centrum Zdrowia we Włocławku otwarte, fot. UMWKP

Członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radny województwa Stanisław Pawlak uczestniczyli w miniony piątek (4 sierpnia) w uroczystości otwarcia Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku. W nowym budynku umieszczono przychodnie specjalistyczne, które wcześniej funkcjonały w pomieszczeniach rozrzuconych w wielu punktach miasta. Połowa wartości inwestycji została pokryta środkami naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Czytaj więcej

W trosce o zdrowie psychiczne

Konferencja dotycząca ochrony zdrowia psychicznego, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Dziewięć organizacji, które realizują projekty pomagające funkcjonować osobom z problemami psychicznymi i ich rodzinom otrzymało od samorządu województwa kujawsko-pomorskiego wsparcie na łączną kwotę 80 tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Rozbudowa placówki pielęgnacyjno-opiekuńczej w Aleksandrowie Kujawskim

Otwarcie zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia odbyła się w piątek (28 lipca) uroczystość otwarcia nowego skrzydła zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w aleksandrowskim oddziale zamiejscowym Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Grafika wykonana w programie CANVA - obrazek z napisem Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, 28 lipiec 2023

Według Światowej Organizacji Zdrowia schorzenia związane z Wirusowym Zapaleniem Wątroby (WZW) są jednym z największych zagrożeń dla ludzkości i stanowią obecnie ósmą przyczynę zgonów na całym świecie. Przyczyny powstania choroby są ściśle powiązane z rodzajem wirusa, który ją spowodował oraz drogą zakażenia.

Czytaj więcej

ZADBAJ O SWÓJ MÓZG!!! - 22 lipca „Światowy Dzień Mózgu”

Grafika - 22 lipca „Światowy Dzień Mózgu”

Światowy Dzień Mózgu - to dzień powołany na pamiątkę założenia Światowej Federacji Neurologii w 1975 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Brukseli.

Czytaj więcej

Chirurdzy w Toruniu operują za pomocą robota

Konferencja prasowa w WSZ, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zespół chirurgów urologów marszałkowskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu wykonał w środę (19 lipca) pierwszą operację za pomocą  robota chirurgicznego – zaawansowanej technologicznie aparatury umożliwiającej niezwykle precyzyjne  małoinwazyjne operacje, a nawet zabiegi operacyjne na odległość. Uczestniczący w konferencji prasowej marszałka Piotra Całbeckiego i dyrekcji placówki dziennikarze obejrzeli transmisję części zabiegu na żywo.

Czytaj więcej

15 lipca - Dzień bez telefonu komórkowego

Grafika wykonana w programie CANVA - obrazek dekoracyjny

Od czasu wynalezienia energii elektrycznej, w naszym otoczeniu występuje promieniowanie elektromagnetyczne (PEM). Promieniowanie to nie jest obojętne dla naszego zdrowia, jednakże jego wpływ jest zależny od indywidualnych predyspozycji danej osoby.

Czytaj więcej

Na zdrowie taktyka to profilaktyka!

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podejmuje szereg działań dla poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców naszego regionu.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.