Usłysz swoje dziecko! − bezpłatne spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów
Departament Spraw Społecznych i Zdrowia zaprasza na bezpłatne spotkania psychoedukacyjne.
Opracowana strona jest zbudowana w sposób spełniający wymagania dostępności.
W nagłówku strony można wybrać następujące funkcje:
Strona obsługuje następujące skróty klawiszowe:
Strona jest dostosowana do małych ekranów smartfonów i tabletów, można ją również swobodnie skalować.
Departament Spraw Społecznych i Zdrowia zaprasza na bezpłatne spotkania psychoedukacyjne.
4 października przypada Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji warto przypomnieć, że onkologia – często kojarzona głównie z samym procesem leczenia – zajmuje się również zapobieganiem występowania chorób nowotworowych, a także wykrywaniem ich na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju, a więc profilaktyką pierwotną i wtórną. W tym kontekście, edukacja na temat czynników zwiększających ryzyko zachorowania ma ogromne znaczenie, ponieważ narażenie na ich działanie, w głównej mierze zależy od nas samych i stylu życia, jaki prowadzimy.
Marszałek Piotr Całbecki otworzył we wtorek (3 października) nową pracownię nowoczesnej diagnostyki obrazowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.
Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie w ponad 120 krajach w dniu 29 września. Inicjatorem tego wydarzenia jest World Heart Federation, którego aktywnym członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Głównym celem Światowego Dnia Serca jest edukacja i promocja zdrowego stylu życia oraz profilaktyki jako najskuteczniejszego sposobu zachowania zdrowia. Hasło tegorocznego Dnia Serca ustalone przez Światową Federację Serca to: Use Heart For Every Heart–w j. polskim „Miej Serce dla Serca”.
„Każdy dzień na moją korzyść” to hasło kampanii społecznej „Na zdrowie”, która powstała z inicjatywy Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Jej realizatorem jest Fundacja Poza Schematami. Celem kampanii jest wzrost wiedzy osób dorosłych na temat negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie człowieka.
25 września przypada Światowy Dzień Farmaceuty jako samodzielnego zawodu medycznego. Obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na nasze zdrowie.
Stanowi on zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 września.
21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, a cały wrzesień to czas, kiedy lekarze, bliscy chorych i sami chorzy starają się zwrócić uwagę ludzi zdrowych na tę chorobę, która dotyka coraz więcej osób. Od 2001 roku to wrzesień został ogłoszony Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera.
Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Dziś (21 września) specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Akcję powtarzamy w każdy trzeci czwartek miesiąca.
Słowo prostata, brzmi jak poważna diagnoza. Wiele osób uważa, że posiadanie prostaty jest czymś groźnym i należy się tej prostaty wystrzegać. Dla rozwiania błędnych teorii i objaśniania czym jest prostata, w 2006 roku z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego ustanowiono 15 września jako Europejski Dzień Prostaty.
Z przyjemnością informujemy o ogłoszeniu drugiej edycji konkursu plastycznego „Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie”. Pierwsza edycja konkursu spotkała się z szerokim poparciem ze strony środowiska szkolnego i specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.
10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zainicjowało w 2003 roku Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH).
Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, po raz pierwszy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego. Profesja ta, podobnie jak wszystkie zawody w służbie zdrowia zasługuje na społeczne uznanie. Praca ratownika medycznego polega bowiem na udzielaniu fachowej pomocy w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi.
Członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radna województwa Katarzyna Lubańska uczestniczyli w odbywającej się w Toruniu konferencji naukowej na temat roli relacji terapeutycznej w psychoterapii uzależnień. Wydarzenie towarzyszyło jubileuszowi toruńskiego Ośrodka Terapii Odwykowej Uzależnień funkcjonującego w ramach marszałkowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia.
8 września na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Fizjoterapii. Głównym tematem tegorocznych obchodów jest zapalenie stawów, ze szczegółowym zwróceniem uwagi na niektóre jego formy, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i osiową spondyloartropatię.
Czerniak charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Najczęściej czerniaki pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.
12 sierpnia przypada Światowy Dzień Pracoholików. Według badań CBOS, w 2019 r. aż 11 proc. Polaków zmagało się z pracoholizmem, a prawie co piąty mieszkaniec naszego kraju jest realnie zagrożony uzależnieniem od pracy (19,1% badanych).
Członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radny województwa Stanisław Pawlak uczestniczyli w miniony piątek (4 sierpnia) w uroczystości otwarcia Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku. W nowym budynku umieszczono przychodnie specjalistyczne, które wcześniej funkcjonały w pomieszczeniach rozrzuconych w wielu punktach miasta. Połowa wartości inwestycji została pokryta środkami naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
Dziewięć organizacji, które realizują projekty pomagające funkcjonować osobom z problemami psychicznymi i ich rodzinom otrzymało od samorządu województwa kujawsko-pomorskiego wsparcie na łączną kwotę 80 tysięcy złotych.
Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia odbyła się w piątek (28 lipca) uroczystość otwarcia nowego skrzydła zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w aleksandrowskim oddziale zamiejscowym Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku.
Według Światowej Organizacji Zdrowia schorzenia związane z Wirusowym Zapaleniem Wątroby (WZW) są jednym z największych zagrożeń dla ludzkości i stanowią obecnie ósmą przyczynę zgonów na całym świecie. Przyczyny powstania choroby są ściśle powiązane z rodzajem wirusa, który ją spowodował oraz drogą zakażenia.
Światowy Dzień Mózgu - to dzień powołany na pamiątkę założenia Światowej Federacji Neurologii w 1975 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Brukseli.
Zespół chirurgów urologów marszałkowskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu wykonał w środę (19 lipca) pierwszą operację za pomocą robota chirurgicznego – zaawansowanej technologicznie aparatury umożliwiającej niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje, a nawet zabiegi operacyjne na odległość. Uczestniczący w konferencji prasowej marszałka Piotra Całbeckiego i dyrekcji placówki dziennikarze obejrzeli transmisję części zabiegu na żywo.
Od czasu wynalezienia energii elektrycznej, w naszym otoczeniu występuje promieniowanie elektromagnetyczne (PEM). Promieniowanie to nie jest obojętne dla naszego zdrowia, jednakże jego wpływ jest zależny od indywidualnych predyspozycji danej osoby.
Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podejmuje szereg działań dla poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców naszego regionu.
© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.