Turystyka

Szlak św. Jakuba źródło Wydział Turystyki
Szlak św. Jakuba źródło Wydział Turystyki

6000 km sieci szlaków Camino w Polsce. Otwarcie kolejnego odcinka

W niedzielę 23 czerwca 2019 roku godz. 12.00 w Dobrzyniu nad Wisłą nastąpi uroczyste otwarcie Dobrzyńsko – Kujawskiej Drogi św. Jakuba. Jest to zakończenie kolejnego etapu przywracania i tworzenia sieci szlaków Camino w Polsce, która obecnie liczy blisko 6000 km.

 

Odcinek Kujawsko-Dobrzyński, będąc kontynuację Drogi Mazowieckiej stanowi jej połączenie z Drogą Polską (Camino Polaco)  i umożliwia wędrówkę przez malownicze tereny Ziemi Dobrzyńskiej oraz Kujaw.

 

Na trasie znajdują się dwie świątynie pod wezwaniem św. Jakuba (Chełmica Duża i Siniarzewo) oraz inne ciekawe i atrakcyjne pod względem przyrodniczym i kulturowym miejsca.

 

Wyznakowania szlaku podjęła się grupa pasjonatów skupionych w Oddziale Kujawskim PTTK oraz Pracowni Szlaku św. Jakuba przy UMK w Toruniu, a wydatnego wsparcia udzieliły Urząd Marszałkowski, Kujawskie Stowarzyszenie Gospodarcze, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe oraz liczne samorządy lokalne.

 

Nieoceniona była również przychylność władz kościelnych, a szczególnie Proboszczów parafii, przez które przebiega szlak.  

 

Uroczystości otwarcia Dobrzyńsko-Kujawskiej Drogi św. Jakuba rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12.00 w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Dobrzyniu nad Wisłą.

 

Od 2013 r. tematyka szlaku jakubowego stała się jednym z priorytetów działalności samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku pod przewodnictwem ks. dr hab. Piotra Roszaka swoją działalność rozpoczęła Rada Programowa ds. Rozwoju Szlaku Św. Jakuba w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Skupia ona przedstawicieli samorządów oraz stowarzyszeń znajdujących się na szlaku. Celem pracy gremium jest budowanie tożsamości regionu wokół szlaku św. Jakuba, tworzenie nowej oferty dla mieszkańców i gości odwiedzających Kujawy i Pomorze, popularyzacja idei Camino Polaco poprzez stworzenie warunków do komercjalizacji oferty turystycznej oraz podjęcie działań na rzecz promocji Drogi w kraju i za granicą.

 

Na Wydziale Teologii funkcjonuje również wspomniana wcześniej pod kierownictwem ks. dr. hab. Piotra Roszaka Pracownia Szlaku św. Jakuba, przy której powołano do życia Bractwo Jakubowe.

 

Od 2017 roku Województwo Kujawsko-Pomorskie, jako jedyne w Polsce jest członkiem Europejskiej Federacji Dróg Św. Jakuba z Composteli, która jednoczy wszystkie społeczności kontynentu europejskiego, przez których obszar wiedzie Szlak św. Jakuba

 

Obecnie z pomocą Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji do wytyczenia i oznakowaniem nowego „nadwiślańskiego” odcinka, łączącego nasze województwo z woj. Pomorskim.

 

W zeszłym roku udało się sprowadzić i umiejscowić słupki milowe oraz wymienić stare tablice informacyjne, ułatwiając tym samym wszystkim chętnym pielgrzymowanie.