Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

środowisko

Pożegnanie lata w Tucholskim Parku Krajobrazowym

Stoisko Zielone w koronie fot. Dorota Borzyszkowska

22 września na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego świętowaliśmy ostatni dzień lata. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych, który obchodzony był po raz pierwszy 10 września br.  

Czytaj więcej

Mój jesienny zielnik

Mój jesienny zielnik

Jesień to pora roku czarująca różnorodnością swoich barw w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

Czytaj więcej

Jesienna oferta edukacyjna Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Jesienna oferta edukacyjna Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

23 września żegnamy lato i witamy jesień. Tego dnia świętujemy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni. Astronomiczna zaczęła się dokładnie 23 września 2022 r. o godzinie 3:03 nad ranem. Nie zapominajmy, że jesień to równie dobra pora roku na odkrywanie przyrody i leśne spacery. Przede wszystkim to doskonała okazja do nauki rozpoznawania gatunków drzew i krzewów na podstawie charakterystycznych cech morfologicznych. To właśnie jesienią liście, nasiona i owoce wielu z nich są na wyciągnięcie ręki. To również pora roku, która najbardziej obfituje w różnorodność gatunków grzybów. Tylko o tej porze roku możemy usłyszeć rykowisko jeleni szlachetnych czy zobaczyć klucze odlatujących żurawi.

Czytaj więcej

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna "Razem do trójstyku"

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna "Razem do trójstyku" - plakat

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza miłośników leśnych wędrówek do udziału w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej "Razem do trójstyku", która odbędzie się w ostatnią sobotę września tj. 24.09.2022 r.

Czytaj więcej

„Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych - grafika promocyjna GLPK (autor GLPK)

10 września 2022 roku stał się dniem szczególnym dla wszystkich parków krajobrazowych Polski, ze względu na obchodzony „I Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych”.

Czytaj więcej

Piknik pod Mysią Wieżą

na Piknik pod Mysią Wieżą

Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza na Piknik pod Mysią Wieżą, który odbędzie się w dniu 17 września 2022 r. (sobota) w godz. 10.00-15.00 przy siedzibie Parku, przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy.

Czytaj więcej

Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na wydarzenie „Pożegnanie Lata”

Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na wydarzenie Pożegnanie Lata.

Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na wydarzenie „Pożegnanie Lata”, które odbędzie  się w dniu 22 września 2022 r. (czwartek) w godz. 10.00-14.00 na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Podgórnej 1 w Tucholi.

Czytaj więcej

Dzień otwarty w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Afisz - Dzień otwarty w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Krajeński Park Krajobrazowy zaprasza na Dzień otwarty! Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych, będącego nową inicjatywą Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski. Święto obchodzone jest w tym roku po raz pierwszy i przypada na 10 września 2022 r. W tym dniu parki krajobrazowe w Polsce organizują różnego rodzaju wydarzenia, na które zapraszają zarówno lokalną społeczność jak i turystów, aby zaprezentować swoją działalność.

Czytaj więcej

Zakończenie lata w Tucholskim Parku Krajobrazowym

Uczestnicy spływu fot. R. Borzyszkowski

30 sierpnia w ramach oferty wakacyjnej Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował spływ kajakowy rzeką Brdą w celu promowania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych szlaku kajakowego. Powitanie uczestników odbyło się przy Terenowym ośrodku edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile k/Gostycyna.

Czytaj więcej

W dniu 20 sierpnia w miejscowości Zbiczno – odbyły się doroczne dożynki gminne

Dożynki gmina Zbiczno 20.08.2022 fot. M.Gutowska

Święto dziękczynienia za plony jest wyjątkowym w polskiej tradycji ludowej. Dziękczynienie za zbiory, za chleb jest rzeczą oczywistą, zwłaszcza na wsi. Na przestrzeni wieków wydarzenie to urosło do rangi wielkiej uroczystości z ustaloną obrzędowością. I zawsze jest wielkim świętem. Podczas dożynek w Zbicznie w sobotę, 20 sierpnia doceniono rolników z terenu gminy Zbiczno zasługujących na uznanie za wzorowe prowadzenie gospodarstw. Pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego czynnie uczestniczyli w tegorocznych Dożynkach Gminno – Parafialnych w Zbicznie.

Czytaj więcej

ZAPRASZAMY DO TUCHOLSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO NA WYPRAWĘ AMAZONKĄ PÓŁNOCY W POSZUKIWANIU KLEJNOTU BORÓW TUCHOLSKICH

Logo TPK

Bezkresne lasy przecięte wartkim nurtem Brdy, sielskie krajobrazy i malownicze wsie borowiackie, od lat przyciągają turystów w rejon Borów Tucholskich. Występujące tu rzadkie i chronione gatunki roślin, zwierząt i grzybów oraz historyczne ślady dawnej kultury, przyczyniły się do powołania w 1985 roku Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej

Zasmakuj przygody z przyrodą Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Dolina rzeki Brynicy, fot. Archiwum GLPK

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to jeden z najciekawszych krajobrazowo parków w województwie kujawsko-pomorskim. 16 tysięcy lat temu ustępujący lodowiec pozostawił tu unikalny krajobraz młodoglacjalny, ze wszystkimi klasycznymi formami geomorfologicznymi. To wtedy również ukształtował się jar rzeki Brynicy - od  1955  roku rezerwat przyrody, czy malownicze pagórki i wzgórza okolic Górzna i Fiałek. Walory krajobrazowe dopełniają ponadto malowniczo położone jeziora i enklawy śródleśnych łąk.

Czytaj więcej

XIII. Jarmark Ekoturystyczny w Charzykowach „Czym Chata Bogata”

Stoisko edukacyjno-promocyjne Wdeckiego Parku Krajobrazowego fot. WPK

W niedzielę, 31 lipca br. w Charzykowach odbył się XIII. Jarmark Ekoturystyczny „Czym Chata Bogata” w ramach promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie „Dary natury, bogactwo kultury”. Z województwa kujawsko-pomorskiego w wydarzeniu wzięły udział dwa Parki Krajobrazowe: Wdecki i Tucholski. Tematem przewodnim jarmarku były drzewa. W ramach konkursów uczestnicy otrzymywali pieczątkę za prawidłowe rozwiązanie łamigłówek przyrodniczych przygotowanych przez sześć stoisk edukacyjnych:

Czytaj więcej

Brodnicki Park Krajobrazowy - raj dla aktywnych miłośników przyrody

Brodnicki Park Krajobrazowy, fot. Daniel Pach dla UMWKP

Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Usatysfakcjonowani będą zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych czy rowerowych.

Czytaj więcej

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – tu wypoczniesz w lesie i nad jeziorem

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ponad 40 jezior, około 800 gatunków roślin i wiele rzadkich gatunków ptaków, ścieżki turystyczne i trasy rowerowe czekają na odwiedzających w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym. Park jest ważnym elementem naturalnego korytarza ekologicznego łączącego Kampinoski Park Narodowy z Puszczą Bydgoską i dalej z Borami Tucholskimi. Liczne walory krajobrazowe i wartości przyrodnicze czynią te tereny wyjątkowym miejscem do wypoczynku.

Czytaj więcej

Poznaj dziedzictwo kulturowe Borów Tucholskich w Tleniu

Wdecki Park Krajobrazowy fot. Daniel Pach dla UMWKP

Pasjonatów historii i wszystkich zainteresowanych dziedzictwem kulturowym Borów Tucholskich zapraszamy 15 lipca (piątek) do Wdeckiego Parku Krajobrazowego na promocję wydawnictwa „Historia regionu źródłem pisana. Część II”. Wydarzenie odbędzie się w nowo otwartym Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu.

Czytaj więcej

„Lato w parku”

Zajęcia plastyczne przygotowane przez Kreatywisko, fot. WPK

„Lato w Parku” to cykliczna impreza organizowana na początku wakacji we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Po przerwie spowodowanej pandemią impreza ruszyła w tym roku 2 lipca o godzinie 15:00 i trwała do późnych godzin wieczornych. Dla dzieci i młodzieży przygotowano liczne konkursy: sportowe, plastyczne, przyrodnicze. Ich uczestnicy zbierali pieczątki w różnych konkurencjach: rzut do celu, zbieranie pyłku, malowanie kamieni, kolorowanie zakładek, koło fortuny, konkurs wiedzy o zimorodku i drzewach oraz wiele innych przygotowanych przez naszych współorganizatorów: Nadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Osie, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Trzebciny, Lasy Państwowe oraz Krajeński Park Krajobrazowy.

Czytaj więcej

I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny

Plakat Memoriału Stanisławy Walasiewiczówny

W dniach  26-27 sierpnia 2022 r. odbędzie się „I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny”, upamiętniający 90-tą rocznicę zdobycia złotego medalu olimpijskiego i ustanowienia rekordu świata przez Stanisławę Walasiewiczównę w biegu na 100 m na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. Memoriał będzie składać się z biegu głównego na dystansie 10 km, wokół Wierzchowni – rodzinnej wsi z domostwem Walasiewiczówny, położonej na terenie gminy Górzno (powiat brodnicki) oraz Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. W ramach wydarzenia przewidziano także biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży oraz inne wydarzenia o charakterze kulturalnym. Bieg główny rozegrany zostanie w dniu 27.08.2022 r. w ramach XI Cykl Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długich.

Czytaj więcej

Jarmark Świętojański w Tucholi

Jarmark Świętojański w Tucholi fot. TPK

25 czerwca 2022 r. na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Muzeum Borów Tucholskich odbył się Jarmark Świętojański zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Tucholi oraz Tucholski Park Krajobrazowy. Patronat honorowy nad jarmarkiem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Parki z województwa kujawsko-pomorskiego na eko-festynie w Chojnicach

Stoisko Tucholskiego Parku Krajobrazowego fot. TPK

W sobotę, 11 czerwca  2022 r., w Parku Tysiąclecia w Chojnicach odbył się festyn ekologiczno – przyrodniczy „Chojnice dla Ziemi”. Prawie dwustu wystawców zaprezentowało swoje stoiska, z czego wiele dotyczyło przyrody i ekologii. Wśród nich były również Parki Krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego: Krajeński Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy oraz Wdecki Park Krajobrazowy. Obecność parków naszego województwa na imprezie w Pomorskiem wynikła z powodu faktu, iż Tucholski Park Krajobrazowy swoim zasięgiem obejmuje fragment województwa pomorskiego. Ponadto „przyrodniczym łącznikiem” obu województw jest Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie.

Czytaj więcej

Finał XXVI. edycji konkursu „Przyroda wokół nas” pod hasłem „Chronimy dzikie zapylacze”

dopasuj drzewa do ich partnerów mykoryzowych fot. Rafał Borzyszkowski

9 czerwca 2022 r. na terenie Terenowego ośrodka edukacji przyrodniczej i promocji Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” w Pile k./Gostycyna odbył się finał XXVI. edycji konkursu „Przyroda wokół nas” pod hasłem „Chronimy dzikie zapylacze”. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: I-IV i V-VIII, reprezentowanych łącznie przez osiem zespołów (trzyosobowych). Organizatorem wydarzenia był Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Reprezentanci klas finałowych zmagali się w sześciu konkurencjach i czterech turach pytań. Punktacją wyjściową  była liczba punktów uzyskanych w I etapie.

Czytaj więcej

Uczniowie z Więcborka powtórzyli sukces w konkursie o parkach krajobrazowych

Drużyna z Więcborka już drugi raz z rzędu zdobyła 3. miejsce w konkursie ,,Poznajemy parki Krajobrazowe Polski”. Fot. Krajeński Park Krajobrazowy

Już po raz drugi z rzędu uczniowie z Więcborka zajęli trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Temat tegorocznych zmagań brzmiał ,,O wodzie w przyrodzie”. Finał  odbył się 7 czerwca w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.  Młodzież z całej Polski wykazała się wiedzą o parkach krajobrazowych i znajomością zagadnień związanych z ekologią, ochroną przyrody i środowiska.

Czytaj więcej

Jarmark Świętojański

Plakat - Jarmark Świętojański

W sobotę (25.06) w godz. 11:00 do 14:00 Starosta Tucholski, i Dyrektor Tucholskiego Parku Krajobrazowego zapraszają do i przed Muzeum Borów Tucholskich oraz na dziedziniec Tucholskiego Parku Krajobrazowego na Jarmark Świętojański. Oprócz stoisk artystów i rzemieślników planowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży, oprawa muzyczna i bezpłatny tradycyjny poczęstunek.

Czytaj więcej

Udali się do Wielkopolski, by powtórzyć zeszłoroczny sukces!

Drużyna z Więcborka Fot. KPK

W miniony wtorek, 7 czerwca 2022 r. drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego reprezentowała województwo kujawsko-pomorskie w etapie ogólnopolskim konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski o temacie przewodnim „O wodzie w przyrodzie”. Już XXI raz młodzież z całej Polski zmagała się z tematyką parków krajobrazowych i innych zagadnień związanych z ekologią, ochroną przyrody, krajobrazu i środowiska. Tym razem finał konkursu odbył się w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Czytaj więcej

Dzień Dziecka w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu

Eksponaty przyrodnicze GLPK fot. Tomasz Górny

W miniony wtorek tj. 31 maja 2022 r. w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu odbył się Dzień Dziecka.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone