Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

turystyka sport

W Paszporcie Turystycznym: Jazz w Bydgoszczy i Ciechocinku, regaty żeglarskie w Koronowie

W ramach Rzeki Muzyki w Bydgoszczy wystąpi Janusz Szrom, fot. Łukasz Piecyk

W ten weekend z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Bydgoszczy, gdzie w niedzielę (18 sierpnia) w ramach Rzeki Muzyki wystąpi Janusz Szrom oraz w Ciechocinku podczas Festiwal Ciechocinek & Jazz. Wszystkich zainteresowanych żeglarstwem zapraszamy do Koronowa (powiat bydgoski) na Regaty im. kpt. Tadeusza Ziółkowskiego.

Czytaj więcej

Zapraszamy na wieś

Fot. Szymon Zdziebło dla UMWK-P

Zachęcamy do udziału w imprezach plenerowych z cyklu „Wieś na weekend”. W najbliższą sobotę (17 sierpnia) festyn rodzinny „Na kujawską nutę” w Raciążku (powiat aleksandrowski), w niedzielę (18 sierpnia) turniej sołectw w Konecku (powiat aleksandrowski).

Czytaj więcej

Etnoweekend: Festyn Rycerski w Wenecji i podróże w czasie w Biskupinie

W Mistrzostwach Łuczniczych na zamku w Golubiu weźmie udział ponad 300 łuczników z 22 krajów, fot. Mikołaj Kuras

W ten weekend z Paszportem Turystycznym odwiedzimy m.in. Wenecję (powiat żniński), gdzie już w sobotę (10 sierpnia) rozpoczyna się Festyn Rycerski „Jak Mikołaj zwany Diabłem bronił siedziby Nałęczów” oraz Golub-Dobrzyń, podczas Międzynarodowych Mistrzostw Łucznictwa Tradycyjnego. Zainteresowanych średniowieczem zapraszamy do Biskupina na Podróże w czasie, dzięki którym przeniesiemy się do czasów Mieszka I, a miłośników ciał niebieskich do Świecia na obserwacje nieba w ramach Nocy Astronomicznej.

Czytaj więcej

Biało-czerwoni najlepsi na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy

Polska najlepszą lekkoatletyczną drużyną Europy, fot. Paweł Skraba

Dwanaście europejskich lekkoatletycznych reprezentacji wystąpiło podczas Drużynowych Mistrzostw Europy, które odbywały się od piątku do niedzieli (9-11 sierpnia) na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Najlepsi okazali się reprezentanci Polski, którzy wyprzedzili Niemców i Francuzów. Medale lekkoatletom wręczał między innymi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Organizację wydarzenia, które było najważniejszym punktem obchodów stulecia powstania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wsparł samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Świętowaliśmy z Wisłą (zdjęcia)

Zakończenie Festiwalu Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

W czwartek (15 sierpnia) zakończyła się trzecia edycja Festiwalu Wisły. W tym roku połączona była z okolicznościową imprezą – Flisem Obojga Narodów na pamiątkę 450-lecia Unii Lubelskiej. Na trasie flisu znalazły się: Włocławek, Ciechocinek, Osiek nad Wisłą (gmina Obrowo) oraz Toruń. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji m.in. regaty żeglarskie, przeglądy piosenek, bezpłatne rejsy, a na zakończenie pięciodniowej imprezy - widowisko światło-woda-dźwięk. Festiwal wspierał finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Mamy kajakarskich mistrzów świata

Aleksander Kitewski i Norman Zezula, fot. nadesłane

Kajakarze Aleksander Kitewski i Norman Zezula (obaj Stowarzyszenie Kajakowe Zawisza Bydgoszcz) zostali mistrzami świata młodzieżowców (U-23) w konkurencji C2 na dystansie 500 metrów, podczas zawodów w rumuńskim Pitesti. Brązowy medal w sprincie wywalczył Bartosz Grabowski z Włókniarza Chełmża. Wszyscy medaliści są stypendystami marszałka województwa w dziedzinie sportu.

Czytaj więcej

Rodzinne rajdy rowerowe – zapraszamy do Świecia i Brodnicy

Rodzinny rajd rowerowy w Żnienie, 2017r., fot. Tymon Markowski

Dla miłośników dwóch kółek mamy prawdziwą gratkę - w najbliższą sobotę (10 sierpnia) w Świeciu odbędzie się rajd rowerowy w ramach cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Kolejne spotkanie już 24 sierpnia w Brodnicy. Zapisy i informacje organizacyjne na kujawsko-pomorskienarowery.pl.

Czytaj więcej

Kraina stu jezior - Krajeński Park Krajobrazowy

Żuraw jest symbolem Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, fot. Łukasz Gwiżdziel

Blisko sto jezior zamieszkanych przez wiele gatunków ryb, plaże i kąpieliska, wiele szlaków turystyki pieszej i rowerowej oraz warte poznania zabytki – to bogactwo Krajeńskiego Parku Krajobrazowego,  największego na Kujawach i Pomorzu.

Czytaj więcej

W Paszporcie Turystycznym: Rzeka Muzyki w Bydgoszczy, Kabareton w Ciechocinku i inne atrakcje

W niedzielę w Kłóbce odbędzie się festyn folklorystyczny z cyklu Z życia dawnej wsi, fot. Szymon Zdziebło; www.tarantoga.pl

W ten weekend z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Bydgoszczy, gdzie w niedzielę (4 sierpnia) w ramach Rzeki Muzyki wystąpi zespół Mitch&Mitch, oraz w Ciechocinku podczas Kabaretonu, w którym zaprezentują się m.in. kabarety Jurki i Smile. Zainteresowanych teatrem zapraszamy do Torunia, gdzie w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych zaprezentowana zostanie niezwykła interpretacja „Hamleta”.

Czytaj więcej

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce

Stadion Zawiszy jest gospodarzem wielu liczących się imprez lekkoatletycznych, fot. Paweł Skraba

Dwanaście najlepszych europejskich lekkoatletycznych reprezentacji wystąpi podczas Drużynowych Mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 9-11 sierpnia na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Organizację imprezy, która jest najważniejszym wydarzeniem obchodów stulecia powstania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wspiera samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa

Wręczenie umów w ramach projektu: Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa, fot. Mikołaj Kuras

Samorząd Województwa przeznaczył 450 tys. złotych na realizację siedemnastu projektów związanych z poprawą stanu lokalnej infrastruktury sportowej w ramach drugiej edycji projektu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa. W poniedziałek (29 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele gmin odebrali umowy z rąk członek zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej.

Czytaj więcej

Po letnich mistrzostwach Polski i OOM w Pływaniu. Piętnastka z workiem medali.

Zakończyła się seria letnich mistrzostw Polski w pływaniu na basenie długim (50m). Honoru regionu z powodzeniem bronili pływacy MUKS Piętnastka Bydgoszcz, którzy zdobyli łącznie 19 medali, w tym aż 11 złotych.

Czytaj więcej

Wakacje w wioskach tematycznych

W Wiosce Miodowej uczestnicy mogą własnoręcznie wykonać świece z wosku pszczelego, fot. Andrzej Goiński

W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się kilkanaście wiosek tematycznych, czyli nowoczesnych projektów promujących turystykę w małych miejscowościach i wsiach. Oferują one szereg atrakcji, które zadowolą zarówno dzieci jak i dorosłych. Wiele z nich przygotowało zajęcia także w okresie wakacyjnym.

Czytaj więcej

Etnopaszport: Jarmark Cysterski w Koronowie, Dni Miodu w Barcinie i wiele innych

W weekend zapraszamy m.in. na Jarmark Cysterski do Koronowa, fot. Tymon Markowski

Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Koronowie (powiat bydgoski), gdzie już w sobotę rozpocznie się Jarmark Cysterski oraz w Barcinie (powiat żniński) podczas Dnia Miodu. Wszystkich melomanów zapraszamy do Lubostronia (powiat żniński) na festiwal „Muzyka w świetle Księżyca”, a fanów muzyki rockowej i metalowej do Świecia na Festiwal Mocnych Brzmień.

Czytaj więcej

Lekkoatleci z Regionu z medalami mistrzostw Europy i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Fot. MKS Inowrocław

Brąz mistrzostw Europy U-23 Norberta Kobielskiego IMKS Inowrocław) w skoku wzwyż, wygrana klasyfikacja medalowa juniorów młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. To dorobek adeptów „Królowej Sportu z Kujaw i Pomorza z ostatnich tygodni.

Czytaj więcej

Zapisy na rodzinny rajd rowerowy w Świeciu

Rodzinny rajd rowerowy w Żninie, fot. Tymon Markowski

W sobotę (10 sierpnia) Urząd Marszałkowski zaprasza miłośników dwóch kółek na rajd rowerowy w Świeciu. Impreza odbywa się w ramach cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Zapisy i informacje organizacyjne na kujawsko-pomorskienarowery.pl. Na kolejny rajd zaprosimy do Brodnicy (24 sierpnia).

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie dla rowerzystów

Ścieżka rowerowa, fot. Mikołaj Kuras

W ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 rozdysponowaliśmy do tej pory środki na utworzenie 59 ścieżek rowerowych o łącznej długości blisko 268 kilometrów. To nie koniec marszałkowskiego wsparcia na budowę bezpiecznych i przyjaznych środowisku tras dla miłośników dwóch kółek – wciąż są planowane nowe konkursy na budowę ścieżek rowerowych.

Czytaj więcej

ETNO Paszport: Dzień Folkloru Borowiackiego w Tucholi, Wakacje z Chopinem i wiele innych atrakcji

Jak co roku Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza wszystkich melomanów na koncerty w ramach Wakacji z Chopinem, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Ciechocinku, gdzie już w piątek (19 lipca) rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów oraz w Żninie podczas Biesiady Pałuckiej. Wszystkich zainteresowanych folklorem zapraszamy do Tucholi na Historyczny pochód Borowiaków i Dzień Folkloru Borowiackiego, które odbędą się w z okazji 60. Dni Borów Tucholskich. Oprócz przemarszu barwnego korowodu z oprawą muzyczną kapeli ludowej organizatorzy zaplanowali także festyn promujący kulturę borowiacką.

Czytaj więcej

Zapraszamy do Wdeckiego Parku Krajobrazowego

Zimorodek we Wdeckim Parku Krajobrazowym, fot. Daniel Pach

Urzekające niepowtarzalnością krajobrazu wschodnia część Borów Tucholskich i tereny w środkowym biegu rzeki Wdy, tworzą Wdecki Park Krajobrazowy. Wraz z otuliną park zajmuje ponad 23 tys. ha powierzchni. Duże zróżnicowanie terenu, wiele jezior i rzek, bogactwo gatunków zwierząt i roślin czynią tereny Wdeckiego Parku Krajobrazowego idealnym miejscem dla turystyki i wypoczynku.

Czytaj więcej

Zakończyła się Uniwersjada

Srebrna drużyna siatkarzy, fot. Paweł Skraba

Jubileuszowa 30. edycja letniej Uniwersjady odbyła się w dniach 3-14 lipca 2019 r. w Neapolu. Program obejmował 18 dyscyplin sportowych: judo, lekkoatletykę, łucznictwo, pływanie, piłkę siatkową,  szermierkę, strzelectwo sportowe, taekwondo, tenis, tenis stołowy, gimnastykę artystyczną, gimnastykę sportową, koszykówkę, skoki do wody, piłkę nożną, piłkę wodną, rugby oraz żeglarstwo. Około ośmiu tysięcy sportowców-studentów rywalizowało o medale.

Czytaj więcej

Paszport Turystyczny: Rzeka Muzyki Młodych, Święto Soli, wiele innych atrakcji

W Nakle nad Notecią w ramach imprezy Przystań w kolorze blue wystąpi m.in. zespół Enej, fot. P. Pasieczny

Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Bydgoszczy, gdzie już w piątek (12 lipca) w ramach Rzeki Muzyki Młodych wystąpi Bitamina oraz w Ciechocinku podczas Święta Soli. Wszystkich melomanów zapraszamy do Kłóbki (powiat włocławski) na koncert z cyklu „Wieczór pod lipą”, a zainteresowanych teatrem do Brześcia Kujawskiego na Brzeskie Spotkania Teatrów Ulicznych „gramOFFon”.

Czytaj więcej

Wojewódzkie dotacje na kulturę fizyczną

Copernicus Cup 2019, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl

Organizacja małych i dużych imprez sportowych oraz szkoleń i obozów treningowych dla dzieci i młodzieży – ponad 2,8 miliona złotych trafiło w tym roku na projekty z zakresu kultury fizycznej i sportu, realizowane przez organizacje pozarządowe.

Czytaj więcej

Trwa konkurs o Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej

Toruńskie Żywe Muzeum Piernika posiada Złoty Certyfikat POT, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Do 18 sierpnia czekamy na zgłoszenia produktów turystycznych w 17. edycji konkursu o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Wyróżnienie danej atrakcji turystycznej oznacza jej rekomendację, czyli gwarancję usług na najwyższym poziomie. Etap regionalny konkursu koordynuje Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

Czytaj więcej

Złoto naszej zawodniczki na Uniwersjadzie w Neapolu

Reprezentantki Polski w strzelectwie sportowym wywalczyły pierwszy medal dla naszego kraju na Uniwersjadzie w Neapolu, fot. Paweł Skraba

Aneta Stankiewicz, studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i zawodniczka CWZS Zawisza Klub Strzelecki, wraz z koleżankami z drużyny Katarzyną Komorowską i Natalią Kochańską, zdobyła (4 lipca) złoto w konkurencji karabin pneumatyczny 10 metrów podczas 30. Letniej Uniwersjady, odbywającej się w Neapolu! W rywalizacji indywidualnej bydgoszczanka zajęła 4 miejsce.

Czytaj więcej

Paszport Turystyczny: Tulia w Bydgoszczy, folklor w Chełmnie i Osięcinach, country w Bożejewiczkach

Tegoroczny cykl Rzeki Muzyki w Bydgoszczy zainauguruje koncert Tulii, fot. Łukasz Piecyk

Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Bydgoszczy, gdzie podczas cyklu Rzeka Muzyki zagra zespół Tulia oraz w Toruniu podczas koncertu „Muńka i Przyjaciół”. Wszystkich miłośników country i westernu zapraszamy do Bożejewiczek (powiat żniński), a zainteresowanych folklorem i kulturą ludową do Chełmna i Osięcin (powiat radziejowski).

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone