Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

100-lecie powrotu Pomorza do macierzy

102. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski (zdjęcia)

Prawykonanie symfonii „Powrót do Macierzy w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

102 lata temu Pomorze i Kujawy powróciły do wolnej Polski. Światowym prawykonaniem symfonii "Powrót do Macierzy" Nikoli Kołodziejczyka zakończyły się w czwartek (20 stycznia) obchody w Bydgoszczy. Uroczystości patriotyczne, z udziałem przedstawicieli samorządu województwa, odbyły się w na terenie całego regionu.

Czytaj więcej

Honory dla organizatorów wydarzeń 100-lecia powrotu do macierzy

Uroczystość wręczenia medali stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Uroczyście zakończyliśmy obchody stulecia przyłączenia Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Najbardziej zasłużonym w krzewieniu pamięci o tamtych wydarzeniach oraz organizatorom zeszłorocznych wydarzeń okolicznościowe medale wręczyli w środę (1 września) w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Lekcja miłości ojczyzny – 101. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski

Obchody setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski w Golubiu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

101 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. W roku pandemii przypominamy najważniejsze wydarzenia ubiegłorocznych obchodów i zachęcamy do zapoznania się z komiksem, który z tej okazji powstał na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj więcej

Uroczystości w setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem (dużo zdjęć)

Uroczystości w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem, fot. Wojtek Szabelski szabelski.com

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w odbywających się 10 lutego w Pucku w województwie pomorskim obchodach stulecia zaślubin Polski z morzem. Pucki rynek, na którym odbywały się uroczystości patriotyczne z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, był metą sztafety biegaczy, która wystartowała z Bydgoszczy i Torunia.

Czytaj więcej

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego odtworzono mundury hallerczyków

Obchody setnej rocznicy powrotu Chełmna do macierzy, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Rogatywka z szaroniebieskiego sukna, zapinana na guziki kapota, spodnie z lampasami, pałasz przymocowany do pasa – to elementy błękitnych strojów wzorowanych na mundurach Armii Polskiej generała Józefa Hallera, w których stuosobowa grupa rekonstrukcyjna wystąpiła podczas inscenizacji historycznych w Golubiu Dobrzyniu (17 stycznia), Toruniu (18 stycznia), Chełmnie (22 stycznia) i Grudziądzu (23 stycznia) w ramach obchodów setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy. Mundury z epoki uszyto na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego, teraz będzie je można wypożyczać.

Czytaj więcej

Chełmno i Grudziądz świętowały stulecie powrotu do macierzy

Chełmno świętowało setną rocznicę powrotu do macierzy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

W środę (22 stycznia) uroczystości setnej rocznicy powrotu do wolnej Polski odbywały się w Chełmnie, w czwartek (23 stycznia) świętował Grudziądz.

Czytaj więcej

Tablice dla ojców naszej niepodległości

Odsłonięcie tablicy poświęconej generałowi Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu, fot. Filip Kowalkowski

W środę (22 stycznia) w Bydgoszczy, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, została odsłonięta umieszczona na frontonie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na Starym Rynku tablica poświęcona generałowi Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu. W poniedziałek (20 stycznia) z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone innym ojcom naszej niepodległości: marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i generałowi Józefowi Hallerowi. 

Czytaj więcej

Bydgoszcz i Toruń świętują stulecie powrotu do wolnej Polski

Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Obchodzimy stulecie powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy. W Bydgoszczy, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, dziś (20 stycznia) zostały odsłonięte umieszczone na historycznych gmachach tablice pamiątkowe poświęcone ojcom naszej niepodległości. Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska uczestniczyli w czwartkowej (16 stycznia) uroczystej rocznicowej sesji Rady Miasta Torunia. Bydgoszcz - 100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski (film 12,35 min)

Czytaj więcej

Lekcja miłości ojczyzny: tłumy na uroczystościach w Golubiu-Dobrzyniu

Obchody stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy, 17 stycznia 2020, Golub-Dobrzyń, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. W miniony piątek (17 stycznia), z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, odbyło się najbardziej spektakularne wydarzenie w jubileuszowym kalendarium – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, przygotowaną przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną. W wydarzeniu uczestniczyli tłumnie mieszkańcy regionu. Uroczystości objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Kolejne najbliższe wydarzenia. Golub-Dobrzyń - 100. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski (film 12,5 min.)

Czytaj więcej

Pamięć historii buduje wspólnotę

100. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy, wojewódzkie uroczystości w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. W całym regionie oddajemy hołd bohaterom tamtego czasu, którzy wywalczyli niepodległość, a potem odbudowywali Rzeczpospolitą. W Toruniu na uroczystej wspólnej sesji zebrały się w miniony piątek (10 stycznia) sejmiki województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, a wieczorem w Bydgoszczy odbył się galowy koncert symfoniczny. Nasze uroczystości (kalendarium najbliższych) objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Głowę państwa reprezentował w Toruniu minister Andrzej Dera. Krótki film z uroczystości

Czytaj więcej

Czytamy „Pana Tadeusza”

Aktorzy Teatru Polskiego w Wilnie czytali fragmenty „Pana Tadeusza” podczas regionalnej inauguracji obchodów stulecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk

Dziś (10 stycznia) w Pałacu Dąmbskich odbywa się wyjątkowe czytanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Aktorzy Teatru Polskiego w Wilnie prezentują utwór kresową polszczyzną do godziny 22. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Czytaj więcej

Stulecie temu wróciła tu Polska

Konferencja prasowa na temat obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. Bogaty program obchodów tej ważnej dla nas rocznicy rozpoczęliśmy w miniony piątek (10 stycznia). Tego dnia w całym regionie oddaliśmy hołd bohaterom tamtego czasu. Na uroczystej wspólnej sesji w Toruniu zebrały się sejmiki województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. 17 stycznia najbardziej spektakularne wydarzenie w jubileuszowym kalendarium – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia przygotowaną przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną. Uroczystości objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Pomorze musiało na wolność poczekać

Czytaj więcej

100 lat temu Pomorze wróciło do macierzy

List intencyjny w sprawie obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przygotowujemy się do uroczystych obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, z bogatym programem złożonym z wydarzeń, które będą się odbywać cały przyszły rok w wielu miejscach regionu. Marszałek Piotr Całbecki podpisał 17 grudnia w Golubiu-Dobrzyniu list intencyjny w sprawie najbardziej spektakularnego z nich – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, z udziałem stuosobowej grupy rekonstrukcyjnej.

Czytaj więcej

Sejmik przyjął budżet 2020

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

16 grudnia odbyła się ostatnia w tym roku sesja sejmiku województwa, którą zdominowały sprawy finansowe. Sejmik przyjął budżet na przyszły rok i wieloletnią prognozę finansową województwa na lata 2020-2038. 

Czytaj więcej

Stulecie powrotu Pomorza do macierzy

Powołanie komitetu programowego przyszłorocznych obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, fot. Mikołaj Kuras

W piątek (18 października) rozpoczął prace powołany przez marszałka województwa komitet programowy przyszłorocznych obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy. W gremium zasiadają historycy, szefowie instytucji kulturalnych i działacze społeczni. Marszałek Piotr Całbecki i nowo powołani członkowie komitetu złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą mianowanemu równo sto lat temu pierwszemu wojewodzie pomorskiemu Stefanowi Łaszewskiemu.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone