Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

naszpatron

Jan Paweł II patronem Pomorza i Kujaw

Wystawa

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy została otwarta wystawa fotograficzna pt. Jan Paweł II patronem Pomorza i Kujaw.

Czytaj więcej

Jan Paweł II i Kościół otwarty

Konferencja „Karol Wojtyła, człowiek Soboru Watykańskiego II”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja naukowa „Karol Wojtyła, człowiek Soboru Watykańskiego II”, w której uczestniczyli hierarchowie Kościoła Katolickiego oraz związani z Kościołem katolickim naukowcy i publicyści. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego konferencję otworzyła członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

Czytaj więcej

Święty i błogosławiony

Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wśród dźwięku słów "Barki" odsłonięto 30 września przy ulicy Żeglarskiej w Toruniu pamiątkową tablicę poświęconą świętemu Janowi Pawłowi II oraz błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W wydarzeniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Dziedzictwo Prymasowe

Historycy, dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski

Dwaj znakomici historycy, dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski, znawcy historii Kościoła katolickiego, w przeddzień beatyfikacji o Prymasie Tysiąclecia

Czytaj więcej

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia – wydarzenia w Kujawsko-Pomorskiem

Kard. Stefan Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą podczas wakacji na Bachledówce, VII 1973 r. (ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie)

W niedzielę (12 września) w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się ceremonia beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystościom towarzyszy wiele wydarzeń w całym kraju. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zorganizował cykl koncertów oraz wystawę, którą zobaczyć będzie można w miejscach związanych z Prymasem Tysiąclecia.

Czytaj więcej

Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia w naszym regionie wciąż pozostaje nieodkryte

Prymas Tysiąclecia – debata w studiu telewizyjnym w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Był kimś więcej niż tylko głową Kościoła katolickiego w Polsce. Duchowny i duszpasterz, intelektualista, którego refleksja społeczna do dziś pozostaje aktualna, autorytet moralny nie tylko dla wierzących, z konieczności aktywny uczestnik polityki, mąż stanu, wizjoner, wybitny teolog – kardynał Stefan Wyszyński był bohaterem piątkowego (28 maja) spotkania online, połączonego z promocją książki „Prymas i Papież”. Refleksjami na temat Prymasa Tysiąclecia ze studia w Urzędzie Marszałkowskim dzielili się marszałek Piotr Całbecki, biskup pomocniczy toruński Józef Szamocki, prof. Michał Białkowski i dk. prof. Waldemar Rozynkowski. 

Czytaj więcej

101. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Sto jeden lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, wielki Polak i patron województwa kujawsko-pomorskiego. Wczoraj (18 maja) marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członek zarządu Sławomir Kopyść złożyli kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego.

Czytaj więcej

Pamięci świętego Jana Pawła II

Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

W czwartek w przededniu 16. rocznicy śmierci Jana Pawła II, wielkiego Polaka i patrona województwa kujawsko-pomorskiego, marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i sekretarz województwa Marek Smoczyk złożyli kwiaty pod pomnikiem świętego, który znajduje się przy alei jego imienia w Toruniu.

Czytaj więcej

Pamięci świętego Jana Pawła II

Koncert papieski w Filharmonii Pomorskiej, podczas którego odbyło się prawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

„Te Deum” Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej i odsłonięcie pamiątkowej tablicy w terminalu Portu Lotniczego w Bydgoszczy to kolejne wydarzenia wpisujące się w obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Uroczystości, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyły się w piątek (16 października), w czterdziestą drugą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 

Czytaj więcej

Szumią jodły na gór szczycie – koncert w hołdzie papieżowi

Bydgoski koncert galowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, fot Filip Kowalkowski dla UMWKP

W niedzielę (30 sierpnia) w kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy odbył się galowy koncert z okazji setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Udekorowali swoje domy dla papieża

Dekoracja przygotowana przez KGW Ryńsk

Znamy laureatów konkursów zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski z okazji setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa. W konkursie adresowanym do kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, sołectw oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych otrzymaliśmy blisko 200 zgłoszeń. Liczba nagród, które mogliśmy przyznać była ograniczona. Zachęcamy do obejrzenia nadesłanych dekoracji.

Czytaj więcej

Uczcili urodziny papieża poprzez sztukę – wyniki konkursu

Praca wykonana przez Huberta Bartczaka, zdobywcę drugiego miejsca w kategorii do lat 8, fot. Anna Bartczak

Przygotowywali prace plastyczne, śpiewali piosenki, pisali wiersze i opowiadania. Znamy laureatów konkursu artystycznego zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski z okazji setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa świętego Jana Pawła II.

Czytaj więcej

Rozstrzygnięcie konkursu papieskiego

 • Etykieta: OBCHODY
Zwycięzcy w kategorii ochotniczych straży pożarnych, fot. OSP Trzebcz Szlachecki (gmina Kijewo Królewskie)

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji zaprosiliśmy mieszkańców województwa do wspólnego uczczenia tego dnia i udziału w konkursach. Zachęcaliśmy m.in. do udekorowania flagami papieskimi, zdjęciami i kwiatami okien, domów, podwórek, ogrodów, osiedli i ulic. Laureatów konkursu artystycznego poznamy w poniedziałek (1 czerwca).

Czytaj więcej

Wygraj komiks o papieżu

 • Etykieta: Obchody
Fot. Andrzej Goiński

W mijającym tygodniu obchodziliśmy setną rocznicę urodzin patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Jan Paweł II to także jeden z bohaterów wydanej przez Urząd Marszałkowski serii komiksów, przybliżających czytelnikom wybitne postaci związane z naszym regionem. Wydawnictwo to można zdobyć w naszym konkursie internetowym.

Czytaj więcej

Uczciliśmy pamięć Ojca Świętego

 • Etykieta: OBCHODY
Toruń w barwach papieskich, fot. Andrzej Goiński i Mikołaj Kuras

Sto lat temu urodził się patron województwa kujawsko-pomorskiego Jan Paweł II. Z tej okazji zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego świętowania. W niedzielę (17 maja) odbyło się widowisko artystyczne, a w niedzielę (18 maja) msza święta i uroczysta sesja sejmiku oraz zajęcia w naszej e-Szkole. Wydarzenia transmitowane były w telewizji i internecie. Oficjalna strona obchodów.

Czytaj więcej

„Przyszłość zaczyna się dziś” – widowisko poświęcone Janowi Pawłowi II w internecie

 • Etykieta: OBCHODY
Projekcja multimedialna poświęcona Janowi Pawłowi II na budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, fot. Mikołaja Kopernika dla UMWKP

„Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro” – od tych słów Ojca Świętego wzięło tytuł widowisko artystyczne, które w minioną niedzielę (17 maja) rozpoczęło obchody setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa. Zapraszamy do obejrzenie tego niecodziennego wydarzenia w sieci.  

Czytaj więcej

W papieskich barwach (zdjęcia)

 • Etykieta: OBCHODY
Fot. Świętujemy setną rocznicę urodzin patrona województwa kujawsko-pomorskiego św. Jana Pawła II, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W Kujawsko-Pomorskiem obchodzimy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Zapraszam do fotograficznego przeglądu wydarzeń oraz do obejrzenia, jak prezentuje się region w biało-żółtych barwach.

Czytaj więcej

Urodziny patrona województwa

 • Etykieta: OBCHODY
Uroczysta sesja sejmiku województwa, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W poniedziałek (18 maja) obchodziliśmy setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w toruńskiej katedrze świętych Janów odprawiona została msza święta (retransmisja). Po nabożeństwie odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego (retransmisja tutaj). Na kanale naszej e-Szkoły odbyły się katechezy i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Oficjalna strona obchodów.

Czytaj więcej

Janowi Pawłowi II w hołdzie (zdjęcia)

 • Etykieta: OBCHODY
Uroczystości setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

„Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro” to słowa Ojca Świętego i tytuł widowiska artystycznego, które w niedzielę (17 maja) rozpoczęło obchody setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa świętego Jana Pawła II. Wydarzenie transmitowane było w telewizji i internecie. W poniedziałek (18 maja) odbyła się msza święta i uroczysta sesja sejmiku oraz zajęcia w Kujawsko-Pomorskiej e-Szkole dla dzieci i młodzieży (więcej). Oficjalna strona obchodów.

Czytaj więcej

We wspomnieniach najstarszych mieszkańców regionu

 • Etykieta: OBCHODY
Wanda Łukasiewicz, fot. Andrzej Goiński

Wspomnieniami o papieżu Polaku dzielą się z nami stujednoletnia Wanda Łukasiewicz z Torunia i stuletni Kazimierz Maciejewski z Gąsawy (powiat żniński). Oboje są rówieśnikami Niepodległej, uhonorowanymi marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Czytaj więcej

Setne urodziny patrona województwa w instytucjach kultury

 • Etykieta: OBCHODY
W ramach obchodów zapraszamy na wystawy online, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wirtualne wystawy, video-pocztówki i okolicznościowe wpisy. Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa Jana Pawła II marszałkowskie instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę wydarzeń.

Czytaj więcej

Zaśpiewali dla papieża

 • Etykieta: OBCHODY
Członkowie husarii wykonali „Barkę”, fot. Andrzej Goiński

Społeczność Szkoły Podstawowej w Grzybnie (powiat chełmiński), członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego i śpiewacy Chorus Culmensis uczcili setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II poprzez muzykę.

Czytaj więcej

Weź udział w konkursach i świętuj z nami – ostatnie dni na zgłoszenia

 • Etykieta: OBCHODY
Praca nagrodzona w konkursie „Jan Paweł II – papież rodziny”, Julia Skowrońska, Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące, fot. GiOPTD w Toruniu

Nagraj film lub piosenkę, przygotuj pracę plastyczną, napisz wiersz, udekoruj swój dom lub podwórko i uczcij w ten sposób setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Z okazji jubileuszu patrona naszego województwa zachęcamy mieszkańców regionu do udziału w konkursach przygotowanych przez Urząd Marszałkowski. Najlepsi otrzymają nagrody finansowe.

Czytaj więcej

Janowi Pawłowi II w hołdzie

 • Etykieta: OBCHODY
Jubileuszowe obchody zaplanowane są na 17 i 18 maja (niedziela i poniedziałek), fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wielki Polak, orędownik dialogu opartego na prawdzie i sprawiedliwości, patron województwa kujawsko-pomorskiego. W poniedziałek (18 maja) obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w naszym regionie odbędą się m.in. koncerty, wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Chcemy, aby mieszkańcy, mimo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, mogli uczestniczyć w zaplanowanych wydarzeniach, dlatego będą one transmitowane za pośrednictwem telewizji i internetu. Przygotowaliśmy także konkursy z nagrodami.

Czytaj więcej

Pamięci św. Jana Pawła II

Iluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras

2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II, wielkiego Polaka, patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Marszałek Piotr Całbecki złożył tego dnia kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego. O godzinie 21.37 na ścianie Urzędu Marszałkowskiego wyświetliliśmy symboliczny znak naszej pamięci o papieżu Polaku.

Czytaj więcej

 • 1
 • 2

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.