Laureatów konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agricola – Syn Ziemi poznamy 6 października br. roku podczas uroczystości rozstrzygnięcia konkursu, która odbędzie się w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Będzie to doskonała okazja do podziękowań zwycięzcom za wysiłek i zaangażowanie oraz do pogratulowania osiągnięć, dzięki którym w pełni zasłużyli na miano najlepszych.
Czytaj więcej
Zapraszamy na Smaki Regionów w Poznaniu! Niemal 200 producentów ze wszystkich regionów Polski w jednym miejscu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Czytaj więcej
Mieszkańcy Trzcianki w powiecie lipnowskim i członkowie Stowarzyszenia Szczuplińskie Żurawie (powiat wąbrzeski) zwyciężyli w konkursie na najładniejsze wieńce dożynkowe. Pierwsza nagroda za najciekawsze stoisko trafiła do starostwa powiatowego w Inowrocławiu, a zwycięzcą konkursu „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne” zostały kluchy z kapustą przygotowane przez członkinie koła gospodyń wiejskich w Czemlewie w powiecie bydgoskim. Serdecznie gratulujemy!
Czytaj więcej
Marszałek Piotr Całbecki zaprasza sołectwa do udziału w konkursie „Pomysłowy witacz dożynkowy 2023”. Nagroda za I miejsce to 3.000,00 złotych.
Czytaj więcej
Konkurs „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne” odbywał się na Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Inowrocławiu 27 sierpnia 2023 r. Celem konkursu była identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego związanego z okresem żniw, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach regionalnych serwowanych w poszczególnych regionach podczas żniw, promowanie i wykorzystanie lokalnych zasobów do budowania marki kulinarnej województwa kujawsko-pomorskiego.
Czytaj więcej
Tradycja chowu gęsi w Polsce sięga czasów Piastów i Jagiellonów, natomiast wyraźny rozkwit nastąpił w XIX w. Za najlepszą karmę dla gęsi tuczonych uważano parowane ziemniaki, żytnią mąkę, marchew, kukurydzę, a szczególnie owies, który czynił mięso smakowitym, a tłuszcz gęstszym o ładnej barwie. (Szelągowska G. 2018).
Czytaj więcej
Tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbędą się 27 sierpnia br. Oficjalne uroczystości dożynkowe, odbędą się na terenie inowrocławskiego lotniska Aeroklubu Kujawskiego i rozpocznie je Msza św. polowa celebrowana przez Abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, Metropolity Gnieźnieńskiego o godz. 11:00.
Czytaj więcej
Uprzejmie informuję, że Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje po raz kolejny konkurs na najlepszą potrawę żniwną „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”, którego celem jest identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego związanego z okresem żniw, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach regionalnych serwowanych w poszczególnych regionach podczas żniw oraz promowanie i wykorzystanie lokalnych zasobów do budowania marki kulinarnej województwa kujawsko-pomorskiego.
Czytaj więcej
Wielki korowód dożynkowy, kiermasze z dobrym jedzeniem i ludowym rękodziełem, przegląd kapel ludowych, wyścigi traktorów i wystawa maszyn rolniczych, rajd rowerowy, a w finale koncert Urszuli na scenie pod chmurką – w Inowrocławiu odbyły się w minioną niedzielę (27 sierpnia) wojewódzkie obchody święta plonów, które zorganizowaliśmy wspólnie z archidiecezją gnieźnieńską i samorządami lokalnymi. Wydarzenia dożynkowe, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, wojewody Mikołaja Bogdanowicza, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, przewodniczącego komisji rolnictwa w sejmiku województwa Stanisława Pawlaka i przewodniczącego sejmikowej komisji infrastruktury Tadeusza Pogody, radnych województwa, parlamentarzystów i przedstawicieli lokalnych władz. Zdjęcia
Czytaj więcej
W dniu 1 sierpnia 2023 roku o godzinie 10:00w Urzędzie Gminy w Rogowie (powiat rypiński) planowane jest uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie budowy bądź renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji z udziałem Panów Wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Geodezji Wiesława Czarneckiego.
Czytaj więcej
Zapraszamy w najbliższy weekend na dwa wydarzenia, które przybliżą tradycje kultury ludowej naszego regionu.
Czytaj więcej
W czerwcu br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisał na Listę Produktów Tradycyjnych kolejne 2 produkty z Kujawsko-Pomorskiego: chruściki zwane też chrustem oraz zupę fasolową po kujawsku.
Czytaj więcej
W dniu 15 czerwca br. od godziny 12:30 w Sali Złotej Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu planowane jest uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych z udziałem Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego, Wicemarszałka Województwa Zbigniewa Sosnowskiego oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Elżbiety Piniewskiej.
Czytaj więcej
Ryba w zalewie po kujawsku wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych.
Czytaj więcej
Uchwałą nr LVII/778/23 z dnia 29 maja 2023 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego dokonał rozstrzygnięcia w przedmiocie pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla gmin z przeznaczeniem dla spółek wodnych na dofinansowanie zadań związanych z bieżącym utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych w 2023 roku
Czytaj więcej
Zapraszamy do udziału w konkursie pod nazwą „Świetlice wiejskie – co się tutaj dzieje?”.Konkurs jest skierowany do kół gospodyń wiejskich z terenu województwa kujawsko-pomorskiego prowadzących swoją działalność w świetlicach wiejskich.
Czytaj więcej
W dniu 14 maja br. w Minikowie podczas Targów „Lato na wsi” odbyła się XXII edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, a Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego objął etap regionalny swoim Patronatem.
Czytaj więcej
W kwietniu i maju br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisał na Listę Produktów Tradycyjnych kolejne produkty z Kujawsko-Pomorskiego: dziady oraz fjut kociewski.
Czytaj więcej
W poniedziałek (15 maja br.) poznamy długo wyczekiwane wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepszą inicjatywę z funduszu sołeckiego. Do konkursu krajowego zgłaszano przedsięwzięcia zrealizowane przez wspólnoty mieszkańców wsi. Organizatorem konkursu jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie. Celem konkursu, organizowanego od sześciu lat, jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi.
Czytaj więcej
Wyróżnienie najbardziej przedsiębiorczych rolników, promocja i prezentacja różnorodnej aktywności kobiet w zakresie działalności gospodarczej oraz promowanie nowoczesnego rolnictwa naszego regionu - takie cele przyświecają organizatorom konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agricola – Syn Ziemi. Na zgłoszenia czekamy do 15 maja. Dokumenty do pobrania
Czytaj więcej
Kiełbasa z grilla, bigos, powidła z różnych owoców czy jogurty i twarogi - już dziś (27 kwietnia) na placu przed Urzędem Marszałkowskim rewia lokalnych przysmaków. Do godziny 18 można kupić świeże produkty od lokalnych dostawców, a także posmakować na miejscu dań na ciepło.
Czytaj więcej
Zapraszamy do udziału w konkursie pod nazwą „Świetlice wiejskie – co się tutaj dzieje?”.Konkurs jest skierowany do kół gospodyń wiejskich z terenu województwa kujawsko-pomorskiego prowadzących swoją działalność w świetlicach wiejskich.
Czytaj więcej
Zapraszamy sołtysów, członków rady sołeckiej, wójtów i burmistrzów gmin do udziału w konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, którego celem jest promocja idei funduszu sołeckiego. Zgłoszenia można przesłać do 15 listopada br. Na zwycięzcę czeka 5 tysięcy złotych!
Czytaj więcej
Wyróżnienie i promocja najbardziej przedsiębiorczych rolników gospodarujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, promocja i prezentacja różnorodnej aktywności kobiet w zakresie działalności gospodarczej, społecznej i kulturalnej, promowanie nowoczesnego rolnictwa i aktywności społecznej na terenach wiejskich, kreowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa i podkreślenie znaczenia rolnictwa w gospodarce województwa kujawsko-pomorskiego - takie cele przyświecają organizatorom konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agricola – Syn Ziemi.
Czytaj więcej
Jak prawidłowo prowadzić ewidencję, skąd pozyskiwać środki na swoje działania, jak przechowywać dokumenty księgowe – tego, między innymi, mogą dowiedzieć się koła gospodyń wiejskich podczas bezpłatnych szkoleń dotyczących prowadzenia spraw administracyjno-księgowych. Podczas sześciu spotkań w różnych częściach regionu 300 liderek kół pozna tajniki księgowości. Zachęcamy do zapisów.
Czytaj więcej