Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

rolnictwo

Konkurs „Co dobrego do Spichlerza Kujawskiego?”

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Sezon na domowe przetwory w pełni. Dla miłośników regionalnych smaków Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przygotowała atrakcyjny konkurs z nagrodami. Autorzy najlepszych receptur  na powidła, kompoty, kiszonki, pikle, pasty i przeciery mogą liczyć na profesjonalnie zaprojektowaną etykietę na słoiki czy butelki. Dziś (20 października) ostatnia szansa, by wziąć udział w konkursie. 

Czytaj więcej

Wybraliśmy najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe

Witacz sołectwa Bukowiec, gmina Bukowiec, fot. Marta Floryszak

Witacz dożynkowy sołectwa Bukowiec otrzymał pierwszą lokatę w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2020”.

Czytaj więcej

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dożynki wojewódzkie 2020 w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wiceprzewodniczącej sejmiku Agnieszki Kłopotek, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, przedstawicieli rządu, parlamentarzystów, radnych województwa oraz lokalnych władz miasta i powiatu tucholskiego odbyły się 30 sierpnia w Tucholi nasze dożynki wojewódzkie. Współgospodarzem był ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, który przewodniczył uroczystej mszy polowej. Wydarzenie było transmitowane na antenie TVP3 Bydgoszcz i online na www.kujawsko-pomorskie.pl. Nagranie do obejrzenia

Czytaj więcej

Po raz drugi nagrodzimy pomysłowe witacze dożynkowe

Witacz we wsi Lubrańczyk 2019 r., fot. Anna Daroszewska

Kolejny raz mamy przyjemność zaprosić do udziału w drugiej edycji wojewódzkiego konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2020” na najciekawszy witacz dożynkowy w województwie kujawsko-pomorskim w 2020 roku.

Czytaj więcej

Mała retencja

fot. Mariusz Szczepański

23 lipca 2020 r w Świetlicy Wiejskiej w Osieku pow. Brodnicki odbyło się spotkanie poświęcone tematowi małej retencji i sposobom pozyskiwania środków na gospodarowanie wodami. W spotkaniu uczestniczyli p. Zbigniew Sosnowski-Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz radny Sejmiku Województwa- p. Paweł Zgórzyński.

Czytaj więcej

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Pelplińskiej – Tuchola 2020

Zwycięski wieniec w stylu tradycyjnym z Dożynek Wojewódzkich w Ciechocinku w 2019 r., Sołectwo Trzcianka, Gmina Tłuchowo, Powiat Lipnowski, fot. Iwona Górska

W dniu 30 sierpnia w Tucholi na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Pelplińskiej.

Czytaj więcej

Dotacje na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Droga m. Grubno gm. Stolno, fot. Łukasz Domski

W dniu 7 lipca br. o godzinie 9:00 w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu  planowane jest uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych z udziałem Panów Marszałka Piotra Całbeckiego oraz Wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego.

Czytaj więcej

Wsparcie producentów rolnych i wytwórców żywności wysokiej jakości.

Logo AGRO-Market24

Zachęcamy do korzystania z zakupów bezpośrednio od rolnika lub producenta żywności rolno-spożywczej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i wytwórców żywności powstają specjalne strony internetowe pomagające znaleźć odbiorców na produkty rolno-spożywcze i dokonać zakupów prosto od producenta.

Czytaj więcej

"Podpiwek kujawski - pierwsze unijne oznaczenie produktu spożywczego w regionie Kujaw i Pomorza"

Logotyp Chronione Oznaczenie Geograficzne

12 maja 2020 roku produkt „podpiwek kujawski” został wpisany do rejestru Komisji Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Jest to pierwszy w województwie Kujawsko-Pomorskim produkt z oznaczeniem unijnych rozpoznawalnym w całej Europie.

Czytaj więcej

Produkt polski

Produkt Polski - logo

Od dnia 1 stycznia 2017 roku obowiązują przepisy (ustawa z dnia 4 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Dz. U. z 13.12.2016, poz. 2007) dotyczące identyfikacji produktów wytworzonych z polskich surowców. Ustalone jednolite kryteria umożliwiają producentom żywności podawanie na opakowaniu informacji o krajowym pochodzeniu poprzez wprowadzenie znaku „Produkt polski”.

Czytaj więcej

Kupuj świadomie

Kupuj świadomie - ulotka

Branża spożywcza to jeden z bardzo dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki, a produkty żywnościowe dzięki swojej wysokiej  jakości, stają się coraz bardziej popularne.

Czytaj więcej

Bania w zalewie i klepacze to kolejne produkty tradycyjne

Bania w zalewie, Pani Anna Patyk, Koło Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu

W marcu br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisał na Listę Produktów Tradycyjnych kolejne produkty z Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Konkurs dla przedsiębiorczych rolników „Agricola-Syn Ziemi” - V edycja

Wyróżnienie i promocja najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych społecznie osób gospodarujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, promowanie rozwoju innowacyjnego rolnictwa, modelu aktywności społecznej i społeczeństwa obywatelskiego to idea organizacji Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Agricola-Syn Ziemi”. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z  Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą w Przysieku organizują V edycję Konkursu, który – podobnie jak w poprzednich latach - ma być okazją do prezentacji wyróżniających się rolników w województwie kujawsko-pomorskim.

Czytaj więcej

Tradycyjne przysmaki na tłusty czwartek

XVII Festiwal Smaku-Dzień Faworka w Wielgiem (powiat lipnowski), fot. Mikołaj Kuras

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

Czytaj więcej

Rusza giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi – Platforma Żywnościowa

Logo Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB realizują projekt opracowania i wdrożenia Platformy Żywnościowej. Jest to giełda stworzona na wzór giełdy papierów wartościowych, ale obracająca nie akcjami, lecz produktami rolnymi. Giełda rozpocznie działanie w marcu 2020 roku. Na początek, w formie pilotażu przedmiotem obrotu będzie pszenica.

Czytaj więcej

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu promującym polską żywność, połączonym z możliwością sprzedaży produktów, w hali targowej Markthalle Neun w Berlinie (Niemcy) w dniach 19-21 marca 2020 r.

Logotyp - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje wydarzenie promujące polskie produkty rolno-spożywcze wysokiej jakości, kuchnię i kulturę kulinarną w hali targowej Markthalle Neun w Berlinie (Niemcy), połączone z możliwością sprzedaży detalicznej produktów, w dn. 19-21 marca br.

Czytaj więcej

Realizujesz ciekawe pomysły, tworzysz nowe miejsca pracy? Zgłoś swoje przedsięwzięcie do XX. edycji ogólnopolskiego konkursu Sposób na Sukces

Logotyp konkursu Sposób na Sukces

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie ogłasza XX edycję ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.

Czytaj więcej

Żywność wysokiej jakości z Kujaw i Pomorza na targach w Berlinie

Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze Grune Woche, styczeń 2019. wykonał Andrzej Żeglarski

Tradycyjnie, już po raz 27. nasz region weźmie udział w Międzynarodowych Targach Rolno-Spożywczych Grüne Woche (Zielony Tydzień) w Berlinie. Te największe światowe targi żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, o bardzo długich tradycjach, w bieżącym roku odbędą się w dniach 17-26 stycznia 2020 roku. O randze imprezy może świadczyć liczba wystawców jak i fakt, że zainteresowanie targami z roku na rok rośnie, gdyż odwiedza je ok. 400 000 osób. Corocznie na 115 000 m² wystawia się ponad 1500 wystawców. Ta ważna impreza targowa jest miejscem spotkań producentów żywności z całego świata, którzy prezentują produkty żywnościowe wysokiej jakości, promując swoje marki i testując gusta konsumentów. Równolegle do wystaw, degustacji i pokazów kulinarnych, odbywają się liczne seminaria i konferencje o tematyce rolniczej, ekonomicznej oraz poświęcone powiązaniom producentów surowców i przetwórców.

Czytaj więcej

Wiejska Polska – konferencja w Nadarzynie

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów zorganizowało kolejną już konferencji „Wiejska Polska”, która  wzorem lat ubiegłych będzie miała miejsce podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie, 1 lutego 2020 roku.

Czytaj więcej

Innowacyjne technologie dla współczesnego rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz zdrowia człowieka

Fot. Jolanta Cieszyńska

„Innowacyjne technologie dla współczesnego rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz zdrowia człowieka” – to temat konferencji, która odbędzie się 29 listopada 2019 r. w Ciechocinku.

Czytaj więcej

Biologiazcja rolnictwa w szkole

Prelekcja w Zespole Szkól w Bielicach. Na zdjęciu Stanisław Kolbusz (z prawej) i Marek Brunka (z lewej)

O chemizacji rolnictwa słyszał każdy, chociaż nie każdy uzmysławia sobie do końca jej skutki. Co to jest w takim razie biologizacja rolnictwa? Najprościej i najkrócej mówiąc to stosowanie w rolnictwie głównie biologicznych czynników plonotwórczych w celu wyprodukowania zdrowszej żywności i ochrony środowiska (za prof. L. Zimnym)… i tyle. Jednak żeby przejść do takiego wzorca gospodarowania na roli, który doprowadzi do tego celu musimy powrócić do naturalnych technologii wspartych współczesnymi zdobyczami nauki i konsekwentnym edukowaniem przede wszystkim przyszłych pokoleń rolników.

Czytaj więcej

Szkolenia „Przyzagrodowy Chów Gęsi”

Fot. Daniel Pach

Mamy przyjemność zaprosić na bezpłatne szkolenia o nazwie „Przyzagrodowy Chów Gęsi” organizowanych przez Województwo Kujawsko-Pomorskie przy wsparciu Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi. Od 11 grudnia rozpoczniemy dodatkowy nabór wniosków.

Czytaj więcej

Rozstrzygnięcie konkursu na pomysłowe witacze dożynkowe

Witacz dożynkowy sołectwo Lubrańczyk, gmina Lubraniec, fot. Anna Daroszewska

Witacz dożynkowy sołectwa Lubrańczyk w gminie Lubraniec otrzymał pierwszą lokatę w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2019”. Zwycięski witacz dożynkowy wykonany został z drewna, a jego poszczególne elementy połączono za pomocą drutu i sznurka. Bryłę witacza wykonano na bazie balotów ze słomy. Przy tworzeniu kompozycji użyto również słomy, kwiatów, warzyw i kłosów.

Czytaj więcej

Szkolenia „PRZYZAGRODOWY CHÓW GĘSI”

fot. Daniel Pach

Mamy przyjemność zaprosić na szkolenia o nazwie „Przyzagrodowy Chów Gęsi” organizowanych przez Województwo Kujawsko-Pomorskie przy wsparciu Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi. Od 4 listopada rozpoczniemy przyjmowanie wniosków.

Czytaj więcej

Wybraliśmy najlepsze smaki regionu

Gala konkursu Najlepszy Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw 2019, fot. UMWK-P

Filet z kurczaka z papryką i pierogi z gęsiną to najlepsze produkty w tegorocznej edycji konkursu Najlepszy Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. W czwartek (24 października) w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone