Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

rolnictwo

Najlepsi gospodarze regionu odbiorą nagrody i statuetki

Ubiegłoroczna gala wręczenia nagród Agricola-Syn Ziemi, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Laureatów konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agricola – Syn Ziemi poznamy 6 października br. roku podczas uroczystości rozstrzygnięcia konkursu, która odbędzie się w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Będzie to doskonała okazja do podziękowań zwycięzcom za wysiłek i zaangażowanie oraz do pogratulowania osiągnięć, dzięki którym w pełni zasłużyli na miano najlepszych.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie na najsmaczniejszych targach w Polsce

Grafika - Smaki Regionów

Zapraszamy na Smaki Regionów w Poznaniu! Niemal 200 producentów ze wszystkich regionów Polski w jednym miejscu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Czytaj więcej

Laureaci konkursów dożynkowych

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Mieszkańcy Trzcianki w powiecie lipnowskim i członkowie Stowarzyszenia Szczuplińskie Żurawie (powiat wąbrzeski) zwyciężyli w konkursie na najładniejsze wieńce dożynkowe. Pierwsza nagroda za najciekawsze stoisko trafiła do starostwa powiatowego w Inowrocławiu, a zwycięzcą konkursu „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne” zostały kluchy z kapustą przygotowane przez członkinie koła gospodyń wiejskich w Czemlewie w powiecie bydgoskim. Serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej

Nagrodzimy najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe

Witacz dożynkowy w Sierakowie, fot. Marta Pawlik-Śliwa

Marszałek Piotr Całbecki zaprasza sołectwa do udziału w konkursie „Pomysłowy witacz dożynkowy 2023”. Nagroda za I miejsce to 3.000,00 złotych.

Czytaj więcej

Kluchy z kapustą z Czemlewa najlepszą potrawą żniwną 2023 roku

Kluchy z kapustą z Czemlewa, fot. Krystyna Brykała

Konkurs „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne” odbywał się na Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Inowrocławiu 27 sierpnia 2023 r. Celem konkursu była identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego związanego z okresem żniw, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach regionalnych serwowanych w poszczególnych regionach podczas żniw, promowanie i wykorzystanie lokalnych zasobów do budowania marki kulinarnej województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Lista Produktów Tradycyjnych – gęś Biała Kołudzka - owsiana

IZ PIB Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej

Tradycja chowu gęsi w Polsce sięga czasów Piastów i Jagiellonów, natomiast wyraźny rozkwit nastąpił w XIX w. Za najlepszą karmę dla gęsi tuczonych uważano parowane ziemniaki, żytnią mąkę, marchew, kukurydzę, a szczególnie owies, który czynił mięso smakowitym, a tłuszcz gęstszym o ładnej barwie. (Szelągowska G. 2018).

Czytaj więcej

Konkursy wieńcowe na Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Archidiecezji Gnieźnieńskiej

I-miejsce w konkursie na Najładniejszy Współczesny Wieniec 2022  Sołectwo Turza Wilcza fot. Iwona Górska

Tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbędą się 27 sierpnia br. Oficjalne uroczystości dożynkowe, odbędą się na terenie inowrocławskiego lotniska Aeroklubu Kujawskiego i rozpocznie je Msza św. polowa celebrowana przez Abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, Metropolity Gnieźnieńskiego o godz. 11:00.

Czytaj więcej

Posiłek żniwiarzy – konkurs kulinarny na najlepszą potrawę żniwną „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”

zupa szczawiowa KGW w Konecku fot. Urszula Nowakowska

Uprzejmie informuję, że Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje po raz kolejny konkurs na najlepszą potrawę żniwną „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”, którego celem jest identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego związanego z okresem żniw, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach regionalnych serwowanych w poszczególnych regionach podczas żniw oraz promowanie i wykorzystanie lokalnych zasobów do budowania marki kulinarnej województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Dożynki wojewódzkie w Inowrocławiu (dużo zdjęć)

Dożynki wojewódzkie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wielki korowód dożynkowy, kiermasze z dobrym jedzeniem i ludowym rękodziełem, przegląd kapel ludowych, wyścigi traktorów i wystawa maszyn rolniczych, rajd rowerowy, a w finale koncert Urszuli na scenie pod chmurką – w Inowrocławiu odbyły się w minioną niedzielę (27 sierpnia) wojewódzkie obchody święta plonów, które zorganizowaliśmy wspólnie z archidiecezją gnieźnieńską i samorządami lokalnymi. Wydarzenia dożynkowe, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, wojewody Mikołaja Bogdanowicza, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, przewodniczącego komisji rolnictwa w sejmiku województwa Stanisława Pawlaka i przewodniczącego sejmikowej komisji infrastruktury Tadeusza Pogody, radnych województwa, parlamentarzystów i przedstawicieli lokalnych władz. Zdjęcia

Czytaj więcej

Dotacje na budowę i renowację zbiorników służących małej retencji wodnej.

Budowa zbiornika wodnego, Gmina Rogowo, Miejscowość Huta: inwestor – Aneta i Rafał Więcławscy

W dniu 1 sierpnia 2023 roku o godzinie 10:00w Urzędzie Gminy w Rogowie (powiat rypiński) planowane jest uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie budowy bądź renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji z udziałem Panów Wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Geodezji Wiesława Czarneckiego.

Czytaj więcej

Pierwszy weekend wakacji na ludowo !

Zaproszenie - XII Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej

Zapraszamy w najbliższy weekend na dwa wydarzenia, które przybliżą tradycje kultury ludowej naszego regionu.

Czytaj więcej

100 produktów z kujawsko-pomorskiego na Liście Produktów Tradycyjnych!

zupa fasolowa po kujawsku, wyk. Anna Patyk

W czerwcu br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisał na Listę Produktów Tradycyjnych kolejne 2 produkty z Kujawsko-Pomorskiego: chruściki zwane też chrustem oraz zupę fasolową po kujawsku.

Czytaj więcej

Dotacje na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Droga w miejscowości Lubomin Rządowy, Gmina Boniewo, fot Łukasz Domski

W dniu 15 czerwca br. od godziny 12:30 w Sali Złotej Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu planowane jest uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych z udziałem Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego, Wicemarszałka Województwa Zbigniewa Sosnowskiego oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Elżbiety Piniewskiej.

Czytaj więcej

Lista Produktów Tradycyjnych

Ryba w zalewie po kujawsku, fot. Jadwiga Patyk

Ryba w zalewie po kujawsku wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych.

Czytaj więcej

Informacja o wynikach konkursu na dotację dla gmin z przeznaczeniem dla spółek wodnych

Uchwałą nr LVII/778/23 z dnia 29 maja 2023 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego dokonał rozstrzygnięcia w przedmiocie pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla gmin z przeznaczeniem dla spółek wodnych na dofinansowanie zadań związanych z bieżącym utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych w 2023 roku

Czytaj więcej

Czekamy na zgłoszenia od kół gospodyń wiejskich

Dzień dziecka w Sierakowie fot. Marta Pawlik-Śliwa

Zapraszamy do udziału w konkursie pod nazwą „Świetlice wiejskie – co się tutaj dzieje?”.Konkurs jest skierowany do kół gospodyń wiejskich z terenu województwa kujawsko-pomorskiego prowadzących swoją działalność w świetlicach wiejskich.

Czytaj więcej

Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów

Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów 2023, foto Marek Rząsa

W dniu 14 maja br. w Minikowie podczas Targów „Lato na wsi” odbyła się XXII edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, a Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego objął etap regionalny swoim Patronatem.

Czytaj więcej

Lista Produktów Tradycyjnych

Fjut kociewski, fot. Magdalena Potulska

W kwietniu i maju br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisał na Listę Produktów Tradycyjnych kolejne produkty z Kujawsko-Pomorskiego: dziady oraz fjut kociewski.

Czytaj więcej

Wkrótce wyniki VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

Wizyta w gospodarstwie ekologicznym, fot. Arkadiusz Jąkalski

W poniedziałek (15 maja br.) poznamy długo wyczekiwane wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepszą inicjatywę z funduszu sołeckiego. Do konkursu krajowego zgłaszano przedsięwzięcia zrealizowane przez wspólnoty mieszkańców wsi. Organizatorem konkursu jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie. Celem konkursu, organizowanego od sześciu lat, jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi.

Czytaj więcej

Agricola - Syn Ziemi: nagrodzimy najlepszych

Ubiegłoroczna gala wręczenia nagród Agricola-Syn Ziemi, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Wyróżnienie najbardziej przedsiębiorczych rolników, promocja i prezentacja różnorodnej aktywności kobiet w zakresie działalności gospodarczej oraz promowanie nowoczesnego rolnictwa naszego regionu - takie cele przyświecają organizatorom konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agricola – Syn Ziemi. Na zgłoszenia czekamy do 15 maja. Dokumenty do pobrania

Czytaj więcej

Zapraszamy na wiosenny jarmark

Wiosenny jarmark przed urzędem, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKP

Kiełbasa z grilla, bigos, powidła z różnych owoców czy jogurty i twarogi - już dziś (27 kwietnia) na placu przed Urzędem Marszałkowskim rewia lokalnych przysmaków. Do godziny 18 można kupić świeże produkty od lokalnych dostawców, a także posmakować na miejscu dań na ciepło.

Czytaj więcej

Konkurs dla kół gospodyń wiejskich

Integracyjne spotkanie mieszkańców Brąchnowa z nauką rękodzieła, fot. Katarzyna Kowalska

Zapraszamy do udziału w konkursie pod nazwą „Świetlice wiejskie – co się tutaj dzieje?”.Konkurs jest skierowany do kół gospodyń wiejskich z terenu województwa kujawsko-pomorskiego prowadzących swoją działalność w świetlicach wiejskich.

Czytaj więcej

Zapraszamy po nagrody za najciekawsze inicjatywy sołeckie

Skwer w Zamku Bierzgłowskim , fot. Tomasz Sipak

Zapraszamy sołtysów, członków rady sołeckiej, wójtów i burmistrzów gmin do udziału w konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, którego celem jest promocja idei funduszu sołeckiego. Zgłoszenia można przesłać do 15 listopada br. Na zwycięzcę czeka 5 tysięcy złotych!

Czytaj więcej

Agricola-Syn Ziemi - Konkurs

Fot. statuetki Agricola-Syn Ziemi, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKP

Wyróżnienie i promocja najbardziej przedsiębiorczych rolników gospodarujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, promocja i prezentacja różnorodnej aktywności kobiet w zakresie działalności gospodarczej, społecznej i kulturalnej, promowanie nowoczesnego rolnictwa i aktywności społecznej na terenach wiejskich, kreowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa i podkreślenie znaczenia rolnictwa w gospodarce województwa kujawsko-pomorskiego - takie cele przyświecają organizatorom konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agricola – Syn Ziemi.

Czytaj więcej

Szkolenia dla kół gospodyń wiejskich

Dożynki 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Jak prawidłowo prowadzić ewidencję, skąd pozyskiwać środki na swoje działania, jak przechowywać dokumenty księgowe – tego, między innymi, mogą dowiedzieć się koła gospodyń wiejskich podczas bezpłatnych szkoleń dotyczących prowadzenia spraw administracyjno-księgowych. Podczas sześciu spotkań w różnych częściach regionu 300 liderek kół pozna tajniki księgowości. Zachęcamy do zapisów.  

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.