Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

koronawirus

Kayah zaśpiewała dla medyków

Zdjęcia z koncertu Dziękuje – hołd dla medyków – hołd dla bohaterów walki z COVID-19, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W poniedziałkowy wieczór (17 października) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, w podziękowaniu za wysiłek, jaki włożył personel medyczny w ratowanie życia i zdrowia mieszkańców podczas pandemii, samorząd województwa zorganizował uroczysty koncert „Dziękujemy – hołd dla medyków – hołd dla bohaterów walki z COVID-19”. Kayah, Aga Twardowska i Anna Grzelak wykonały utwory Kaliny Jędrusik, Marii Koterbskiej i Zdzisławy Sośnickiej z autorskiego koncertu „Dumne One”, którego premiera odbyła się w Filharmonii Pomorskiej.

Czytaj więcej

Bezpłatne kursy dla pielęgniarek i położnych

Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych nr POWR.07.01.00-00-0004/22 - baner

Podnoszenie kwalifikacji przez personel medyczny to podstawa rozwoju zawodowego oraz bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów - mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego zachęca do skorzystania z bezpłatnych szkoleń realizowanych przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj więcej

Diagnostyka postcovidowa to potrzeba chwili

Wizualizacja Centrum Diagnostyki Postcovidowej WSD, graf. Pracownia Projektowa Format

Wojewódzki Szpital Dziecięcy (WSD) w Bydgoszczy będzie miał własne, dedykowane najmłodszym pacjentom, centrum diagnostyki postcovidowej. Na potrzeby nowej jednostki powstanie trzykondygnacyjny budynek w kompleksie lecznicy.

Czytaj więcej

Bezpieczni w warunkach pandemii COVID-19?

Seminarium problemowe - Bezpieczeństwo społeczno ekonomiczne Województwa Kujawsko Pomorskiego w warunkach pandemii COVID 19. 24 listopada 2021 r.

W dniu 24 listopada 2021 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku k/Bydgoszczy odbyło się seminarium problemowe poświęcone oddziaływaniu pandemii Covid-19 na sytuację zdrowotną oraz społeczno-ekonomiczną regionu.

Czytaj więcej

Szpital w Aleksandrowie: konsekwentna modernizacja

Otwarcie zmodernizowanej izby przyjęć Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątek (19 listopada) w ceremonii uroczystego otwarcia zmodernizowanej izby przyjęć Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim. Lecznica, m.in. dzięki marszałkowskiemu wsparciu, modernizuje się konsekwentnie od lat. W lipcu, kosztem 6 milionów złotych, uruchomiła nowy oddział anestezjologii i intensywnej opieki medycznej.

Czytaj więcej

Certyfikaty dla dwóch szpitali wojewódzkich!

Certyfikat - Logo

17 września br. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku otrzymał Certyfikat „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Podmiotów Branży Medycznej organizowanego przez Quality Institute w Katowicach. Wręczenie tego jednego za najbardziej uznanych znaków jakości w ochronie zdrowia na polskim rynku miało miejsce podczas uroczystej gali w Szczawnicy.

Czytaj więcej

Ostatni dzwonek!

Logo Ostatni dzwonek!

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu rozpoczyna kolejną kampanię edukacyjno-informacyjną „Ostatni dzwonek!”. Ma ona upowszechniać rzetelną wiedzę na temat szczepień.

Czytaj więcej

Tu stawką jest dobro pacjenta

Wizualizacja rozbudowy Szpitala im. Popiełuszki we Włocławku, graf. Pas Projekt

Ruszyła długo wyczekiwana rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego im. Popiełuszki we Włocławku. Wykonawcą jest renomowana polska firma Budimex. We wtorek (21 września), z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, miała miejsce uroczystość wbicia pierwszej łopaty. Zakończenie inwestycji w połowie 2023 roku.  

Czytaj więcej

Szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zakażenie pneumokokami może spowodować rozwój ciężkiego bakteryjnego zapalenia płuc, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. Szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowania nawet o 80 procent. Zachęcamy do udziału w marszałkowskim programie profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Do końca roku wybrane podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym drobnoustrojom ponad 2,4 tys. osób w wieku powyżej 65. roku życia. 

Czytaj więcej

Wyczekiwany OIOM dla Aleksandrowa i okolic

Uroczystość otwarcia oddziału anestezjologii i intensywnej opieki medycznej w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim uruchomił zupełnie nowy oddział anestezjologii i intensywnej opieki medycznej, z rozwiązaniami funkcjonalnymi i wyposażeniem zgodnymi z aktualnymi standardami w tej dziedzinie. Inwestycję przeprowadzono dzięki wsparciu w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Uroczystość otwarcia odbyła się w piątek (30 lipca), z udziałem gospodarza województwa.

Czytaj więcej

Marszałkowski pakiet antykryzysowy

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Kujawsko-pomorski wojewódzki pakiet antykryzysowy - nasz program przeciwdziałania epidemii Covid-19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce, z budżetem 910 milionów złotych - jest na ostatniej prostej. Przedsiębiorcy wciąż jeszcze mogą korzystać z pożyczek płynnościowych, a do dyspozycji placówek medycznych pozostaje marszałkowski magazyn antycovidowy.

Czytaj więcej

Dzień Krwiodawstwa – w czwartek czekamy na dawców

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, w czwartek (17 czerwca) stanie przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu. Podczas naszych akcji w tym roku krew oddało 125 osób.

Czytaj więcej

Marszałkowski pakiet antykryzysowy: pożyczki płynnościowe w zasięgu ręki

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kujawsko-pomorskie firmy wciąż mają możliwość ubiegania się o pożyczki płynnościowe w ramach samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce, a wojewódzki magazyn antycovidowy zaprasza placówki medyczne do składania zamówień na bezpłatne środki ochrony osobistej. Marszałkowski pakiet antykryzysowy, który jest realną pomocą dla instytucji służby zdrowia, ośrodków wsparcia społecznego i firm, jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Marszałek: Liczę na solidarność medyków

Oddział covidowy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, fot. K-PCP

Choć sytuacja epidemiczna nieco się poprawia, nadal istnieje zagrożenie związane z deficytem personelu medycznego przy łóżkach chorych. Marcowy apel marszałka Piotra Całbeckiego do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych pozostaje aktualny.

Czytaj więcej

Otwórz się na pomoc

Samorząd Województwa jest partnerem projektu „Otwórz się na pomoc” – interaktywnego projektu o zdrowiu psychicznym i uzależnieniu.

Czytaj więcej

Osocze ozdrowieńców może uratować życie

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Liczba osób w Kujawsko-Pomorskiem, które przebyły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały stale rośnie. Ich osocze może uratować życie kolejnych chorych. W naszym województwie można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy. Ten cenny lek oddali już gospodarz województwa Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Czytaj więcej

Sytuacja epidemiczna nadal trudna

Wszystkie ręce na pokład – trzecia fala epidemii stawia służbę zdrowia wobec kolejnych, trudnych wyzwań. Dziękujemy medykom i wolontariuszom, którzy z poświęceniem walczą codziennie o powrót do zdrowia i życie pacjentów z Covid-19.

Czytaj więcej

Marszałek prosi medyków o wsparcie oddziałów covidowych

Marszałek podczas briefingu prasowego, 22 marca, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W sytuacji obecnego przyspieszenia epidemii lada chwila może zabraknąć personelu przy łóżkach chorych. Marszałek Piotr Całbecki wystosował do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych apel o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych.

Czytaj więcej

Marszałek prosi medyków o wsparcie oddziałów covidowych

Marszałek Piotr Całbecki przedstawia dziennikarzom apel do medyków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Apel o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych wystosował do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych marszałek Piotr Całbecki. W sytuacji obecnego przyspieszenia epidemii lada chwila może zabraknąć personelu przy łóżkach chorych.

Czytaj więcej

Popołudniowe zajęcia w e-Szkole

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Czym są dialekty i gwary? Jak wyglądało państwo Stalina do 1939 roku? Co kryje się pod pojęciem mechanizmów ewolucji? Jak napisać list prywatny po angielsku? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą popołudniowe spotkania z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. Lekcje kierujemy głównie do przygotowujących się do egzaminów ósmoklasistów i maturzystów. Przed ekrany komputerów zapraszamy także uczniów pozostałych klas, którzy będą mogli powtórzyć bieżący materiał.

Czytaj więcej

Środki ochrony osobistej dla medyków nadal potrzebne

Rozpakowywanie kartonów z kombinezonami z busa transportowego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W naszym magazynie antycovidowym na działające w systemie publicznej służby zdrowia przychodnie i szpitale czekają zakupione przez samorząd województwa kombinezony, maski (w tym certyfikowane maski przeciwdrobnoustrojowe) i rękawice ochronne. Dostępne są od ręki, bezpłatnie. Zapraszamy do składania zamówień.

Czytaj więcej

Osocze ozdrowieńców może uratować życie

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Osocze osób, które przebyły zakażenie Covid-19 i wyzdrowiały, może uratować życie kolejnych chorych. We wtorek (16 marca) ten cenny lek oddał gospodarz województwa Piotr Całbecki. Wcześniej osocze oddał wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Do sposobów walki z koronawirusem w ostatnim czasie dołączyła szczepionka. Urząd Marszałkowski na początku roku rozpoczął koordynację szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników, w tym emerytowanych pracowników, oraz ich rodzin. Szczepienia będą odbywać się zgodnie z kolejnością określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Czytaj więcej

Pakiet antykryzysowy pozwolił uniknąć zapaści

Szpital Zakaźny w Bydgoszczy, pracownik szpitala idący przez pusty korytarz izby przyjęć, ubrany w uszczelniony kombinezon, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Marszałkowski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii covid-19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce, działa już rok. To realna pomoc dla instytucji służby zdrowia, ośrodków wsparcia społecznego i firm w Kujawsko-Pomorskiem w trudnym dla nas wszystkich czasie. Źródłem finansowania są środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Droga do odbudowy przy wsparciu z funduszy UE (podsumowanie debaty)

Debata "Droga do odbudowy przy wsparciu z funduszy UE", fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Europejskim Komitecie Regionów uczestniczyli 9 marca w debacie online poświęconej realizacji samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, a także unijnej polityce spójności i priorytetom Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie 2021-2027.

Czytaj więcej

Konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

Konsultacje KPO: prezentacji minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak przysłuchuje się wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Trwają konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy (KPO), dokumentu niezbędnego do sięgnięcia po przypadające na Polskę środki europejskiego Funduszu Odbudowy - 57 mld euro w postaci dotacji i pożyczek w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Województwo kujawsko-pomorskie zgłosiło do planu projekty o łącznej wartości ponad 22 mld złotych. W pierwszym spotkaniu konsultacyjnym (2 marca) uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, 4 marca odbyło się następne, poświęcone służbie zdrowia, a 9 marca debata zamykająca cykl, której tematem były gospodarka i transformacja cyfrowa.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.