Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

koronawirus

Wakacje w e-Szkole: z historią za pan brat

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Kim byli wikingowie? Jak żyli pradawni mieszkańcy Kujaw i ziemi dobrzyńskiej? Kto rozszyfrował kod Enigmy? Czym był Cud nad Wisłą i jaką rolę w wojnie polsko-bolszewickiej odegrały formacje wojsk balonowych? Odpowiedzi na pytania poznacie podczas letnich spotkań z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. W programie na ten tydzień także zajęcia ruchowe dla całej rodziny oraz wirtualna wycieczka do grudziądzkiego planetarium, gdzie wspólnie z astronomami spoglądać będziemy w rozgwieżdżone niebo.

Czytaj więcej

Konwent Marszałków o pandemii i europejskim funduszu odbudowy

Fot. UMWL

Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczyli (31 lipca) w posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw, które (z zachowaniem reżimu sanitarnego) odbywało się w Lubniewicach w województwie lubuskim. Spotkanie, w którym wzięli też udział przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, poświęcone zostało zdrowiu publicznemu w dobie pandemii Covid-19 oraz nowemu budżetowi Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Rowerowy weekend w regionie

Rajd rowerowy w Żninie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W sobotę (1 sierpnia) rusza rajd rowerowy w Bydgoszczy – ostatni z cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Tegoroczne wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa jest realizowane w nowej formule. Każdy zarejestrowany uczestnik sam wybiera dzień, w którym pokona zaproponowaną trasę. Miłośnicy dwóch kółek mają ostatnią szansę na udział w rajdzie w Brodnicy. Trwają zapisy na przejazd Wiślaną Trasą Rowerową we Włocławku i okolicach, który odbędzie się w sobotę 8 sierpnia. Więcej.

Czytaj więcej

Raport antykryzysowy: będą kolejne granty dla firm

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dedykowane najmniejszym firmom granty do kapitału obrotowego i mikrogranty inwestycyjne to cieszące się dużym zainteresowaniem narzędzia wsparcia gospodarki w ramach naszego  pakietu antykryzysowego. Kujawsko-pomorski wojewódzki pakiet antykryzysowy obejmuje też m.in. dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy sprzętu i medycznych środków ochrony osobistej dla szpitali oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

Czytaj więcej

Wakacje z naszą e-Szkołą

Zajęcia ruchowe dla dzieci i młodzieży w ramach wakacyjnej e-Szkoły, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przez całe lato razem z Kujawsko-Pomorska Szkołą Internetową podróżujemy po regionie, odwiedzamy parki krajobrazowe, astrobazy, muzea i instytucje kultury, skąd nadajemy ciekawe i atrakcyjne zajęcia. W tym tygodniu z naszą kamerą pojawimy się m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku i Ostromecku.

Czytaj więcej

Granty ratunkowe dla małych firm

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Granty do kapitału obrotowego dla najmniejszych firm to uruchamiane właśnie nowe narzędzie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Wnioski będzie można składać 30 i 31 lipca za pomocą generatora elektronicznego.Pakiet antykryzysowy – aktualny raport.

Czytaj więcej

Wakacje z e-Szkołą

Zajęcia z jogi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wirtualna wycieczka do planetarium w Grudziądzu, zwiedzanie atrakcji turystycznych Ziemi Chełmińskiej, historia mody ludowej, toruńskie legendy, joga i gra w krokieta dla całej rodziny – te i wiele innych ciekawych zajęć proponujemy w tym tygodniu w ramach wakacyjnych spotkań z naszą e-Szkołą. Wszystkie filmy dostępne do obejrzenia także poza godzinami emisji.

Czytaj więcej

2 miliony masek dla instytucji wsparcia społecznego

Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej odpowiada za dystrybucję 2 mln masek dla instytucji wsparcia społecznego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Do ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, schronisk i noclegowni dla bezdomnych, zakładów opiekuńczo-leczniczych i leczniczo-pielęgnacyjnych, a także komend policji i straży pożarnej w całym regionie trafiają właśnie 2 miliony masek ochronnych zakupionych przez samorząd województwa w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Uruchomiliśmy też mechanizm wparcia przedsiębiorstw społecznych.

Czytaj więcej

Lato z naszą e-Szkołą

Gra w krykieta jest dobrym pomysłem na aktywne spędzanie czasu z całą rodziną, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Widzowie Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej nie mogą narzekać na nudę w wakacje. Wśród propozycji między innymi rozmowy o literaturze, rozważania o miłości, cotygodniowe spotkanie z historią biletów i komunikacji miejskiej, warsztaty szybkiego zapamiętywania matematycznych wzorów, wycieczka on-line po średniowiecznym Toruniu, joga i gra w krokieta dla całej rodziny.

Czytaj więcej

Wakacje z naszą e-Szkołą

Jednym z ubiegłotygodniowych tematów zajęć były wędrówki Szlakiem Świętego Jakuba, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Turystyczny poradnik dla miłośników dwóch kółek i podróży po Hiszpanii, opowieści o toruńskich zabytkach i legendach, historia Malali Yousafzai, pakistańskiej działaczki na rzecz praw kobiet, wspomnienia spotkań ze św. Janem Pawłem II i rozmowy o Światowych Dniach Młodzieży, a także joga i gry terenowe dla całej rodziny to tylko niektóre z propozycji, jakie w tym tygodniu przygotowaliśmy w ramach wakacyjnych spotkań z naszą e-Szkołą. Zajęcia dostępne do obejrzenia także poza transmisją na żywo.

Czytaj więcej

Pakiet antykryzysowy – aktualny raport

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego ogłosiła drugi nabór wniosków o cieszące się olbrzymim zainteresowaniem mikrogranty inwestycyjne dla przedsiębiorców w ramach samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w gospodarce i sferze społecznej. Na nasz pakiet antykryzysowy – ze zwiększonym budżetem, który zamyka się obecnie kwotą 910 milionów złotych - składają się także m.in. dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy medycznych środków ochrony osobistej i sprzętu dla szpitali, pożyczki obrotowe dla przedsiębiorstw oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

Czytaj więcej

Wakacje z naszą e-Szkołą

Lekcja angielskiego, Grzegorz Fidala, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Opowieści o pielgrzymowaniu Szlakiem św. Jakuba, wycieczka po Toruniu z przewodnikami turystycznymi, relacja z dorocznego turnieju rycerskiego w Golubiu-Dobrzyniu, aktywne gry i zabawy ruchowe dla całej rodziny, warsztaty z praktyki wystąpień publicznych, przegląd zasobów bibliotek cyfrowych i wiele innych. W ramach letnich spotkań z naszą e-Szkołą przygotowaliśmy interesujące zajęcia online, które mogą być ciekawą alternatywną na dni z gorszą pogodą. Wszystkie dostępne do obejrzenia także poza transmisją na żywo.

Czytaj więcej

Wakacje z naszą e-Szkołą

Gra w boule, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa nie zamyka się na wakacje. Plany na lipiec i sierpień to interesujące zajęcia, ciekawa alternatywa na dni z gorszą pogodą. W piątek (3 lipca) między innymi pokazaliśmy, jak całe rodziny mogą dobrze się bawić grając w boule.  

Czytaj więcej

Podmioty ekonomii społecznej szyją maski i gotują dla DPS-ów

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

4 miliony złotych to środki marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, które uruchomiliśmy na wsparcie przedsiębiorstw społecznych w ramach mechanizmu, który obejmuje też pomoc dla domów pomocy społecznej, zakładów aktywności zawodowej i dziennych ośrodków opieki.

Czytaj więcej

E-Szkoła zakończyła rok szkolny

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W piątek (26 czerwca) uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczęli wakacje. Dzień wcześniej (25 czerwca) w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej odbyły się ostatnie zajęcia w roku szkolnym. Lekcje poprowadzili uczniowie, odbył się też koncert online.

Czytaj więcej

Tak działa nasz pakiet antykryzysowy (raport)

Wśród objętych dodatkami do pensji są m.in. pracownicy DPS w Chełmnie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP.

1 400 tysięcy złotych – taka jest łączna wartość wypłaconych już pracownikom domów pomocy społecznej i innych powiatowych instytucji pomocowo-opiekuńczych w całym regionie dodatkowych wynagrodzeń w ramach samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Nasz pakiet antykryzysowy obejmuje też m.in. zakupy medycznych środków ochrony osobistej i sprzętu dla szpitali, pożyczki obrotowe i mikrogranty inwestycyjne dla przedsiębiorstw. Budżet wynosi 740 milionów złotych.  

Czytaj więcej

Podziel się książką

Do seniorów docieramy z pomocą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wczoraj (16 czerwca) obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Wolnej Książki. Przy tej okazji przypominamy o naszej akcji „Książka dla seniora”, w ramach której zbieramy publikacje dla osób starszych. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć naszą zbiórkę i podzielić się ciekawymi pozycjami, zachęcamy do przejrzenia swoich zasobów. Seniorom przekazaliśmy już kilkaset książek.

Czytaj więcej

Zielone mundury aktywne w czasie pandemii

Fot. Andrzej Goiński

Dostarczali seniorom zakupy, szyli maseczki i zainicjowali akcję mającą przypominać społeczeństwu o zasługach medyków. Harcerki i harcerze z naszego województwa pomagali osobom najbardziej potrzebującym w czasie pandemii Covid-19.

Czytaj więcej

Nasz pakiet antykryzysowy w działaniu – raport

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Medyczne środki ochrony osobistej za 10 milionów złotych, pracujący już w szpitalach nowy sprzęt za 8 milionów złotych, ponad 1680 przeprowadzonych testów w kierunku Covid-19 w domach pomocy społecznej w całym regionie, wypłacane pracownikom tych instytucji dodatki do pensji, pożyczki obrotowe, płynnościowe i mikrogranty inwestycyjne udzielane przedsiębiorcom – to widoczne już efekty wdrażania naszego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce.

Czytaj więcej

Pakiet antykryzysowy. Granty dla organizacji pozarządowych

Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego dotycząca wsparcia dla organizacji pozarządowych w ramach naszego pakietu antykryzysowego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Osiem milionów złotych – to wartość nowego instrumentu wsparcia w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, który kierujemy do organizacji pozarządowych w regionie. Pomoc będzie można wykorzystać na pokrycie kosztów utrzymania i działania statutowe, na pomoc społecznościom lokalnym w walce z epidemią i jej skutkami oraz na wzmożoną w czasie pandemii działalność charytatywną. Granty przyznawać będziemy za pośrednictwem czterech Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej działających w naszym regionie.

Czytaj więcej

Marszałkowska e-Szkoła: dziesiąty tydzień nauki za nami

Lekcja historii w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl

Ponad siedemset pięćdziesiąt przeprowadzonych e-lekcji, półtora miliona wyświetleń w serwisach społecznościowych, czternaście tysięcy subskrypcji – takimi wynikami kończy się dziesiąty tydzień nauki w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. W związku z odbywającymi się w szkołach konsultacjami dla ósmoklasistów i maturzystów w poniedziałek (1 czerwca) zaprosiliśmy na lekcje według nowego planu lekcji.

Czytaj więcej

Grudziądzki szpital – wsparcie nie tylko w czasach epidemii

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który podczas epidemii Covid-19 pełni szczególnie ważną rolę jako dedykowany szpital jednoimienny, jest jedną z lecznic, które otrzymują wsparcie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Dzięki dotacji samorządu województwa placówka przystąpiła też niedawno do modernizacji oddziału intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni.

Czytaj więcej

Nasz pakiet antykryzysowy w działaniu

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Medyczne środki ochrony osobistej za 10 milionów złotych, pracujący już w szpitalach nowy sprzęt za 8 milionów złotych, blisko 700 przeprowadzonych testów w kierunku Covid-19 w domach pomocy społecznej w całym regionie, wypłacane pracownikom tych instytucji dopłaty do pensji, udzielane już przedsiębiorcom pożyczki obrotowe i uruchamiane właśnie mikrogranty inwestycyjne – to widoczne już efekty wdrażania naszego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce.

Czytaj więcej

Można już zwiedzać, biblioteki otwarte

Książnica Kopernikańska w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Po dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią działalność wznawia część placówek kulturalnych. Zapraszamy do naszych bibliotek, galerii i muzeów, oczywiście z zachowaniem wszelkich antycovidowych środków ostrożności.  

Czytaj więcej

Nasza e-szkoła: dla maturzystów i nie tylko

Fot. Filip Kowalkowski

Za dwa tygodnie maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. Pomocne w przygotowaniach okażą się z całą pewnością zajęcia transmitowane na kanale Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Dziś (25 maja) zaprosiliśmy na powtórki z matematyki i języka angielskiego. Od dziś także nowy plan lekcji dla pozostałych klas szkół średnich i podstawówek.  

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone