Aktualności

fot. Filip Kowalkowski
fot. Filip Kowalkowski

Rehabilitacja i praca dla niepełnosprawnych

Warsztat Terapii Zajęciowej w Łasinie (powiat grudziądzki) jest jednym z 36 „wtz-ów” funkcjonujących w Kujawsko-Pomorskiem.  W czwartek (24 października) placówka prowadzona przez Fundację Ochrona Zdrowia i Rehabilitacja Niepełnosprawnych obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia.

 

– Uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej działających już od ćwierćwiecza pokazało, że jest to skuteczna forma prowadzenia rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Zajęcia pod okiem specjalistów dają szansę na przygotowanie ich do niezależnego i aktywnego życia. To bardzo ważne i potrzebne instytucje w naszym województwie – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

Warsztat Terapii Zajęciowej funkcjonuje w Łasinie (powiat grudziądzki) od 1994 roku, w siedzibie przy ul. Dworcowej 2. Placówka stwarza osobom niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej. Obecnie opieką obejmuje 49 osób niepełnosprawnych, które korzystają z dziesięciu odpowiednio wyposażonych pracowni terapeutycznych: plastycznej, gospodarczej, gastronomicznej, rzeźbiarskiej, tkacko-dziewiarskiej, artystycznej, krawieckiej, informatyczno-komputerowej, modelarskiej i pracowni majsterkowiczów. Placówka oferuje swoim podopiecznym także zajęcia dodatkowe, w tym m.in. ogólnorozwojowe, biblioterapeutyczne i literackie. Podopieczni to także uczestnicy licznych lokalnych imprez sportowych, między innymi zawodów kręglarskich na wózkach oraz corocznej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół w Grudziądzu.

 

W Kujawsko-Pomorskiem działa 36 warsztatów terapii zajęciowej, w których uczestniczy ponad 1,3 tysiąca osób niepełnosprawnych. Placówki stwarzają osobom niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej, a także oferują pomoc w przygotowaniu do aktywności zawodowej. Działalność WTZ-ów, prowadzonych najczęściej przez organizacje pozarządowe, jest współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i nadzorowana przez samorządy powiatowe. Wykaz WTZ.

 

Efekty pracy uczestników warsztatów terapii zajęciowej można co roku podziwiać w Urzędzie Marszałkowskim. Wspólnie z podopiecznymi „wtz-ów” i pracownikami zakładów aktywności zawodowej organizujemy dwa razy w roku przedświąteczne wystawy i kiermasze rękodzieła (więcej). Podopieczni tych instytucji są też autorami wyjątkowych świątecznych kart z życzeniami, które trafiają do partnerów samorządowych władz województwa (więcej).

 

Najskuteczniejszych i najbardziej zaangażowanych specjalistów terapii zajęciowej honorujemy specjalnymi nagrodami zarządu województwa. Wśród wyróżnionych w tym roku są m. in. Magdalena Domek pracująca w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Sępólnie Krajeńskim, Justyna Jakielaszek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie oraz Violetta Pieszchalska z Warsztatu Terapii Zajęciowej we Włocławku (więcej).

 

Strona internetowa WTZ w Łasinie

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 października 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 października 2019 r.