Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Weekend z kulturą

„Pan Kleks. Powrót” Teatru Muzycznego, fot. Andrzej Goiński
„Pan Kleks. Powrót” Teatru Muzycznego, fot. Andrzej Goiński

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, spektakl Teatru Muzycznego w Toruniu i wystawę w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

 

W piątek (5 kwietnia) w Filharmonii Pomorskiej zabrzmią dwa wielkie dzieła Ludwiga van Beethovena: V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 i VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumanna oraz światowej sławy pianista, laureat najważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych Eugen Indjic. Więcej na stronie filharmonii.

 

Od niedzieli do wtorku w sali kameralnej CKK Jordanki w Toruniu będzie można zobaczyć musical „Pan Kleks. Powrót”, przygotowany przez Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Spektakl jest pełną ciepła, ale trzymającą w napięciu opowieścią o przyjaźni, rodzinie, a przede wszystkim o mocy  wyobraźni. Musical Teatru Muzycznego pokazuje losy Adama Niezgódki, niemal trzydzieści lat po wydarzeniach, opisanych w „Akademii Pana Kleksa”. Dorosły już absolwent Akademii musi zmierzyć się z Wielkim Elektronikiem, który dzięki technologii, zyskuje władzę nad światem dziecięcej wyobraźni i porywa córkę Adama. Czy Adam zdoła uratować córkę? Czy z pomocą przyjaciół z dzieciństwa odnajdzie Pana Kleksa, który jako jedyny wie, jak pokonać Elektronika? Tego widzowie będą mogli dowiedzieć się podczas spektaklu. Więcej na stronie teatru.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza w sobotę (6 kwietnia) na koncert młodego polskiego wykonawcy Kuby Blokesza. Przy akompaniamencie gitary zaprezentuje „Wiersze (pod)różne” czyli zestaw piosenek różnych. Różnych pod względem miejsca postania, czasu i autorów. Na koncert można dojechać Chopin Busem z Torunia i Golubia-Dobrzynia. Więcej na stronie ośrodka.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zaprasza od piątku (5 kwietnia) do obejrzenia nowej wystawy prezentującej prace dzieci z prężnie działającego ośrodka w stolicy Bangladeszu – Dhace. Painting of Children at Auttara Annex of Alliance Francaise de Dhaka to placówka, której uczniowie są wielokrotnie nagradzani na międzynarodowych konkursach, również organizowanych przez toruńską Galerię. Założycielem, koordynatorem i instruktorem placówki jest Mohammad Habib Ullah. W 2017 roku instytucja otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za najciekawszą kolekcje prac nadesłanych na XIX Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Na tej barwnej wystawie, w soczyście kolorowych, dziecięcych pracach rysunkowych i malarskich dominują przedstawienia natury i scen z życia codziennego. Więcej na stronie galerii.

 

Filharmonia Pomorska, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

4 kwietnia 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone