Aktualności

Rynek w Inowrocławiu - kolaż zdjęć - #10YearsChallenge

Tu zaszła zmiana na lepsze (10YearsChallenge)

Wykorzystujemy ostatni przebój portali społecznościowych by pokazać przemiany modernizacyjne, które przeszedł nasz region w minionym dziesięcioleciu. Dziś zmodernizowany Rynek w Inowrocławiu.

 

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 w Inowrocławiu zrealizowano osiem projektów rewitalizacyjnych, za 27,3 milionów złotych. Część środków przeznaczono na modernizację inowrocławskiego rynku i okolicznych ulic, przebudowę podziemnych instalacji, montaż małej architektury oraz zagospodarowanie zieleni. W ramach rewitalizacji między innymi przebudowano gmach Teatru Miejskiego na Kujawskie Centrum Kultury. W Inowrocławiu powstało także miasteczko rowerowe, place zabaw i boisko dla mieszkańców osiedla Błonie.

 

Wśród kluczowych projektów zrealizowanych z RPO WK-P 2007-2013 był szereg inwestycji w rozwój i rewitalizację uzdrowiskowej części tego miasta. Za ponad 35 milionów złotych rozbudowany został Park Solankowy, przeprowadzono remonty tężni, powstały ogrody papieskie oraz kompleks termalny z basenem.

 

Ponadto dzięki realizacji projektu unijnego, za ponad 21 milionów złotych, w Inowrocławiu funkcjonuje inteligentny system transportowy, a po mieście jeżdżą ekologiczne autobusy.

 

– Ostatnia dekada to dla naszego regionu okres ogromnych przemian modernizacyjnych. Zmiany, które się w tym czasie dokonały dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia i są widoczne na każdym kroku. To zasługa naszych partnerów – samorządowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i innych zaangażowanych środowisk – którzy potrafili efektywnie wykorzystać środki dostępne w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W RPO na lata 2007-2013 Kujawsko-Pomorskie miało do dyspozycji ok. 1 mld euro, czyli ponad 4 mld zł. Program pozwolił na dofinansowanie 2,3 tys. projektów o łącznej wartości ponad 8 mld zł. Warto przypomnieć, że poprzedni okres realizacji naszego RPO nasze województwo wykorzystało najskuteczniej i najefektywniej w kraju wśród wszystkich regionalnych programów operacyjnych oraz programów realizowanych na szczeblu krajowym. Do realizacji naszego RPO nie było też żadnych uwag ze strony audytorów z Komisji Europejskiej (więcej).

 

W RPO na lata 2014-2020 nasze województwo ma do dyspozycji kwotę ponad 9 miliardów złotych. Samorząd województwa zakontraktował dotąd 57 procent tej puli. Od początku realizacji programu podpisano ponad 1,5 tysiąca umów o dofinansowanie projektów – zarówno społecznych, jak i inwestycyjnych (więcej). Najbardziej kosztowną inwestycją zaplanowaną do realizacji w Inowrocławiu jest usprawnienie infrastruktury miejskiego transportu z ponad 59 milionów złotych. Ponad 6 milionów złotych pochłonie inwestycja w  Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr Ludwika Błażka w Inowrocławiu. Z nowego RPO, za ponad 5 milionów złotych, zostanie także rozbudowany basen rehabilitacyjny wraz z pijalnią wód leczniczych w Sanatorium Uzdrowiskowym „Przy Tężni”.

 

Więcej o przedsięwzięciach zrealizowanych w Inowrocławiu i powiatach inowrocławskim, mogileńskim oraz żnińskim w wydawnictwach:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 lutego 2019 r. 

 

Mała obwodnica Inowrocławia, czyli łącznik między ulicami Metalowców i Toruńską, powstał dzięki dofinansowaniu z RPO WK-P, fot. Andrzej GoińskiIluminacja inowrocławskich Solanek, fot. Andrzej GoińskiW ramach unijnej inwestycji powstały między innymi papieskie ogrody, fot. Freepress.plTomograf w inowrocławskim szpitalu, fot. Andrzej GoińskiŚrodki unijne trafiły na remonty zabytkowych kościołów w Inowrocławiu, fot. freepress.plInowrocławski rynek, fot. Andrzej Goiński