Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Weekend z kulturą

Teatr Horzycy na weekend proponuje spektakl „Hamlet”, fot. Łukasz Piecyk
Teatr Horzycy na weekend proponuje spektakl „Hamlet”, fot. Łukasz Piecyk

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy spektakle w Teatrze im. Wilama Horzycy i Operze Nova, spotkanie na temat musicali w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury oraz oprowadzanie po wystawach w Galerii Wozownia. Ze względu na żałobę narodową po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wydarzenia kulturalne zaplanowane na sobotę zostały odwołane.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu dziś, w piątek i w niedzielę (17, 18 i 20 stycznia) proponuję spektakl „Hamlet” Szekspira w reżyserii Pawła Paszty. Hamlet w Teatrze Horzycy jest współczesnym bohaterem Historii, człowiekiem żyjącym pod ogromną presją. Świadom swojego losu, wadzi się z Bogiem jak Konrad z „Dziadów”. Kłóci się z przodkami, sprzeciwia się swojemu przeznaczeniu. Czy może przeżyć życie w równowadze i pokoju czy też musi rzucić się w zwierzęcą walkę o honor, spełniając oczekiwania innych? Więcej na stronie teatru.

 

W niedzielę (20 stycznia) na scenie Opery Nova pojawi się „Halka” Moniuszki. W historii bydgoskiej Opery jest to czwarta realizacja „Halki”, tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i chóru spoczywa na męskich barkach. Opera Moniuszki zainaugurowała XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r., przyjęta aplauzem premierowej publiczności. Więcej na stronie opery.

 

W piątek (18 stycznia) w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie z Danielem Wyszogrodzkim , dziennikarzem, tłumaczem, autorem tekstów, muzykologiem, autorem właśnie wydanej książki “Ale Musicale!” Tematem spotkania jest 100-lecie tego gatunku muzycznego. Podczas spotkania będzie można usłyszeć także tematy musicalowe w interpretacji aktorki Mileny Kanabus i pianisty Michała Kuźminskiego. Więcej na stronie KPCK.

 

Galeria Wozownia zaprasza w niedzielę (20 stycznia) na oprowadzanie po trzech wystawach: Horyzont zdarzeń” Filipa Pręgowskiego, „Ponad zimą” Filipa Wolaka oraz „Rozproszone strategie” Agnieszki Błędowskiej. Będzie to również okazja do spotkania z Filipem Pręgowskim, ponieważ artysta po swojej wystawie oprowadzi osobiście. Na wystawach będzie można zobaczyć fotografie widziane z lotu ptaka, prace malarskie i graficzne inspirowane tęsknotą za odległymi światami oraz obiekty, obrazy, wydruki oraz unikatowe gry planszowe powstałem pod wpływem aktualnych wydarzeń. Więcej na stronie galerii.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Opera Nova, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury i Galeria Wozownia są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 stycznia 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone