Aktualności

Fabian Barański, fot. z arch. sportowca

Złoty Bartek, srebrna Dominika i brązowy Fabian

Stypendyści marszałka województwa z kolejnymi medalami mistrzostw świata w kategoriach młodzieżowych w kajakarstwie i wioślarstwie!

Znakomite wiadomości dla regionu napłynęły z mistrzostw świata juniorów i młodzieżowców w kajakarstwie klasycznym rozgrywanych w Plovdiv (Bułgaria). Tytuł mistrza świata juniorów w olimpijskiej konkurencji – sprincie na 200 m K1 – wywalczył Bartosz Grabowski (KST Włókniarz Chełmża). Wychowanek trenera Tomasza Szweda kilka tygodni po wygraniu europejskiego czempionatu w Auronzo (Włochy) ponownie stanął na najwyższym stopniu podium, tym razem nie mając sobie równych na poziomie światowym. Zwyciężył w imponującym stylu i powoli staje się realnym kandydatem na start w igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020. Ponadto Bartek startując w osadzie K4 na 500 m zajął 6. miejsce.

Srebrny medal i tytuł młodzieżowej wicemistrzyni świata U23 zdobyła w Plovdiv Dominika Włodarczyk (Zawisza Bydgoszcz). Bydgoszczanka osiągnęła ten sukces w olimpijskiej konkurencji K-4 na 500 m płynąc w osadzie z Małgorzatą Puławską, Klaudią Cyrulewską i Martyną Klatt. Indywidualnie podopieczna trenera Macieja Juhnke zajęła 5 miejsce w K1 na 200 m. Tuż za podium na 4 miejscu finiszował Aleksander Kitewski (Zawisza), płynący w osadzie z Tomaszem Barniakiem w konkurencji kanadyjek C2 na 500 m.

Na torze regatowym Malta w Poznaniu odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata U23 w wioślarstwie. Biało-czerwoni wywalczyli tylko jeden medal. Honor reprezentacji Polski uratowali Fabian Barański (WTW Włocławek) i Mateusz Świętek (KW 04 Poznań) zdobywając brązowy medal w dwójce podwójnej. Polacy wywalczyli brąz w dramatycznych okolicznościach, jeszcze 500 m przed metą zajmowali 4. miejsce, ostatecznie na celowniku zameldowali się jako trzeci. Złoto dla osady Grecji, a srebro – Holandii. Sukces Fabiana Barańskiego jest tym większy, że to jego pierwszy sezon w kategorii młodzieżowca. Rok temu stypendysta marszałka sięgnął po brąz mistrzostw Europy juniorów w skiffie.