Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Szukają planet, pojadą do Niemiec

Obserwacje w Astrobazie Kopernik, fot. Mikołaj Kuras
Obserwacje w Astrobazie Kopernik, fot. Mikołaj Kuras

Ruszyła kolejna tura zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach marszałkowskiego projektu „Odkrywamy planety - zajęcia z kompetencji kluczowych”. Najaktywniejsi pojadą w nagrodę do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt.

 

W innowacyjnych lekcjach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na kujawsko-pomorskim niebie uczestniczy 300 uczniów z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie. Formuła projektu polega na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka), realizowanych na podstawie czterech specjalistycznych programów obserwacyjnych:

  • zjawiska zakryciowe,
  • stacje bolidowe,
  • astrometria i fotometria,
  • aktywność słońca.

 

- Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem infrastruktury astrobaz, co gwarantuje ciekawe spotkania z „żywą” astronomią. Liczymy, że ich innowacyjny i nowoczesny charakter pozwoli rozwinąć zainteresowania naukowe najzdolniejszych uczniów – mówi marszałek Piotr Całbecki.


W ramach projektu powstało trzydzieści 10-osobowych grup uczniów, tzw. astroteamów. Opiekują się nimi specjalnie przygotowani nauczyciele, którzy ukończyli organizowany w ramach projektu kurs z zakresu programów obserwacyjnych.

 

Zwieńczeniem wymagającej i wielogodzinnej pracy w astroteamach będzie wyjazd edukacyjny do Niemiec. Weźmie w nim udział 30 uczniów - autorów najlepszych prac multimedialnych nadesłanych w ramach ogłoszonego przez zarząd województwa Konkursu Astronomicznego. Prace można nadsyłać do 25 września (regulamin).    

 

Wyjazd odbędzie się w terminie 22-27 października. Uczniowie odwiedzą m.in. Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) w  Darmstadt oraz Obserwatorium Astronomiczne im. Archenholda w Berlinie, w którym znajduje się najdłuższy na świecie i wciąż sprawny  teleskop. Kolejnymi punktami wyjazdu będą Instytut Radioastronomii imienia Maxa Plancka w Effelsbergu z największym radioteleskopem w Europie oraz  Muzeum Techniki w Berlinie.

 

Projekt jest realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Wartość całego przedsięwzięcia to 870 tysięcy złotych.


Lista szkół uczestniczących w projekcie tutaj

 

Czytaj też:

 

Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

9 września 2015 r.

 

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone