Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

edukacja

Komputer bez tajemnic - zapisz się na szkolenie

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Podstawy korzystania z komputera i internetu, obsługa poczty elektronicznej, edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, programów do tworzenia prezentacji multimedialnych oraz projektowanie komputerowe – to zakres certyfikowanych szkoleń komputerowych, które oferujemy w ramach marszałkowskich kursów edukacyjnych dla dorosłych. Do tej pory skorzystało z nich ponad 3 tysiące mieszkańców regionu. Rekrutacja trwa.

Czytaj więcej

Z KLASĄ DO KINA? TAK

KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i Multikino Bydgoszcz zapraszają w ramach Akademii Filmowej Nauczyciela klasy i szkoły na seanse filmowe.

 

Czytaj więcej

Warsztat pracy początkującego nauczyciela

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Każdy nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole posiada szeroki zasób wiedzy i umiejętności merytorycznych w wybranej dziedzinie. Brak mu jednak doświadczenia pedagogicznego. Dlatego do tej grupy nauczycieli kierujemy ofertę  Warsztat pracy początkującego nauczyciela, podczas  której uczestnik nabędzie umiejętności planowania dydaktycznego, stosowania różnorodnych metod i form nauczania, stosowania informacji zwrotnej oraz tworzenia własnego warsztatu pracy. 

Czytaj więcej

Lekcje w internecie (aktualny plan zajęć)

Zajęcia z języka polskiego w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Powstanie listopadowe, działania na ułamkach dziesiętnych, fraszki Jana Kochanowskiego, krzyżówki genetyczne i zadania maturalne z matematyki – to tylko niektóre z tematów e-lekcji w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Na popołudniowe spotkania zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę na tematy znane ze szkolnych lekcji i przygotować się do klasówek i egzaminów.

Czytaj więcej

Eksperyment naukowy w edukacji przyrodniczej

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Nauczyciele konsultanci Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy  na przełomie września i października przeprowadzili dla nauczycieli szkół podstawowych gminy Mogilno cykl warsztatów w zakresie stosowania eksperymentu naukowego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Czytaj więcej

Zintegrowany system kwalifikacji w pracy doradcy zawodowego

Marzanna Bogacka i Ziemowit Socha, fot. W. Kitajgrodzka

Konsultanci regionalni Instytutu Badań Edukacyjnych przeprowadzili w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy warsztaty dla doradców zawodowych na temat ZSK.

Czytaj więcej

Wojewódzki konkurs plastyczny „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”

Fragment plakatu wykonanego przez Sylwię Rajkowską z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Co by było, gdyby… tak jak w „Niekończącej się historii” bohater czytanej właśnie książki nagle skontaktował się z czytającym, zaprosił go do swojego świata i zaproponował mu uczestniczenie w rozgrywających się wydarzeniach? Albo inaczej – gdyby powiedział, że nie chce wciąż „odgrywać” tej samej roli w historii wymyślonej przez autora i chce żyć w prawdziwym świecie oglądanym ukradkiem z kart książki?

Czytaj więcej

KONFERENCJA UCZYMY SIĘ POMAGAĆ DZIECIOM I MŁODZIEŻY W KRYZYSIE - KONTYNUACJA

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

9 października br. Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy,   Fundacja „Salus Homini” oraz Powiatowa Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Nakle nad Notecią zorganizowały konferencję online „Uczymy się pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie – kontynuacja”. Spotkanie przeznaczone było dla pedagogów, psychologów szkolnych, nauczycieli przedszkoli i placówek powiatu nakielskiego oraz lekarzy, pielęgniarek, kuratorów sądowych i pracowników innych instytucji wspomagających rodziny.

Czytaj więcej

KONFERENCJA WYBRANE ELEMENTY PRAWA W SYSTEMIE OŚWIATY

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Znajomość prawa, świadomość i kultura prawna stają się obecnie podstawą funkcjonowania świadomego obywatela. Żyjąc w społeczeństwie obywatelskim, należy dobrze znać swoje uprawnienia i powinności.

Czytaj więcej

Lider Edukacji: statuetka trafiła do Inowrocławia

Dzisiaj poznaliśmy najlepszych nauczycieli Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ewa Furman jest nauczycielem z ponadtrzydziestoletnim stażem. Na co dzień uczy języków francuskiego i włoskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu. Od wielu lat aktywnie działa na rzecz popularyzacji nauki języków obcych na Kujawach i Pomorzu, przybliżając uczniom i mieszkańcom regionu francuską i włoską kulturę, tradycję, sztukę, a nawet kulinaria. Jej wychowankowie biorą udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych, są laureatami olimpiad językowych, a wielu absolwentów wybiera studia filologiczne lub lingwistyczne w kraju i za granicą. W uznaniu zawodowych dokonań została we wtorek (13 października) uhonorowana tytułem Kujawsko-Pomorskiego Lidera Edukacji – najlepszego z najlepszych w tej profesji.

Czytaj więcej

Mobilne pracownie dydaktyczne trafiły do szkół

Logotyp Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

Pięć mobilnych pracowni dydaktycznych zostało w pierwszych dniach października 2020 roku przekazanych przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku szkołom z naszego regionu. Pracownie trafiły do Skudzaw, Ciechocinka, Chrostkowa, a dwie do szkół we Włocławku.

Czytaj więcej

Noc Bibliotek w KPCEN we Włocławku

Logo KPCEN Włocławek

10 października w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku odbyła się kolejna, już szósta, edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Tegoroczne hasło akcji Klimat na czytaniestało się inspiracją do relaksu w Klimatycznym Ogrodzie. Przygotowano prezentację zbiorów bibliotecznych oraz gry i zabawy związane z ekologią i znajomością literatury.

Czytaj więcej

I AKUMULATOR PRZEDSZKOLNY

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

27 października  2020 roku Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza dyrektorów i nauczycieli przedszkoli  na zdalne seminarium I AKUMULATOR PRZEDSZKOLNY pt. JESTEM OK TAKI, JAKI JESTEM. JAK DZIECI BUDUJĄ POCZUCIE WŁACNEJ WARTOŚĆI? Gościem seminarium jest Alicja Guła - trenerka Familylab, propagatorka koncepcji Jespera Juula. Szczególnie w trudnych czasach pandemii pragniemy przybliżyć zagadnienie  prawdziwych, wartościowych i właściwych relacji między dorosłymi a dziećmi. 

Czytaj więcej

Cyfrowe laboratoria przyrodnicze w szkołach gminy Barcin

Logo KPCEN w Bydgoszczy

W ostatnich dniach września do szkół podstawowych gminy Barcin dotarły cyfrowe laboratoria przyrodnie. Aby przygotować nauczycieli do efektywnego wykorzystania pracowni mobilnych umożliwiających wykonywanie pomiarów oraz prowadzenie eksperymentów na zajęciach z przedmiotów przyrodniczych, nauczyciele konsultanci z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przeprowadzili cykl szkoleń, których celem  było poznanie zasad działania wybranych czujników PASCO.

Czytaj więcej

VI edycja Nocy Bibliotek

Logo Pedagogocznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Tegoroczna ogólnopolska akcja Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem "Klimat na czytanie", rozumianym jako okazja do dzielenia się zasobami – książkami, wiedzą i umiejętnościami w przyjaznej, wirtualnej, wspólnej przestrzeni, a także jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę środowiska i klimatu.

Czytaj więcej

Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w kształceniu wyprzedzającym – konferencja online organizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną im. gen bryg. prof. Elżbietę Zawacką w Toruniu

Logo Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Konferencja online Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w kształceniu wyprzedzającymodbędzie się 21 października 2020 r. w godzinach 14.00-18.30.Do udziału w niej zapraszamy nauczycieli ze szkół i instytucji, które biorą udział projekcie Toruńska szkoła ćwiczeń dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

UKW - inauguracja w sieci

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - fot. freepress

Wczoraj (13 października) odbyła się inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ze względu na sytuację epidemiczną ceremonia odbywała się bez udziału gości i była transmitowana w internecie.

Czytaj więcej

Nauczyciel przedszkola na starcie – 2 edycja warsztatów w KPCEN we Włocławku

Logo KPCEN Włocławek

Rozpoczynamy kolejną formę doskonalenia wspierającą nauczycieli rozpoczynających pracę w przedszkolu. Podczas warsztatów „Nauczyciel przedszkola na starcie – Jak zachęcić dziecko do współpracy?” zaprezentowane zostaną techniki podnoszące  zaangażowanie dzieci przedszkolnych w realizację zaplanowanych zadań. Zapraszamy do KPCEN we Włocławku nauczycieli przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej oraz doradców metodycznych.

Czytaj więcej

Popołudnia z e-Szkołą

E-lekcja języka angielskiego prowadzona przez Macieja Doksę, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Czym była Wiosna Ludów? Jaką funkcję pełni przymiotnik, a jaką okolicznik? Co kryje się pod pojęciem replikacji DNA? Jak obliczyć pole powierzchni figur płaskich? Jaki zakres wiedzy obowiązuje na egzaminie maturalnym z matematyki? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznamy w tym tygodniu na zajęciach online w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Na popularnonaukowe spotkania zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę na tematy znane ze szkolnych lekcji i dobrze przygotować się do klasówek i egzaminów.

Czytaj więcej

Projekt UL NA KÓŁKACH

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Miasto Bydgoszcz zapraszają dyrektorów i nauczycieli przedszkoli na inaugurację projektu  UL NA KÓŁKACH w nowym roku szkolnym, która odbędzie się 20 października 2020 roku o godzinie 16.00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 9.

Czytaj więcej

Prawo wewnątrzszkolne

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Zapraszamy dyrektorów, wicedyrektorów wszystkich typów placówek oświatowych również tych, którym po raz pierwszy powierzono to stanowisko, do udziału w warsztatach KOMPENDIUM PRAWA WEWNĄTRZSZKOLNEGO, które odbędą się 29 października 2020 roku o godz. 10.00 w budynku KPCEN przy ulicy Jagiellońskiej 9.

Czytaj więcej

Siedem dekad UTP

Rozpoczęcie roku akademickiego na UTP w Bydgoszczy ,fot. Ryszard Wszołek

W środę (7 października) wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Obserwacja lekcji/zajęć

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Zapraszamy dyrektorów, wicedyrektorów wszystkich typów placówek oświatowych również tych, którym po raz pierwszy powierzono to stanowisko, do udziału w warsztatach OBSERWACJA ZAJĘĆ/LEKCJI JAKO NARZĘDZIE PRACY DYREKTORA PRZEDSZKOLA I SZKOŁY, które odbędą się 22 października 2020 roku  o godz. 9.00 roku w budynku KPCEN przy ulicy Jagiellońskiej 9.

Czytaj więcej

POMNOŻYĆ KREATYWNOŚĆ, CZYLI MIEDZYNARODOWE ŚWIĘTO KROPKI

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

29 września 2020 roku Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zorganizowało ponadprzedmiotową konferencję Pomnożyć kreatywność, czyli Międzynarodowe Święto Kropki. Przyczynkiem do organizacji konferencji było Międzynarodowe Święto Kropki, obchodzone na całym świecie we wrześniu i celebrujące kreatywność, współpracę, odwagę i zabawę. Konferencję rozpoczął wykład Justyny Adamskiej Zacznijmy od kropki, naświetlający różne spojrzenia na kreatywność i sukces w zdobywaniu nowych kompetencji.

Czytaj więcej

Koncertowa inauguracja w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Inauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Kolejna uczelnia wyższa w regionie rozpoczęła rok akademicki. We wtorek (6 października) odbyła się uroczysta inauguracja w  Akademii Muzycznej w im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone