Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

edukacja

Od 30 lat pracują na rzecz edukacji

Uroczystość jubileuszowa KPCEN-u w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowa uroczystość, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się wczoraj (22 października) w bydgoskim Urzędzie Wojewódzkim. 

Czytaj więcej

Szkolenie branżowe - wizyta studyjna w firmie Atos Global Delivery Center Polska sp. z o.o.

Wizyta studyjna w firmie Atos Global Delivery Polsak sp. z o.o., fot.R. Gorczyca

11 października 2019 roku nauczyciele przedmiotów zawodowych, doradcy zawodowi, wychowawcy, pedagodzy gościli na szkoleniu branżowym w firmie Atos Global Delivery Center Polska sp. z o.o. sp. k.

Czytaj więcej

Nowoczesne kształcenie zawodowe szansą na przyszłość

Zajęcia komputerowe w ramach projektu Szkoła Zawodowców, fot. Łukasz Piecyk

Kursy branżowego języka obcego, płatne staże u pracodawców, granty na innowacyjne projekty  – ponad tysiąc uczniów techników z Kujaw i Pomorza skorzystało z oferty „Szkoły Zawodowców”, projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Samorządowym Stowarzyszeniem „Europa Kujaw i Pomorza” oraz siedmioma samorządami lokalnymi.

Czytaj więcej

Konkurs plastyczno–fotograficzny „Zdrowie zawsze w modzie”

Wręczenie nagród laureatom i zwycięzcom, fot. N. Łysiak

Konkurs plastyczno – fotograficzny Zdrowie zawsze w modzie odbył się w ramach V Festiwalu Zdrowego Stylu Życia. Do konkursu zgłoszono 110 prac, z których 15 zostało nagrodzonych  i wyróżnionych  w ramach konkursu plastycznego. W konkursie fotograficznym  nagrodzono 4 prace.

Czytaj więcej

FESTIWAL ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Nauczyciele uczsetniczący w szkoleniu pt. Tabat a w szkole

W dniach 7 – 11 października 2019 roku w Bydgoszczy odbywał się V Festiwal Zdrowego Stylu Życia. Organizatorem przedsięwzięcia było Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Do współpracy zaproszono: Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, Straż Miejską, KPSOSW nr 1 w Bydgoszczy, Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku, i Bella Line Wellness Centrum Miedzyń.

Czytaj więcej

Święto Nauczycieli w Korczaku

Ślubowanie klas pierwszych, fot. P. Kromkiewicz

14 października w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Toruniu odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W tym szczególnym dniu spotkali się uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, emerytowani nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni oraz inne osoby zaprzyjaźnione  z Ośrodkiem.

Czytaj więcej

BICIE REKORDU W PIERWSZEJ POMOCY W INOWROCŁAWSKIM „MEDYKU”

Logotyp - Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu

Dnia 16 października 2019 roku inowrocławski „Medyk”, po raz kolejny, w auli szkolnej zorganizował akcję bicia rekordu w pierwszej pomocy. Data nie jest przypadkowa, bowiem 16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją popularyzacji wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Akcję przygotowali nauczyciele – opiekunowie Szkolnego Koła Pierwszej Pomocy, wspierani przez dyrektora, nauczycieli, słuchaczy i  pracowników szkoły, do których kierujemy serdeczne podziękowania. Głównym organizatorem akcji była Fundacja Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy.

Czytaj więcej

Lepiej zapobiegać : profilaktyka uzależnień - seminarium dla nauczycieli w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

22 października (wtorek) 2019 r. w godzinach 14.00-18.00  Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu przy ul. Dąbrowskiego 4 zaprasza na seminarium dla nauczycieli zatytułowane  Lepiej zapobiegać: profilaktyka uzależnień.

Czytaj więcej

Podsumowanie projektu „Robimy piosenkę”

Logotyp ZS nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy

10 października na oddziale stacjonarnym Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pt. „Robimy piosenkę”. W tę inicjatywę zaangażowali się nauczyciele szkoły szpitalnej we współpracy ze Stowarzyszeniem Żółty Beret i zespołem Partyzant. Połączeni chęcią rozwijania twórczej aktywności u naszych podopiecznych skorzystaliśmy ze wsparcia proponowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach inicjatywy Bardzo Młoda Kultura 2019.

Czytaj więcej

Konferencja dla nauczycieli biologii we współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Gdańsku

Prowadząca konferencję Barbara Potulska-Klein ekspert OKE w Gdańsku, fot. KPCEN Bydgoszcz

3 października 2019 r. w KPCEN w Bydgoszczy odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli biologii szkół ponadpodstawowych.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy w roku szkolnym 2018/19

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Przeszkoliliśmy 9692nauczycieli. Zorganizowaliśmy 451różnych form doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Czytaj więcej

KONFERENCJA NOWOMEDIALNE WSPOMAGANIE PRACY NAUCZYCIELA HUMANISTY

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli i Wydawnictwo MAC EDUKACJA zorganizowały konferencję Nowomedialne wspomaganie pracy nauczyciela humanisty dla nauczycieli języka polskiego, historii, nauczycieli bibliotekarzy, muzyki i plastyki na konferencję, która odbyła się 8 października 2019 roku w Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Konferencje dla nauczycieli bibliotekarzy

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zorganizowało konferencje dla nauczycieli bibliotekarzy szkól podstawowych (2 października 2019 roku) i szkół ponadpodstawowych (7 października 2019 roku).

Czytaj więcej

Kursy języka angielskiego dla nauczycieli uczących różnych przedmiotów

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza na kursy języka angielskiego dla nauczycieli uczących różnych przedmiotów.

Czytaj więcej

Kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza na kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego. Celem kursu jest przygotowanie nauczycieli do wprowadzania elementów języka angielskiego w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej.

Czytaj więcej

Lider Edukacji uczy matematyki w Inowrocławiu

Dzisiaj poznaliśmy najlepszych nauczycieli Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras

Znamy laureatów dorocznych marszałkowskich nagród na Dzień Edukacji Narodowej. W uznaniu zawodowych dokonań tytuł Kujawsko-Pomorskiego Lidera Edukacji oraz okolicznościową statuetkę przyznano Wioletcie Graczyk, nauczycielce matematyki z Inowrocławia, wyróżniając też siedemnaścioro innych pedagogów. W poniedziałek (14 października) w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbyła się uroczysta gala. Nagrody wręczyli marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Czytaj więcej

III edycja Dnia Budowlańca w Korczaku

Logotyp - KPSOSW im. J. Korczaka Toruń

Branża budowlana jest niezwykle istotną częścią polskiej gospodarki. Impreza pod hasłem „Dzień budowlańca w Korczaku” zorganizowana dnia 25.09.2019 r. była już trzecią tego typu akcją w Kujawsko - Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. J. Korczaka w Toruniu. Uroczystość ta odbyła się  z okazji Dnia Budowlańca. To wyjątkowe wydarzenie pozwoliło całej społeczności szkolnej (od przedszkolaka po ucznia szkoły branżowej)  poznać materiały budowlane, narzędzia oraz specyfikę pracy montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarza – tynkarza, a także montera sieci i instalacji sanitarnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik parkieciarza i malowania dekoracyjnego oraz stanowisko przygotowane przez firmę Astex z nakładaniem tynków. W organizację Dnia Budowlańca włączyli się również nauczyciele z Centrum Kształcenia Zawodowego, pod kierunkiem których nasi uczniowie odbywają praktyki zewnętrzne. Akcja ta była przykładem na to, że zdobywać wiedzę można nie tylko w szkolnej ławce, ale również poprzez zabawę.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Logo - KPSOSW im. J.Korczaka Toruń

W dniu 2 października 2019 r. obchodziliśmy w Ośrodku Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. W ramach tej akcji na przerwach w sali gimnastycznej odbywały się zabawy edukacyjne, konkurencje sportowe. Główną atrakcją była rywalizacja w skakaniu na skakance pod hasłem „Zamiast na koleżance, wyżyj się na skakance”. Podjęliśmy to wyzwanie, aby rozpowszechniać przesłanie o unikaniu przemocy poprzez zabawę, w której rozwijaliśmy umiejętności rozwiązywania konfliktów bez użycia agresji.

Czytaj więcej

Noc Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Warsztaty leporello

Wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek 2019 przy wejściu do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy otrzymali kartę do zbierania pieczątek za udział w różnych atrakcjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Zdobycie 4 pieczątek gwarantowało udział w loterii fantowej, na którą przygotowano 80 niespodzianek (maskotek, filmowych bajek, książek, magnesów, kubków i innych gadżetów).

Czytaj więcej

„Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

K-PSOSW nr 1 im. L. Braille'a w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus zapraszają szkoły do udziału w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” (14-20.10.2019r.).

Czytaj więcej

Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie! – kampania społeczna

Logo Pedagogocznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza na zajęcia „Poznajmy się” przeznaczone dla uczniów klas 1 – 6 szkół podstawowych organizowane w dniach 14 – 18 października 2019 r. w ramach kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

Czytaj więcej

Wielokulturowość w systemie edukacji hiszpańskiej na przykładzie Andaluzji- wizyta studyjna

Logotyp - KPCEN we Włocławku

W dniach 25-30.09.2019r. dyrekcja i nauczyciele konsultanci KPCEN we Włocławku, Bydgoszczy, a także inni pedagodzy województwa kujawsko- pomorskiego  uczestniczyli w wizycie studyjnej do Hiszpanii. Temat i program seminarium został przez nas przygotowany wiele miesięcy wcześniej we współpracy z Unią Europejskich Federalistów z Łodzi i obejmował zagadnienia związane z kulturowym pluralizmem w systemie edukacji hiszpańskiej na przykładzie szkół w Sewilli i Maladze.  Andaluzja to jeden z 17 regionów Hiszpanii, zamieszkany przez prawie 8,5 mln ludzi z dużym odsetkiem migrantów. Miasta powstały pod wpływem różnych religii i kręgów kulturowych, z dominacją muzułmańską w średniowieczu. Fascynujące ślady historii i architektury przyciągają do Andaluzji miliony turystów, a imigranci cenią sobie szacunek dla ich tożsamości kulturowej czy językowej. Dzięki wykładom wprowadzającym na temat  przeszłości Andaluzji, styku cywilizacji wschodu i zachodu uczestnikom wizyty łatwiej było przyswoić informacje dotyczące współżycia mieszkańców,  priorytetów kształcenia i wychowania oraz metod nauczania.

Czytaj więcej

Jubileusz 60-lecia ZS nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy

W 2019 roku Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej, dla którego organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego obchodzi 60 – tą rocznicę swego istnienia. W związku z tym wydarzeniem 18 października 2019 r. o godz. 14.00 w Sali MANRU Opery Nova odbędzie się jubileuszowa uroczystość. Zaproszone zostały na nią władze województwa i miasta, dyrektorzy i personel medyczny szpitali, na terenie których działalność edukacyjno – wychowawczą prowadzi nasza szkoła, dyrektorzy szkół szpitalnych z terenu całego kraju, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek, osoby współpracujące ze szkołą na co dzień, a także rodzice i dzieci – uczniowie ZS nr 33, którzy są objęci nauką i zajęciami szkolnymi podczas pobytu w szpitalu.

Czytaj więcej

Gaudeamus w Akademii Muzycznej

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

7 października odbyła się inauguracja roku akademickiego odbyła się także w bydgoskiej Akademii Muzycznej. W uroczystości uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który w swoim wystąpieniu podziękował pedagogom kształcącym przyszłych instrumentalistów, wokalistów operowych i jazzowych, a także kompozytorów i dyrygentów, doceniając ich pieczę nad biegłością wykonawczą oraz ochronę wrażliwości i talentu studentów. Inauguracja roku akademickiego

Czytaj więcej

Nauczyciel z pasją malowania

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza nauczycieli do zwiedzenia wystawy zatytułowanej Nauczyciel z pasją malowania . Wystawa obejmuje 20 różnorodnych prac Tadeusza Tarkowskiego, który był nauczycielem, dyrektorem szkół i artystą malarzem.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone