Aktualności

Adrianna Sułek, złota medalistka z Tallina, fot. z archiwum sportsmenki

Mistrzostwa w Tallinie: złoto Sułek, brąz Gackiej!

Z dwoma medalami wracają kujawsko-pomorscy lekkoatleci z mistrzostw Europy U23 w Tallinie. Złoty medal w siedmioboju zdobyła Adrianna Sułek (Zawisza Bydgoszcz), a brązowy, w sztafecie 4×400, Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz). Obie są aktualnymi stypendystkami marszałka województwa.

W stolicy Estonii wystartowało siedmioro zawodników naszego regionu. Najlepiej z nich zaprezentowała się Adrianna Sułek. Wieloboistka Zawiszy Bydgoszcz, która wywalczyła wcześniej kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, poleciała do Tallina walczyć o medal i wywiązała się z tego zadania znakomicie. Stypendystka marszałka kontrolowała całą dwudniową rywalizację siedmioboju, wychodząc na prowadzenie po drugiej konkurencji (skok wzwyż), i nie oddała pierwszego miejsca już do końca. Bydgoszczanka zdobyła w sumie 6305 punktów, zaledwie 10 mniej od jej rekordu życiowego. Wyniki poszczególnych konkurencji: 100 m ppł – 13.43 (rekord życiowy), skok wzwyż – 184 cm, pchnięcie kulą – 13.16, 200 m – 23.69, skok w dal – 6.03, rzut oszczepem – 40.89, 800 m – 2:12,79.

Wychowanka śp. Wiesława Czapiewskiego odniosła trzy indywidualne zwycięstwa – w skoku wzwyż, biegu na 200 m i przypieczętowała sukces wielobojowy wygraną w biegu na 800 m.

Drugi krążek dla regionu zdobyła Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz). Podopieczna Iwony Baumgart ma już kwalifikację olimpijską – w sztafecie 4×400 m. W biegu indywidualnym na 400 m Gacka zajęła w finale 6. miejsce z nowym rekordem życiowym 52. 53. W  biegu sztafetowym 4×400 m Polki pobiegły w składzie: Natalia Wosztyl, Aleksandra Formella, Karolina Łozowska, Kinga Gacka. Bydgoszczanka pobiegła świetnie, na ostatniej zmianie osiągając wynik 51.48, i  przyprowadziła zespól Polek na trzeciej, medalowej pozycji, za ekipami Czech i Francji.  Przypomnijmy, że Kinga również jest aktualną stypendystką marszałka!

Nieźle spisał się w Tallinie Dawid Wegner (LUKS Start Nakło). Nasz oszczepnik z wynikiem 77.17 plasował się po drugiej kolejce na medalowej pozycji, ostatecznie zajął 5. miejsce. Warto odnotować także 7. miejsce Klaudii Kazimierskiej (LKS Vectra Włocławek) w biegu na 1 500 metrów.  Zuzanna Hulisz (MKL Toruń) odpadła w pófinale biegu na 100 m ppł, Sebastian Urbaniak (Vectra Włocławek) odpadł w półfinale biegu na 400 m ppł, Julia Afelt (Zawisza) zajęła 13. miejsce w biegu na 5000 m.

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

13 lipca 2021 r.

Kinga Gacka z brązem z Tallina, fot. z archiwum sportsmenkiAdrianna Sułek, złota medalistka z Tallina, fot. z archiwum sportsmenki