Aktualności

Chełmno zaprasza w weekend na Nine Hills Festival, fot. Rafał Skoczylas
Chełmno zaprasza w weekend na Nine Hills Festival, fot. Rafał Skoczylas

Weekend z kulturą

Nine Hills Festival w Chełmnie oraz koncerty w Szafarni, Kłóbce i Nieszawie to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą. Etnoweekend w regionie: Festyn Rycerski w Wenecji i podróże w czasie w Biskupinie  Festiwal Wisły

 

Perspektywy – Nine Hills Festival w Chełmnie to wielowymiarowy projekt artystyczny, wpisany w architektoniczną przestrzeń Chełmna, który odbędzie się w najbliższy weekend (9-11 sierpnia). Podczas festiwalu podwórka Starego Miasta zamieniają się w warsztaty sztuki, stają obszarem działań społecznych i animacyjnych. Działania artystyczne (m.in. wystawy, koncerty i spektakle) wprowadzane są do kościołów i piwnic. Część z nich rozgrywa się w plenerze. Więcej na stronie www.9hf.pl.

Laureaci tegorocznego  szafarskiego konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży Olaf Akinori Grot-Główczyński (9 lat), Filip Pacześny (13 lat) i Mateusz Dubiel (15 lat) wystąpią podczas niedzielnego (11 sierpnia) koncertu z cyklu „Wakacje z Chopinem” w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Młodzi artyści wykonają kompozycje Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Jenő Takácsa, Ludwiga van Beethovena i Franciszka Liszta. Więcej na stronie ośrodka.

W sobotę (10 sierpnia) na tarasie ogrodowym zabytkowego dworu w Kłóbce odbędzie się koncert polskiego wirtuoza gitary Adama Palmy. Podczas VI spotkania z cyklu „Wieczór pod lipą” artysta zaprezentuje utwory z nadchodzącej płyty poświęconej muzyce Fryderyka Chopina oraz mieszankę kompozycji własnych, standardów muzyki polskiej i jazzowej. Więcej na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, organizatora wydarzenia.

W  piątek (9 sierpnia) w kościele farnym pw.  św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie (powiat aleksandrowski)  odbędzie się XI Organowy  Koncert przy Świecach. W tym roku wystąpi Michał Białko.  Od 2012 r. krakowscy i warszawscy studenci prof. Joachima Grubicha spotykają się w Nieszawie. Zamiarem organizatorów jest prezentacja podopiecznych profesora. Podczas tego muzycznego wydarzenia fara  z XV wieku oświetlona jest jedynie światłem świec.  Recitalom towarzyszy klimat wyciszenia, skupienia.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 sierpnia 2019 r.