Aktualności

LGD. Co słychać w konkursach?

Lokalna Grupa Działania „Dla miasta Torunia” była organizatorem konferencji informacyjno-szkoleniowej poświęconej konkursom ogłaszanym w ramach instrumentu „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność”, która odbyła 16 lutego w CKK Jordanki. Toruńska LGD to jedno z 28 tego rodzaju partnerstw w regionie, które wspólnie z samorządem województwa dysponują europejskimi środkami na realizację ważnych lokalnych przedsięwzięć.  

 

Lokalne grupy działania (LGD) to partnerstwa mieszkańców, organizacji pozarządowych i samorządów, które wdrażają finansowany z europejskich środków instrument „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” (RLKS). Kujawsko-Pomorskie jest jedynym województwem w kraju, które zastosowało RLKS w tak dużej skali. Obejmuje on nie tylko tereny wiejskie, ale również mieszkańców wszystkich miast. Do dyspozycji LGD są środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz PO Ryby. W puli jest w sumie około pół miliarda złotych.

 

– Powierzając w ręce lokalnych społeczności środki oraz narzędzia, by z tych pieniędzy skorzystać, tworzymy budżet obywatelski w skali wojewódzkiej. Pomoc trafi między innymi na aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców, w tym tworzenie klubów samopomocy i świetlic środowiskowych, wspieranie przedsiębiorczości społecznej, a także inwestycje przyczyniające się do rewitalizacji społeczno-gospodarczej i rozbudowy publicznej infrastruktury – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W Kujawsko-Pomorskiem powstały dwa rodzaje LGD, które będą korzystać z różnych unijnych programów:

 

  • LGD w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców (zgodnie z przepisami mogą być realizowane na miejskich obszarach, które zamieszkuje do 150 tysięcy mieszkańców) – do ich dyspozycji będą środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wsparcie trafi na realizację tzw. projektów miękkich.

 

Lista LGD w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców z informacją o planowanych działaniach

 

  • LGD obejmujące obszary wiejskie i rybackie oraz miasta do 20 tysięcy mieszkańców – zakres realizowanych zadań będzie większy od LGD w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Do ich dyspozycji będą środki w ramach PROW, RPO oraz PO Ryby, a wsparcie można przeznaczyć między innymi na projekty inwestycyjne.

Lista LGD na terenach wiejskich i miastach do 20 tys. mieszkańców z informacją o planowanych działaniach

 

 

Pierwsze nabory wniosków o wsparcie ogłosiło już pięć lokalnych grup działa, które działają na terenach wiejskich i w miastach do 20 tysięcy mieszkańców. Konkursy dotyczą przede wszystkim wspierania rozwoju działalności gospodarczej. Mieszkańcy mogą się w nich ubiegać o środki na założenie własnej firmy (w zależności od LGD kwota wsparcia może wynieść od 50 do 100 tysięcy złotych), rozwój działalności gospodarczej (dofinansowanie może wynieść nawet 300 tysięcy złotych), a także podnoszenie kompetencji zawodowych. Do podziału są też środki na budowę lub przebudowę ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej.

 

Lista ogłoszonych dotychczas naborów wniosków

 

Do ogłoszenia pierwszych konkursów przygotowują się też lokalne grupy działania działające w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Harmonogram naborów wniosków o wsparcie był jednym z tematów czwartkowej konferencji informacyjno-szkoleniowej zorganizowanej przez LGD „Dla miasta Torunia” w CKK Jordanki w Toruniu. Podczas spotkania odbyły się też prezentacja podmiotów tworzących organizację, przedstawienie informacji o realizowanych przedsięwzięciach a także indywidualne konsultacje prowadzone przez pracowników biura LGD.

 

Aktualne harmonogramy naborów wniosków o wsparcie planowanych przez LGD w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców

 

Czytaj też: Lokalne społeczności w działaniu

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 lutego 2017 r.