Propozycje kulturalne

Metalowe wiadro pomalowane we wzorzyste kolorowe kwiaty, fot. Wojciech Woźniak
Fot. Wojciech Woźniak

Zalipie – malowana wieś

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy 7 września zaprasza na wernisaż fotografii Wojciecha Woźniaka, Zalipie – malowana wieś. Spotkanie z malarkami; Eweliną Sokołowską i Marią Pikul – prezentacja historii i tradycji wsi Zalipie. Wstęp wolny.

Jest takie miejsce na Nizinie Małopolskiej, które odwiedza rocznie tysiące turystów. Zalipie – wieś, która zasłynęła z kwitnących domów. Tradycja malowania domostw w kwiatowe motywy trwa nieprzerwanie od ponad stu lat.

 

Przyozdobione są zarówno budynki, jak i studnie, ogrodzenia, przydrożne kapliczki, także wnętrza współcześnie budowanych domów i przedmioty w obejściu. Inspiracją dla artystek jest natura i jej dary w postaci polnych kwiatów.

 

Zalipiańskie motywy będziemy mogli podziwiać na wystawie fotografii Wojciecha Woźniaka, który uwiecznił w swoim kadrze tę urokliwą wieś. Wernisaż odbędzie się 7 września o godzinie 18.00 w Salonie Hoffman w Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury.

 

Zaprosiliśmy również zalipiańskie malarki Ewelinę Sokołowską i Marie Pikul aby spotkały się z Państwem i przybliżyły nam niezwykłą historię ich pięknej wsi. Poprowadzą one dla Państwa również warsztaty plastyczne, dzieląc się sztuką malowania tradycyjnych motywów kwiatowych. Warsztaty odbędą się dzień wcześniej, 6 września w godz. 17.00-20.00 oraz w dniu wernisażu po godz. 19.00.

 

Dołączcie do nas i pomalujcie swój świat w Kujawsko – Pomorskim Centrum Kultury! Gorąco zapraszamy! Być może przygodę rozpoczętą w Bydgoszczy zakończą Państwo w Zalipiu.

 

Wystawa czynna od 7 września do 13 października  2023 roku.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

 

29 sierpnia 2023 r.