Propozycje kulturalne

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku - fragment afiszu

„Moje bajki – moje opowieści” – wernisaż we włocławskim muzeum

27 sierpnia (niedziela) o godz. 15 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zostanie otwarta wystawa malarstwa i rysunku artysty Mariusza Konczalskiego „Moje bajki – Moje opowieści”. Wystawa potrwa do 29 października 2023 r.

 

Mariusz Konczalski  – Urodzony w czerwcu 1961 roku. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom magistra sztuki i wychowania plastycznego na kierunku malarstwa obronił w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego w 1984 roku. W tym czasie w jego malarstwie przeważało zainteresowanie kolorem, kompozycją i formą, a w następnych latach ważny stał się przekaz treściowy (najczęściej symboliczny oraz fantastyczno-mistyczny). Powstały wtedy cykle prac malarskich jak: “Ogrody światła”, “Kwietne konstelacje”, “Kosmiczny zwierzyniec”,  “Kronika przyszłości”, “Mój Avalon” czy “Metamorfozy”.  Lata 90. to częste podróże artystyczno – poznawcze po miastach i miasteczkach Europy Zachodniej. Wtedy stworzył wiele ironicznych akwarel mało formatowych podsumowanych wystawą “Rozbajone malowidki”. To również czas, w którym zilustrował kilka książeczek z wierszami dla dzieci (między innymi: “Dlaczego łąka jest cała w skowronkach”, “Wiersze babci Eweliny”, “Baj bajki cioci Uli”). Koniec lat 90. i początek lat 2000. twórczość artysty stała się bardziej ilustracyjna i bajkowa. W tym okresie zrealizował cykl ilustracji do Harry’ego Pottera. Kilka lat  później powstały cykle: “Zapisane w Drewnie”, “Zaczarowane Miasta”, “Kocie Bajki”, “Aniobaje”, “Księżniczki” oraz cykl “Katedra” (poświęcony włocławskiej katedrze).  Wszystkie te doświadczenia i poszukiwania  zostały podsumowane wystawami zatytułowanymi “W Mojej Bajce” w galeriach włocławskich na 25 lecie twórczości.

 

Swoje prace prezentował w około 40 wystawach indywidualnych, m. in. w Toruniu, Łomży, Koszalinie, Płocku i we Włocławku. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju, m. in. w Warszawie, Szczecinie, Toruniu, Kielcach, Płocku i we Włocławku oraz za granicą, w tym w Japonii, Francji, Niemczech. Należy do ZPAP w Toruniu. Zajmuje się  malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową dla dzieci oraz innymi działaniami plastycznymi. Pracuje jako instruktor malarstwa i rysunku oraz zajmuje się wystawiennictwem w Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku. Ma dwójkę wspaniałych dzieci: Anię i Kacpra. Mieszka i tworzy we Włocławku.

 

Interesuje się mistyką, filozofią, tajemnicą życia, niezwykłością natury, starożytnymi kulturami itp. Wszystkim tym co rozwija wyobraźnię i działa na nią stymulująco.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

 

11 sierpnia 2023 r.

 

Afisz - Mariusz Konczalski - Moje bajki – moje opowieści; malarstwo i rysunek, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie 27 sierpnia do 29 października 2023 roku.