Zdrowie

Napis 23 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją na tle w kolorze morskim z widocznymi falami

Czy to tylko chandra?

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

 

Niestety pandemia koronawirusa wpłynęła również na zdrowie psychiczne.

 

Szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków, bolesne doświadczenia życiowe, w ciągu ostatnich miesięcy także samotność, poczucie permanentnego strachu o siebie i bliskich. To wszystko sprawia, że osób potrzebujących specjalistycznej pomocy jest coraz więcej. Ważne, by nie przeoczyć niepokojących objawów.

 

Nie każda depresja to smutek i nie każdy smutek to depresja. Jak odróżnić zwykłą, „jesienno-zimową” chandrę od poważnych zaburzeń nastroju?

 

W przypadku depresji złe samopoczucie utrzymuje się nieustannie, przez co trudności może sprawiać nawet codzienne funkcjonowanie. Permanentny, depresyjny smutek trwa przynajmniej 2 tygodnie. Ponadto, towarzyszą mu inne objawy, takie jak poczucie zmęczenia, bezsenność, spadek zainteresowań, brak satysfakcji z życia i odczuwania radości, problemy z pamięcią i koncentracją, izolowanie się od znajomych i bliskich, ciągłe poczucie niepokoju bądź wewnętrznego napięcia, a nawet myśli samobójcze.

 

Również nasze ciało wysyła do otoczenia wiele bodźców, które mówią o naszej kondycji psychicznej. Monotonny głos, spowolniałe ruchy, niepokój okazywany częstym zmienianiem pozycji ciała i manipulowaniem palcami u rąk, smutek połączony z ubogą mimiką twarzy – są to oznaki, które przy długim (2-3 tygodniowym) utrzymywaniu się mogą wymagać konsultacji psychiatrycznej.

 

Depresja coraz częściej dotyka także młodzież, a nawet dzieci. Szacuje się, że jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Obserwujmy więc młodych. Słuchajmy ich. Reagujmy.

 

Polecane strony www dot. depresji :

https://wyleczdepresje.pl/ – projekt zrealizowany ze środków finansowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach programu pn. Program Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020.

http://depresja.org/

https://forumprzeciwdepresji.pl/  

https://forumprzeciwdepresji.pl/3095/nastoletnia-depresja-zycie-w-trybie-online-offline-nie-pozwol-dziecku-wylogowac-sie-z-zycia-2

https://www.gov.pl/web/rpp/zdrowie-psychiczne-na-polskich-uczelniach—raport-rzecznika-praw-pacjenta

https://hh24.pl/objawy-depresji-dzieci/?fbclid=IwAR0xcGwRJ3Im7j_Xvv5J7PCep99_PHBGNo7WMiPkjaexDIH7InJUp9PcnLc