Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Rok Ludwika Rydygiera

Senat upamiętnił Ludwika Rydygiera

Podręcznik wydany przez Rydygiera w 1920 roku. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej, fot. Andrzej Goiński

W tym roku przypada setna rocznica śmierci Ludwika Rydygiera, profesora nauk medycznych i prekursora nowych metod leczenia. Podczas środowego (1 lipca) posiedzenia senatu na wniosek senatora Ryszarda Bobera jednogłośnie podjęto uchwałę upamiętniająca postać wybitnego chirurga. W budynku wyższej izby parlamentu odbył się wernisaż wystawy przedstawiającej karierę lekarza. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przygotowała ją toruńska Książnica Kopernikańska.

Czytaj więcej

Dom Ludwika Rydygiera odzyska dawny blask

Dworek w Dusocinie, fot. Andrzej Goiński

W Kujawsko-Pomorskiem rok 2020 obchodzimy jako Rok Ludwika Rydygiera. Sto lat po śmierci jednego z ojców współczesnej chirurgii odbudujemy miejsce jego urodzenia, czyli dworek w Dusocinie (powiat grudziądzki), znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. W budynku znajdą się: ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci Rydygiera, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa.

Czytaj więcej

Nowa siedziba Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia

Wizualizacja powstającego obiektu

W zabytkowym pałacyku przy Mysiej Wieży w Kruszwicy (powiat inowrocławski) trwają prace modernizacyjne, dzięki którym Nadgoplański Park Tysiąclecia zyska nową siedzibę i bazę edukacyjną. Koszt całego przedsięwzięcia to 3,3 miliona złotych, z czego większość to środki pochodzące z budżetu województwa i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Czytaj więcej

Sejmik przyjął budżet 2020

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

16 grudnia odbyła się ostatnia w tym roku sesja sejmiku województwa, którą zdominowały sprawy finansowe. Sejmik przyjął budżet na przyszły rok i wieloletnią prognozę finansową województwa na lata 2020-2038. 

Czytaj więcej

Śladami Ludwika Rydygiera

fot. Andrzej Goiński

Od 2018 roku mamy nowy Park Krajobrazowy Góry Łosiowe. To cenny przyrodniczo nadwiślański obszar w gminach Grudziądz i Rogóźno, związany z postacią prof. Ludwika Rydygiera. Działa w strukturach Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Czytaj więcej

Regionalne ślady Ludwika Rydygiera

Fot. Daniel Pach

Z postacią wybitnego polskiego chirurga profesora Ludwika Rydygiera związany jest cenny przyrodniczo obszar na terenie gmin Grudziądz i Rogóźno w powiecie grudziądzkim, będący częścią Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Czytaj więcej

Góry Łosiowe – powołujemy nowy park krajobrazowy

Fot. z arch. UMWKP

Samorząd województwa przygotowuje się do utworzenia Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. Chodzi o cenny przyrodniczo nadwiślański obszar w gminach Grudziądz i Rogóźno, związany z postacią prof. Ludwika Rydygiera. Będzie to dziesiąty park krajobrazowy w województwie kujawsko-pomorskim.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone