Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

kultura

Kulturalnie i sportowo na weekend

Ubiegłoroczny Perspektywy – Nine Hills Festival, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nine Hills Festival w Chełmnie, koncert online w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, spacer tematyczny i projekcja filmu w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Miłośników dwóch kółek zapraszamy na bydgoski rajd z cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”.

Czytaj więcej

Uwaga, wydarzenie: premiera w Teatrze Muzycznym

Próba medialna spektaklu w toruńskim Teatrze Muzycznym, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Historia o przyjaźni, uporczywym podążaniu za marzeniami i ograniczeniach związanych z życiem na prowincji – dziś (5 sierpnia) Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na premierę irlandzkiej komedii „Kamienie w kieszeniach”. Spektakl będzie można zobaczyć wyłącznie online. Bezpłatne bilety dostępne po mailowym zgłoszeniu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Fotografia ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka

Historie olenderskiego osadnictwa, wizyty we wioskach tematycznych, zajęcia umuzykalniające dla dzieci, warsztaty fotograficzne oraz recitale fortepianowe to tylko niektóre z naszych propozycji na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Gala wręczenia stypendiów artystycznych marszałka województwa, marzec 2020, fot. Andrzej Goiński

Po raz drugi  w tym roku przyznaliśmy stypendia artystyczne marszałka województwa. Tym razem wsparcie otrzyma piętnastu utalentowanych artystów: muzyków, plastyków, filmowców, literatów, osób związanych z teatrem, modą i opieką nad zabytkami. Stypendyści będą mogli wykorzystać fundusze na podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej lub realizację projektów kulturalnych, m.in. na organizację wystaw, publikację książki, nagranie płyty lub nakręcenie filmu.

Czytaj więcej

Wspieramy kulturalne projekty pozarządówek

Ubiegłoroczny Koncert Marszałkowski w ramach festiwalu Probaltica 2019 w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Festiwale muzyczne i koncerty, warsztaty teatralne, malarskie i rzeźbiarskie oraz spotkania poetyckie – ponad 880 tysięcy złotych z budżetu województwa trafiło w tym roku na organizację w naszym regionie 80 różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Czytaj więcej

W niedzielę zapraszamy do Kłóbki

Ubiegłoroczny festyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Spokojne zwiedzanie, relaks na kocu, spotkanie z twórcami ludowymi, rękodzielnikami i producentami ekologicznych smakołyków. To wszystko już w najbliższą niedzielę (19 lipca) w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce w powiecie włocławskim.

Czytaj więcej

Lato z kulturą

Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, fot. Sławomir Kowalski

Rodzinne zajęcia rozwijające zdolności manualne, „Wehikuł czasu” przenoszący do pradawnych wiosek, a może pełne miłości warsztaty teatralne dla młodzieży? To jedne z wielu wakacyjnych propozycji marszałkowskich instytucji kultury.

Czytaj więcej

Dla kultury w regionie

Ubiegłoroczny festiwal Bella Skyway, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWK-P

Wystawy, festiwale, koncerty i eventy – by wesprzeć rozwój życia kulturalnego w naszym regionie w czasie epidemii, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego poszukuje współorganizatorów imprez i wydarzeń kulturalnych. Przedsięwzięcia będą realizowane z udziałem środków z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na propozycje i zgłoszenia czekamy do 1 lipca.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Fot. Wojciech Szabelski dla Teatru im. Wilama Horzycy

Interpretacja historii Nikodema Dyzmy będzie pierwszym po trzymiesięcznej przerwie spektaklem w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Swoje propozycje na nadchodzący weekend przedstawiły również Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Czytaj więcej

Dotacja dla marszałkowskiego muzeum

Część frontalna skrzyni posagowej, fot. Archiwum Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Skrzynie posagowe to jeden z najstarszych typów mebli związanych z kulturą ludową, które popularne były w domach od drugiej połowy XIX do początku XX wieku. Ich cechą charakterystyczną są barwne, ręcznie malowane motywy roślinne występujące przede wszystkim w części frontalnej. Skrzynie stanowiły element obrzędowy związany z zamążpójściem. Kobiety przechowywały w nich najcenniejsze przedmioty wchodzące w skład posagu.

Czytaj więcej

Poznaliśmy koncepcję rozbudowy Filharmonii Pomorskiej

Ceremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Kozień Architekci z Krakowa - to pracownia, która opracowała zwycięską koncepcję rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W piątek (29 maja) w FP, z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się ceremonia, podczas której ogłoszono wyniki konkursu.

Czytaj więcej

Nagrody dla muzealników

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński

Prowadzą działalność edukacyjną i oprowadzają po muzeach, zajmują się gromadzeniem eksponatów, przygotowywaniem ekspozycji i konserwacją zabytków. W maju mamy okazję im podziękować. W Dniu Muzeów marszałek nagrodził dziewięcioro przedstawicieli tego zawodu. Ze względu na epidemię Covid-19 uroczysta gala wręczenia nagród nie odbędzie się.

Czytaj więcej

Można już zwiedzać, biblioteki otwarte

Książnica Kopernikańska w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Po dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią działalność wznawia część placówek kulturalnych. Zapraszamy do naszych bibliotek, galerii i muzeów, oczywiście z zachowaniem wszelkich antycovidowych środków ostrożności.  

Czytaj więcej

Wydarzenia online w Teatrze Muzycznym

Spektakl  „Maurycy” w Kujawsko-Pomorskiem Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, fot. Kinga Aneta Sroczyńska

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu  dołączył do grona marszałkowskich  instytucji, które swoją aktywność przeniosły do sieci. Dostępne są już propozycje dla najmłodszych odbiorców, dla których aktorzy z teatru przygotowali swoje interpretacje baśni braci Grimm. Placówka umieściła również na swoim kanale czytane przez aktora i reżysera Witolda Szulca fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” i „Poezji zebranych” Karola Wojtyły.

Czytaj więcej

Z bydgoskiej opery na ekrany telewizji

Inauguracja XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego, fot. Marek Dembski

Na antenie TVP Kultura 5 maja wyemitowana została polska opera narodowa „Halka” zrealizowana w Operze Nova w Bydgoszczy. Spektakl zaprezentowany został z okazji 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Czytaj więcej

Kultura w trybie online

Fot. Andrzej Goiński

Wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, transmisje koncertów, wywiady o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz propozycje na kreatywne zajęcia edukacyjne. W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę - spotkania z kulturą w sieci. Marszałkowskie instytucje kultury przygotowały na ten czas specjalną ofertę.

Czytaj więcej

Marszałkowskie dotacje na rzecz ochrony dziedzictwa

Prace konserwatorskie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski), fot. Tymon Markowski

Na projekty związane z ochroną kujawsko-pomorskich zabytków marszałkowska administracja przekazuje beneficjentom przyznane właśnie dotacje. Na remonty konserwatorskie i działania restauratorskie w obiektach w całym regionie przeznaczamy 6,5 miliona złotych (z budżetu województwa i naszego Regionalnego Programu Operacyjnego). Wsparcie otrzyma 198 instytucji.

Czytaj więcej

Toruńska biblioteka w elitarnym gronie

Fragment zabytkowej kolekcji Książnicy Kopernikańskiej, fot. Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska dołączyła do elitarnego grona trzynastu polskich bibliotek, których kolekcje tworzą narodowy zasób biblioteczny (NZB). Trafiają do niego zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego. e-Książnica

Czytaj więcej

Stypendia dla artystów - ostatnie dni na złożenie wniosków

Gala wręczenia stypendiów artystycznych marszałka województwa, marzec 2020, fot. Andrzej Goiński

Do piątku (15 maja) czekamy na wnioski o stypendia artystyczne marszałka dla twórców, animatorów kultury i osób zaangażowanych w opiekę nad zabytkami. Wsparcie można wykorzystać na podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej lub realizację projektów kulturalnych, m.in. na organizację wystaw, publikację książki, nagranie płyty lub nakręcenie filmu. Projekty mogą być realizowane w trybie online lub udostępnianie w formie elektronicznej. 

Czytaj więcej

Święta z kulturą online

Teatr Horzycy zaprasza na transmisję spektaklu Ostatnia Wieczerza, fot. Jerzy Murawski

„Ostatnia wieczerza” i wiersze w Horzycy, quiz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, teatrzyk wielkanocny w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz instrukcje do samodzielnego wykonania ozdób dla dzieci w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Książnicy Kopernikańskiej to nasze propozycje na wielkanocne spotkanie z kulturą w trybie online.

Czytaj więcej

Nagrodziliśmy zasłużonych dla teatru

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Aktorzy, instruktor teatralny, dramaturg, kierownik pracowni krawieckiej i plastycznej, a także pracujący na rzecz kujawsko-pomorskich scen cenieni fachowcy innych dziedzin – tegoroczne nagrody teatralne marszałka województwa przyznano jedenaściorgu zasłużonym dla teatru osobom. Ze względu na obecną sytuację uroczysta gala wręczenia nagród nie odbędzie się.

Czytaj więcej

Spotkanie z kulturą online

Fot. Andrzej Goiński UMWKP

W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę - spotkania z kulturą w sieci. Marszałkowskie instytucje kultury oferują m.in. wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach.

Czytaj więcej

Wyróżnimy najlepszych w dziedzinie ochrony zabytków - ostatnia szansa na zgłoszenie

Laureat ubiegłorocznej nagrody Hereditas Seaculorum Dariusz Subocz w prowadzonym przez siebie Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie (powiat toruński), fot. Łukasz Piecyk

Jeszcze tylko dziś (30 kwietnia) czekamy na zgłoszenia w marszałkowskim konkursie „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Opera Nova zaprasza w weekend na operetkę Hrabina Marica, fot. Marek Chełminiak

Premiera w Horzycy, spektakle w Operze Nova i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, koncerty z okazji Dnia Kobiet w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Pałacu Dąmbskich w Toruniu i Pałacu Lubostroń, warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, a także wystawy w Galerii Wozownia w Toruniu, Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

W weekend w Horzycy zobaczymy spektakl Dziadek do orzechów. Nowe historie, fot. Wojtek Szabelski

Jazz Od Nowa Festival, wernisaż prac dyplomowych studentów w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, koncerty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, spektakle w Horzycy, Operze Nova w Bydgoszczy, warsztaty dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy i wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Z okazji 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Ośrodek Chopinowski w Szafarni zapraszają na koncerty.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone