Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

kultura

Artyści z marszałkowskimi stypendiami

Wręczenie stypendiów artystycznych, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Po raz drugi  w tym roku przyznaliśmy stypendia artystyczne marszałka województwa. Z wyróżnionymi osobami na uroczystej gali spotkali się we wtorek (20 lipca) marszałek województwa Piotr Całbecki oraz wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek i Katarzyna Lubańska, wiceprzewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym rozdaniu wsparcie otrzymało szesnastu utalentowanych artystów: plastyków, muzyków, filmowców, fotografów, literatów, osób związanych z opieką nad zabytkami i upowszechnianiem kultury. Stypendyści będą mogli wykorzystać fundusze na podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej lub realizację projektów kulturalnych, m.in. na organizację wystaw, publikację książki, nagranie płyty lub nakręcenie wideoklipu.

Czytaj więcej

Cykl zajęć plastycznych

plakat z tematami i terminami zajęć, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na zajęcia plastyczne, w siedzibie głównej (Rynek Nowomiejski 17) oraz filii (ul. Kościuszki 41/47). Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i czwartek, aż do 26 sierpnia. Szczegółowe tematy pozostałych dwunastu spotkań i więcej informacji na poniższym plakacie.

Czytaj więcej

Dwurnik w CSW

„Edward Dwurnik. Polska” w CSW w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

To najważniejsze wydarzenie kulturalne tego lata – retrospektywną wystawę Edwarda Dwurnika, jednego z najważniejszych i najciekawszych współczesnych polskich malarzy, można oglądać (tylko do 19 września) w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. 

Czytaj więcej

Chopin w jazzowej odsłonie

Lena Ledoff, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Jazzowe aranżacje utworów wybitnego polskiego kompozytora i pianisty w wykonaniu Leny Ledoff usłyszymy podczas niedzielnego (18 lipca) koncertu z cyklu „Wakacje z Chopinem”, na który zaprasza marszałkowski Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Bilety w cenie 10 złotych można rezerwować telefonicznie (56 682 79 30).

Czytaj więcej

„Chopin na wakacjach” - zapraszamy na koncert do Kłóbki

Dwór Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W sobotę (17 lipca) o godzinie 17 na tarasie ogrodowym dworu Orpiszewskich w Kłóbce (w powiecie włocławskim) odbędzie się kolejny koncert w ramach festiwalu „Chopin en Vacances”. Wydarzenie muzyczne organizowane jest każdego lata od 2017 roku we dworach Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza, Ziemi Łęczyckiej, a od tego roku także Ziemi Kujawskiej. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Czytaj więcej

Konkurs fotograficzny "Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle"

Fotografia z materiałów promocyjnych KPCK w Bydgoszczy

Wspaniała pogoda i wakacje sprzyjają podróżom i odkrywaniu sekretów wcale nie odległych miejsc. Sfotografujcie siebie lub swoje pociechy na tle zabytku i weźcie udział w konkursie fotograficznym „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle” przygotowanym przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Na zwycięzców czekają nagrody!

Czytaj więcej

Tofifest 2021 – znamy zwycięzców

Gala zakończenia festiwalu Tofifest 2021, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W sobotę (3 lipca) odbyła się gala zamknięcia 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, podczas której wręczono nagrody dla zwycięzców konkursów. Uroczystość uświetnił koncert Pauliny Przybysz i Stanisława Sojki. W wydarzeniu wzięli udział przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Czytaj więcej

Wakacje z Chopinem

Agata Nowakowska-Gumiela, fot. z materiałów promocyjnych Ośrodka Chopinowskiego

Walce, mazurki oraz ballady zabrzmią w najbliższą niedzielę (4 lipca) podczas koncertu inaugurującego siódmą odsłonę cyklu „Wakacje z Chopinem” w ośrodku w Szafarni. Bilety w cenie 10 złotych można rezerwować telefonicznie (56 682 79 30).

Czytaj więcej

Ruszył Tofifest 2021

Spotkanie z Pawłem Pawlikowskim podczas festiwalu Tofifest w 2019 roku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2021 rozpoczęty. W tym roku miłośnicy kina mogą obejrzeć festiwalowe produkcje także w swoich domach. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Letnie wystawy w Wozowni

Zdjęcie z wystawy Wojciecha Sternaka, Dopóki Wisła

Od piątku, 2 lipca, Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na trzy nowe wystawy, które będzie można oglądać w budynku na rogu Rabiańskiej i Ducha św. aż do 29 sierpnia. Letnie ekspozycje będą bardzo różnorodne. Wyraźnie zdominują je prace rzeźbiarskie, ale nie zabraknie również fotografii. Artyści zaproszeni do galerii poruszą temat nadziei i roli, jaką odgrywa ona w naszym życiu, będą śledzić nieznane oblicze królowej polskich rzek – Wisły, oraz zastanawiać się, czy rzeźba może stać się małą architekturą i nieść podobne co ona znaczenia.

Czytaj więcej

Autorska wystawa Janiny Twardy

Fragment plakatu wystawy, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

W dniu 2 lipca 2021 r. o godz. 12.00 w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy ul. Zamczej zostanie otwarta wystawa „Janina Twardy. Złoty Jubileusz”. Ekspozycja przygotowana została by uczcić wyjątkową okazję, pięćdziesięciolecie pracy twórczej włocławskiej artystki i pedagoga.

Czytaj więcej

Bydgoszcz na kinowym ekranie - premiera filmu "Miasto"

Premiera filmu Miasto w Bydgoszczy, fot. Dariusz Gackowski

W środę wieczorem (23 czerwca) w bydgoskim kinie „Orzeł” odbył się premierowy pokaz filmu „Miasto” w reżyserii Marcina Sautera. Po raz pierwszy od czasów premiery „Sąsiadów” (filmu Aleksandra Ścibor-Rylskiego z 1969 roku) Bydgoszcz doczekała się prapremiery filmu fabularnego. Reżyser pokazał mieszańcom swojego miasta bardzo osobistą, dedykowaną ojcu historię. Województwo Kujawsko-Pomorskie współfinansowało tę produkcję, a w premierowym pokazie uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Londynek – nowe otwarcie

Otwarcie filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na „Londynku”, fot. MiWBP

Możliwość organizowania koncertów, warsztatów, wystaw, nowe pozycje książkowe i komiksowe na półkach, czy, wreszcie, możliwość zagrania w gry technologii virtual reality – otwarta w ubiegły czwartek (17 czerwca) nowa odsłona Filii nr 5 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy rozbudowała nie tylko swoją przestrzeń użytkową ale również ofertę dla czytelników.

Czytaj więcej

40-lecie włocławskich twórców ludowych

40-lecie Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Włocławek, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Uroczyste wręczenie nagród i marszałkowskich medali Unitas Durat oraz koncert muzyki ludowej – tak wczoraj (21 czerwca) w ogrodach Parku Etnograficznego w Kłóbce świętowano jubileusz powstania włocławskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W wydarzeniu wzięli udział członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny województwa Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Gratulacje dla muzealników

Nagrody na Dzień Muzeów, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Troszczą się o dziedzictwo regionu i opiekują jego skarbami – 12 pracowników naszych instytucji kultury otrzymało w piątek (18 czerwca) nagrody przyznawane co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Wyróżnienia, podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim, laureatom wręczył Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa.

Czytaj więcej

Z muzeum przez epoki

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Jest jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie, na jego terenie znaleźć można bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż do wczesnego średniowiecza, w tym pozostałości wyjątkowo dobrze zachowane osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza zwanej „Polskimi Pompejami”. W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie odbyło się w poniedziałek (14 czerwca) posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej.

Czytaj więcej

Muzeum Twierdzy Toruń otwarte!

Muzeum Twierdzy Toruń, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Na dziedzińcu zabytkowego budynku dawnych koszar miejskich odbyło się w piątek (11 czerwca) uroczyste otwarcie siedziby Muzeum Twierdzy Toruń, nowego oddziału Muzeum Okręgowego. W wydarzeniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Spektakl „Szepty i cienie”, fot. Andrzej Makowski dla Opery Nova w Bydgoszczy

Trwające Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego zbiegło się w czasie z niemalże pełnym odmrożeniem kultury. Jest to zatem dobra okazja, by sprawdzić, jakie propozycje na ten weekend przygotowały nasze jednostki kultury. 

Czytaj więcej

Młodzi mistrzowie kuchni z Kujawsko-Pomorskiego

Spotkanie marszałka z laureatką i finalistą MasterChef Junior, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przegrzebki z sałatką z awokado i ogórka, puree marchewkowe z imbirem, stek wołowy ze szparagami oraz beza – to dania, którymi uraczyła jurorów podczas finału kulinarnego programu telewizyjnego MasterChef Junior pochodząca z Sosnówca (powiat inowrocławski) zwyciężczyni Jagoda Łaganowska. O miano najlepszego młodego kucharza rywalizowała z Kazimierzem Józefowiczem ze Starego Torunia. Podczas wtorkowego (1 czerwca) spotkania oboje zostali uhonorowani przez marszałka Piotra Całbeckiego tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Unitas Durat dla Teatru Horzycy (zdjęcia)

Zakończenie jubileuszowego sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Ponad sto lat temu na jego scenie odbyła się pierwsza premiera spektaklu w języku polskim. W niedzielę (30 maja) w zabytkowym gmachu Teatru im. Wilama Horzycy miała miejsce uroczystość kończąca jubileuszowy sezon, podczas której marszałek Piotr Całbecki wręczył przyznany instytucji medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z rąk gospodarza województwa wyróżnienie odebrał dyrektor placówki Andrzej Churski.

Czytaj więcej

Propozycje kulturalne na weekend

Wizualizacja sceniczna spektaklu „Operowy zawrót głowy”, fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Zbliżający się Dzień Dziecka jest dobrą okazją, by podarować pociechom wyjątkowy prezent w postaci wspólnego wyjścia do opery, teatru czy na warsztaty artystyczne. Kujawsko-pomorskie instytucje kultury przygotowały na najbliższy weekend interesującą ofertę, nie tylko dla najmłodszych.

Czytaj więcej

Rimini Protokoll i inni na Festiwalu Kontakt

fot. Wojtek Szabelski/szabelski.com

Trwa 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Najstarszy przegląd teatralny w Polsce po raz pierwszy w historii odbywa się także online, dzięki czemu stał się prawdziwie międzynarodowy. We własnych domach można oglądać sztuki grane na żywo w Monachium, Zagrzebiu czy Moskwie. Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotogramów Wojtka Szabelskiego.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Inauguracja festiwalu „Kontakt” w 2018 roku, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, koncerty oraz konkurs z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Święta Województwa to tylko niektóre propozycje na najbliższy weekend. Nasze instytucje kultury po raz kolejny postarają się o to, by przyjemne wspomnienia związane z obcowaniem ze sztuką, pozostały z nami przynajmniej do kolejnego tygodnia!

Czytaj więcej

Finał 28. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szafarni

Leping Ho, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Po roku nieobecności, w Szafarni znowu rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu młodych adeptów sztuki pianistycznej. W dniach 12-16 maja odbył się w 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, którego organizatorem nieprzerwanie od 29 lat jest Ośrodek Chopinowski.

Czytaj więcej

Niech dobrze służy po wsze czasy!

Podpisanie umowy z wykonawcą dokumentacji projektowej rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Renomowana krakowska pracownia Kozień Architekci, ta sama, która wiosną ubiegłego roku wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną, przystępuje do prac nad dokumentacją projektową dotyczącą rozbudowy i modernizacji gmachu Filharmonii Pomorskiej. W obecności marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej wczoraj (13 maja) w Bydgoszczy podpisano umowę w tej sprawie.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone