Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Kopernik byłby dumny

Inauguracja toruńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Zakończyła się toruńska odsłona zorganizowanego w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który zorganizowały wspólnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Podczas uroczystej inauguracji z udziałem gwiazd nauki samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu plastycznego na temat: „Wstrzymał słońce – zmienił wizję wszechświata”

Prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie plastycznym Wstrzymał słońce - zmienił wizję wszechświata. Autorka zdjęcia Marta Modrzyńska

Rok 2023 został ogłoszony „Rokiem Mikołaja Kopernika” – człowieka wszechstronnie wykształconego i uzdolnionego. Jest todoskonała okazja, by przypomnieć postać i dokonania słynnego, polskiego uczonego. Temu właśnie służył konkurs plastyczny zorganizowany przez Zespół Szkół nr 33 w Bydgoszczy na temat: „Wstrzymał słońce – zmienił wizję wszechświata”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań życiem i pracą  Mikołaja Kopernika, popularyzowanie wiedzy na temat kosmosu oraz osiągnięć naukowych związanych z poszukiwaniem w przestrzeni kosmicznej nowoczesnych technologii, istotnych dla przyszłości naszej planety, a także zachęcanie uczestników do twórczej interpretacji tematu z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych.

Czytaj więcej

Niebo Kopernika – prelekcja w Radziejowie

Uczestnicy prelekcji w Radziejowie, osoby w różnym wieku siedzący na salce słuchający prelekcji

Multimedialna opowieść poświęcona obserwacjom astronomicznym Mikołaja Kopernika jest treścią cyklu spotkań, które zaplanowano z okazji Roku Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Jej autorem jest Piotr Majewski, który odwiedzi 14 miejscowości, gdzie znajdują się kujawsko-pomorskie Astrobazy.

Czytaj więcej

Zakładka z Kopernikiem – lista nagrodzonych

Wręczenie nagród w konkursie plastycznym z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

19 czerwca miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Konkurs zorganizował Urząd Marszałkowski. Nagrodzono i wyróżniono dzieci niemal z całego województwa. Zdjęcia do pobrania

Czytaj więcej

Niebo Kopernika – prelekcja w Kruszwicy

Uczestnicy prelekcji

Multimedialna opowieść poświęcona obserwacjom astronomicznym Mikołaja Kopernika jest treścią cyklu spotkań, które zaplanowano z okazji Roku Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Jej autorem jest Piotr Majewski, który odwiedzi 14 miejscowości, gdzie znajdują się kujawsko-pomorskie Astrobazy.

Czytaj więcej

Śladami Kopernika na rowerach

Rowerowa Sztafeta Kopernikowska, fot. UMWKP

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w dniach 25-28 maja odbyła się Rowerowa Sztafeta Kopernikowska. Trasa sztafety wiodła Szlakiem Kopernikowskim przez trzy województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Prawie siedemdziesięcioro uczestników przez cztery dni przejechało blisko 500 kilometrów. Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu samorządu województwa.

Czytaj więcej

„Niebo Kopernika” – prelekcja w Dobrzyniu nad Wisłą

Uczestnicy prelekcji

Multimedialna opowieść poświęcona obserwacjom astronomicznym Mikołaja Kopernika jest treścią cyklu spotkań, które zaplanowano z okazji Roku Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Jej autorem jest Piotr Majewski, który odwiedzi 14 miejscowości, gdzie znajdują się kujawsko-pomorskie Astrobazy. W poniedziałek 29 maja projekt zawitał do przestronnej sali nowoczesnego Domu Kultury "Żak" w Dobrzyniu nad Wisłą. Letnia pogoda sprawiła, że przebiegło ono w kameralnym gronie, acz bardzo sympatycznej atmosferze. Widzowie, z których większość stanowiła młodzież z kółka astronomicznego przy dobrzyńskiej Astrobazie, z uwagą wysłuchali opowieści o zjawiskach i obiektach, które przed wiekami na niebie śledził Mikołaj Kopernik. Padały liczne pytania, dzięki czemu spotkanie przedłużyło się do zachodu Słońca, okraszonego wspaniałym halo i słońcami pobocznymi.

Czytaj więcej

Zapraszamy do udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym na temat: Wstrzymał słońce – zmienił wizję wszechświata.

Logotyp - Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej

Mikołaj Kopernik szukał piękna we wszechświecie, opisana przez niego teoria ustawiła wszystko względem Słońca, a nie Ziemi. Zachęcamy, abyście przedstawili nam Waszą wizję wszechświata. Możecie także pobawić się w naukowców i wykorzystując swoją wyobraźnię, możecie zamieścić w przestrzeni kosmicznej własne propozycje, które przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, mogłyby się tam znaleźć i mieć istotny wpływ na przyszłość naszej planety – Ziemi.

Czytaj więcej

Niebo Kopernika – prelekcja w Złejwsi Wielkiej

Uczestnicy prelekcji w Złejwsi Wielkiej

Multimedialna opowieść poświęcona obserwacjom astronomicznym Mikołaja Kopernika jest treścią cyklu spotkań, które zaplanowano z okazji Roku Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Jej autorem jest Piotr Majewski, który odwiedzi 14 miejscowości, gdzie znajdują się kujawsko-pomorskie Astrobazy. W piątek 12 maja projekt zawitał do szkoły w Złejwsi Wielkiej przy miejscowej Astrobazie. Mimo pięknej pogody, szkolna sala po brzegi wypełniła się uczniami i mieszkańcami gminy, którzy z uwagą i zaciekawieniem wysłuchali opowieści o obserwacjach prowadzonych przez Mikołaja Kopernika. Czyste niebo sprawiło, że jeszcze tego samego wieczora uczestnicy prelekcji mogli skonfrontować nabytą wiedzę z obrazem nieba gwiaździstego, na którym królowała Wenus.

Czytaj więcej

Kopernik i jego dziedzictwo

Logotyp KPCEN we Włocławku

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, 480. rocznicy jego śmierci oraz 480. rocznicy wydania jego dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”, 21 kwietnia 2023 r. KPCEN we Włocławku zorganizował konferencję przypominającą o dorobku wielkiego astronoma i wybitnego człowieka renesansu, który urodził się i mieszkał przez część swojego życia w naszym regionie.

Czytaj więcej

Zostań Kopernikiem - wykład online Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Logotyp Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w wykładzie online: Zostań Kopernikiem, który odbędzie się 25 kwietnia 2023 r. (wtorek), godz. 14:30-15:15. Wygłosi go Jerzy Rafalskiz Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń". Wykład odbędzie się w ramach świętowania 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który jest jednym z Patronów 2023 Roku.

Czytaj więcej

Niebo Kopernika

Zaćmienie Słońca w Toruniu, październik 2022r.

Jest to autorska opowieść poświęcona obserwacjom astronomicznym Mikołaja Kopernika. Temat - wbrew pozorom - nie jest specjalnie znany i rozpowszechniony. Powszechnie znane są bowiem efekty badań prowadzonych przez naszego uczonego, czyli heliocentryczna budowa Układu Słonecznego. Dla stworzenia swojej teorii Kopernik musiał przeprowadzić szereg obserwacji. W jaki sposób? Jakimi narzędziami? Jakie obiekty śledził największy astronom wszechczasów? Jak wyglądało niebo w czasach Kopernika? Odpowiedzi na te pytania przynosi opowieść Piotra Majewskiego – dziennikarza Polskiego Radia PiK, popularyzatora astronomii, autora audycji „Radio Planet i Komet”, członka Rady Programowej projektu ASTROBAZA-KOPERNIK.

Czytaj więcej

Konkurs plastyczny

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na wykonanie zakładki do książki - regulamin konkursu poniżej/ w załączeniu.

Czytaj więcej

Kopernik - wybitny wśród wybitnych

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wojciech Orliński, dziennikarz, autor książki „Kopernik. Rewolucje”

Czytaj więcej

Nasza księgodzielnia: polecamy na wakacje

Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Miłośników czytelnictwa zapraszamy do Marszałkowskiej Księgodzielni Kopernikańskiej, punktu wymiany książek znajdującego się w pawilonie przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Z zasobów księgodzielni można korzystać od poniedziałku do soboty. Zapraszamy!

Czytaj więcej

Nasza księgodzielnia: polecamy na wakacje

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Miłośników czytelnictwa zapraszamy do Marszałkowskiej Księgodzielni Kopernikańskiej, punktu wymiany książek znajdującego się w pawilonie przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Z zasobów księgodzielni można korzystać od poniedziałku do soboty. Zapraszamy!

Czytaj więcej

Mamy rekord Polski!

Ustanowienie rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika. Wydarzenie odbyło się w niedzielę (26 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim, organizowaliśmy je wspólnie z Chorągwią Kujawsko-Pomorską ZHP i Książnicą Kopernikańską z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty, a wiosną wezmą udział w losowaniu nagród. Do walczących o rekord dołączył także marszałek Piotr Całbecki, a zmaganiom przyglądał się sędzia z Biura Rekordów.

Czytaj więcej

Święto toruńskiej Alma Mater

Święto UMK, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, największa uczelnia regionu, obchodził w poniedziałek (20 lutego) swoje doroczne święto. W związku z 550. rocznicą urodzin patrona oraz trwającym Rokiem Kopernika, kalendarz uroczystości i imprez był wyjątkowo bogaty. W Auli UMK samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Mikołaj Kopernik od stu lat patronem bydgoskiej „Dwójki”

Obchody jubileuszu stulecia nadania II Liceum Ogólnokształcącemu w Bydgoszczy imienia Mikołaja Kopernika, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

W miniony weekend odbyły się obchody jubileuszu stulecia nadania II Liceum Ogólnokształcącemu w Bydgoszczy imienia Mikołaja Kopernika. Podczas uroczystości w Filharmonii Pomorskiej wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radny województwa Roman Jasiakiewicz przekazali na ręce dyrektor placówki Mirosławy Glazy marszałkowski medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. 

Czytaj więcej

Piątka z Kopernikiem za nami (zdjęcia)

Piątka z Kopernikiem, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Biegacze czczą pamięć o wielkim Astronomie. W niedzielę (19 lutego) Piątka z Kopernikiem otworzyła Toruńską Triadę Kopernikańską 2023, cykl trzech imprez biegowych, upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Czytaj więcej

Muzycznie o wielkim astronomie – zapraszamy na spektakl!

Spotkanie przed premierą spektaklu „Kręci się”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Z udziałem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i marszałka Piotra Całbeckiego odbyło się w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym spotkanie poprzedzające premierę spektaklu „Kręci się”, musicalu powstałemu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Zebrani mogli także zapoznać się z wizualizacjami projektu rozbudowy marszałkowskiej Książnicy Kopernikańskiej.

Czytaj więcej

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (zdjęcia)

Otwarcie Światowego Kongresu Kopernikańskiego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP

550 lat temu w Toruniu urodził się wybitny astronom, intelektualista, jeden z najznakomitszych umysłów swojej epoki. 19 lutego swoje święto obchodzi także Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Tegoroczne uroczystości, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, połączone były ze Światowym Kongresem Kopernikańskim, podczas którego wykład inauguracyjny wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjski astronom i kosmolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagranie transmisji inauguracji

Czytaj więcej

"De revolutionibus" na wyciągnięcie ręki

Wernisaż wystawy „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Oryginalne egzemplarze trzech pierwszych wydań „De revolutionibus” (norymberskie, bazylejskie i amsterdamskie), największego dzieła Mikołaja Kopernika, zaprezentowano w sobotę (18 lutego) w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. To kolejne wydarzenie będące częścią naszych wojewódzkich obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Doroczne obchody święta UMK, połączone ze Światowym Kongresem Kopernikańskim, podczas którego wykład inauguracyjny wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjski astronom i kosmolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2019 odbyły się w niedzielę (19 lutego). Inauguracja kongresu, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, była transmitowana online.

Czytaj więcej

Prelekcje, wystawy, koncerty i spektakle – Rok Mikołaja Kopernika w regionie

Otwarcie wystawy „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wernisażami wystaw „Z Torunia do gwiazd. Mikołaj Kopernik w zbiorach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu” i „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu” zainaugurowaliśmy wojewódzkie obchody Roku Mikołaja Kopernika. 18 lutego, w przeddzień urodzin Kopernika, w toruńskim Ratuszu Staromiejskim otwarta została publiczna wystawa oryginalnych egzemplarzy trzech pierwszych wydań największego dzieła Kopernika „De revolutionibus”. 2023 – Rok Mikołaja Kopernika

Czytaj więcej

Zdrowa dieta Mikołaja Kopernika

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przypominamy nasz archiwalny wywiad z prof. Jarosławem Dumanowskim, historykiem specjalizującym się w dziejach kulinariów           

Czytaj więcej

  • 1
  • 2

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.