Edukacja

Dziecięce światy - logo

„Dziecięce światy. Od literatury dziecięco-młodzieżowej do twórczości dziecięcej” -konferencja online

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza nauczycieli, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych na konferencję online „Dziecięce światy. Od literatury dziecięco-młodzieżowej do twórczości dziecięcej”. Na konferencji,  która odbędzie się 1 czerwca (wtorek) 2021 r. w godzinach 14.30-16.45, wystąpią naukowcy z Pracowni Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dzień Dziecka jest doskonałą okazją do zagłębienia się w literacki świat młodych i najmłodszych. W związku z tym, w trakcie konferencji naukowcy z Pracowni Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentują wystąpienia dotyczące literatury adresowanej do dzieci i młodzieży (choć nie tylko), a także wspomnień spisanych przez młodych ludzi, będących świadectwem traumatycznych przeżyć w trakcie II wojny światowej. Baśnie, picture booki i okupacyjna rzeczywistość, do których odniosą się prelegenci, to przykłady różnych dziecięcych światów, w odmienny sposób kształtujących młodego człowieka.

Informacje dotyczące zaplanowanych wystąpień:

Baśnie jako utwory nie tylko dla dzieci – dr Marcin Lutomierski
Najprawdopodobniej baśnie wyrosły z tęsknot, marzeń i fantazji. Te ludowe opowieści układane często przez ludzi prostych i niewykształconych były przepełnione zaskakującą nawet dziś mądrością życiową, z której tylko pewną część zaczęto przekazywać dzieciom. Spod przysłowiowej strzechy czy namiotu baśnie dość szybko zawędrowały do dworów, pałaców, a znacznie później – w skróconej, wysublimowanej i książkowej formie – do szkół. Wbrew pozorom baśnie mówią wiele o wewnętrznych problemach człowieka (dziecka i dorosłego) i zarazem podpowiadają – oddziałując na podświadomość – jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, niezależnie od czasu i miejsca. Bohaterowie baśniowi często fascynują dzieci, ale też nie są obojętni wielu dorosłym – których zastanawiają, rozczulają, bawią, inspirują czy wręcz irytują.
 
Książki obrazkowe – piękne książki na całe życie – dr hab. Elżbieta Kruszyńska, prof. UMK
Wykład poświęcony będzie specyficznej, bo łączącej przekaz wizualny z tekstem, odmianie książki. Ponadto picture book zarówno w literaturze zachodniej, jak i polskiej ma dość długą tradycję i zaliczany jest do form międzygeneracyjnych, gdy chodzi o sprawy związane z odbiorcą. Wystąpienie skoncentrowane będzie na kilku zagadnieniach, które można ująć w następujące pytania: Czym jest picture book i czym różni się od tradycyjnych form literackich? Jaką pełni on funkcję w edukacji czytelniczej młodych ludzi? Dlaczego warto czytać tę odmianę literatury? Czy książki obrazkowe to książki przyszłości?
 
Roztrzaskany świat. Dziecięce świadectwa wojny – dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK
Choć dzieciństwo powszechnie kojarzy się z okresem „sielskim, anielskim”, to jednak były takie generacje młodych ludzi, którzy z powodów od nich niezależnych zetknęli się ze złem, na przykład z wojną. W literaturze zagranicznej i polskiej dobrze znane są dzienniki Anne Frank, Mary Berg, Reni Knoll, Dawida Rubinowicza, Rutki Laskier i wielu innych dzieci żydowskich zamkniętych w gettach. Nieznane są jednak inne zapisy doświadczeń wojennych, których autorami były polskie dzieci. Przedmiotem wykładu będą unikatowe, dotąd niewydane wspomnienia uczniów, którzy w latach 1945-1946 w wielu szkołach w Wielkopolsce i na Kielecczyźnie spisywali to, czego doświadczyli w czasie okupacji niemieckiej (1939-1945). Ten obszerny korpus wypracowań (ok. 1500), zgromadzony w Archiwum Instytutu Zachodniego w Poznaniu oraz w Archiwum Państwowym w Kielcach, odsłania inne, od dotąd znanego, oblicza codzienności polskiej rodziny i dziecka w okresie II wojny światowej.
 
Program konferencji

14.30-14.35 – Rozpoczęcie konferencji
14.35-15.15 – Baśnie jako utwory nie tylko dla dzieci dr Marcin Lutomierski
15.15-15.55 – Książki obrazkowe – piękne książki na całe życie dr hab. Elżbieta Kruszyńska, prof. UMK
15:55-16.35 – Roztrzaskany świat. Dziecięce świadectwa wojny dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK
16:35-16:45 – Zakończenie konferencji

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji na stronie http://www.bptorun.edu.pl/

Oprac. Marcin Żynda
Wydział Informacyjno-Bibliograficzny
Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.