Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika – wystawa w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Logo Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu od 2 kwietnia zaprasza na wystawę Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika, która stanowi część projektu pn. „Wokół książki dziecięcej i młodzieżowej”, realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu we współpracy z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu, z Biblioteka Uniwersytecką w Toruniu oraz Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

 

Na wystawie prezentowane będą prace plastyczne uczestników I edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji”, zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu i Książnicę Kopernikańską w Toruniu we współpracy z Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

 

Konkurs skierowany był do wychowanków przedszkoli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z województwa kujawsko-pomorskiego i miał na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich i plastycznych dzieci i młodzieży, wspieranie edukacji języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły średniej, pogłębianie wrażliwości estetycznej uczniów oraz zachęcanie uczniów do podejmowania zadań wykraczających poza kanon obowiązkowej nauki, a także promowanie osiągnięć wychowanków przedszkoli i uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Na I edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” zgłoszono aż 146 prac plastycznych z 26 placówek oświatowych z całego regionu kujawsko-pomorskiego.

 

Zadaniem uczestnika konkursu było zilustrowanie wybranej przez siebie książki polskiego autora lub ilustratora. Pracę można było wykonać dowolną techniką plastyczną ręcznie (np. rysunek, malowanka, wyklejanka, wydzieranka, kolaż) lub techniką komputerową.

 

Uczestnicy konkursu wykazali się dogłębną znajomością twórczości polskich pisarzy i ilustratorów. Wzięli na warsztat nie tylko literaturę współczesną, ale i dzieła klasyków. Ilustrowali teksty Małgorzaty Strzałkowskiej, Przemysława Wechterowicza, Agnieszki Frączek, Agnieszki Stelmaszyk, Renaty Piątkowskiej czy Barbary Kosmowskiej. Chętnie sięgali również po picturebooki Iwony Chmielewskiej oraz Joanny Concejo. Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszyły się utwory klasyków – stworzono ilustracje m.in. do „Żeńców” Szymonowica, bajek Krasickiego, Jachowicza i Fredry, wierszy Konopnickiej, Tuwima, Brzechwy, Kerna czy Porazińskiej, powieści Sienkiewicza, Korczaka, a także Lema.

 

Wystawie prac plastycznych uczestników wojewódzkiego konkursu plastycznego towarzyszy ekspozycja książek, pokazująca rozwój ilustracji w polskich wydawnictwach adresowanych do młodego odbiorcy i prezentująca dorobek najwybitniejszych polskich ilustratorów XX i XXI wieku, takich jak Adam Kilian, Jan Lenica, Zbigniew Rychlicki, Józef Wilkoń, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Grażka Lange, Paweł Pawlak czy Maciej Szymanowicz.

 

Organizatorami ekspozycji poświęconej najwybitniejszym polskim ilustratorom XX i XXI wieku są trzy największe toruńskie biblioteki: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu.

 

Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2019 r. w godzinach otwarcia bibliotek w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej przy ulicy Dąbrowskiego 4 oraz w sali wystawowej Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23.

 

Więcej informacji na stronie http://www.bptorun.edu.pl/

 

Oprac.

Anna Siemińska

Wydział Udostępniania Zbiorów

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

 

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

I miejsce Natalia Korpal 7 lat SP nr 18 w ToruniuI miejsce Patrycja Kozłowska 12 lat SP w WójcinieI miejsce Weronika Chejnowska 16 lat ZSR w GrudziądzuII miejsce Aleksandra Skoczylas 17 lat VII LO w ToruniuII miejsce Julianna Gołębiowska 12 lat SP nr 1 w Aleksandrowie KujawskimII miejsce Nela Stanicka 10 lat SP w Złotorii

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone