Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Znamy wyniki X edycji konkursu „Oni tworzyli naszą historię”!

Profesor Elżbieta Zawacka, kurierka Armii Krajowej i jedyna kobieta wśród cichociemnych, nagrodzona przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Profesor Elżbieta Zawacka, kurierka Armii Krajowej i jedyna kobieta wśród cichociemnych, nagrodzona przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Kapituła X edycji wojewódzkiego konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” przyznała nagrody i wyróżnienia.

 

Wiemy już, kto tworzył naszą historię w regionie!

 

Kapituła konkursu w składzie:

  • prof. dr hab. Wojciech Polak - Wydział Politologii i Stosunków Międzynarodowych UMK w Toruniu - Przewodniczący Kapituły Konkursu
  • Danuta Brzózka-Ciechanowska - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Delegatura w Toruniu
  • Kamila Łajczak - główny specjalista w Biurze Realizacji Projektów Edukacyjnych w Departamencie Edukacji i Kształcenia Ustawicznego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
  • Ewa Ignaszak - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Delegatura w Toruniu
  • dr Teresa Maresz - adiunkt Zakładu Dydaktyki Historii i Edukacji Europejskiej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Anna Mikulska - przedstawiciel Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu
  • Izabella Milewska-Warta - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
  • Monika Sanocka - podinspektor w Biurze Realizacji Projektów Edukacyjnych w Departamencie Edukacji i Kształcenia Ustawicznego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
  • Elżbieta Skerska - przedstawiciel Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu
  • Maria Sztandarska - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

 

spośród 33 nadesłanych prac (11 w kategorii VII klas szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjalnych; 22 w kategorii liceów, techników i szkół branżowych) przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

 

1) W kategorii VII klas szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjalnych:

  • I miejsce – Monika Lisiecka - praca „O wydarzeniach, czyli wspomnienia mojej babci Teresy z okresu wojny i okupacji (1939-1945)”, uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, opiekun Marcin Lisiecki - nagroda rzeczowa o wartości do 1 500 zł brutto;
  • II miejsce – Kaja Pantkowska - praca „Zawsze w naszej pamięci - historia Franciszka Pantkowskiego”, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Koronowie, opiekun Joanna Bociek - nagroda rzeczowa o wartości do 1 000 zł brutto;
  • III miejsce – Julia Kruszka - praca „On stworzył naszą historię - Pawel Cyms”, uczennica Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu, opiekun Katarzyna Sopolińska, nagroda rzeczowa o wartości do 500 zł brutto.

 

2) W kategorii liceów, techników i szkół branżowych:

  • I miejsce – Matylda Rumińska - praca „Z Murmańska do Dywizjonu 300 - wojenna tułaczka sierżanta Jerzego Jaworskiego”, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 1 im. Ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie, opiekun Joanna Marta Lewandowska - nagroda rzeczowa o wartości do 1 500 zł brutto;
  • II miejsce – Anna Wiśniewska - praca „Gen patriotyczny i społeczny w mojej rodzinie”, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie, opiekun Grzegorz Banaś - nagroda rzeczowa o wartości do 1 000 z brutto;
  • III miejsce – Anna Borowicz - praca „Antoś jest taki odważny, oni go przecież zabiją”, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chełmży, opiekun Zofia Wojtalik - nagroda rzeczowa o wartości do 500 zł brutto.

 

Ponadto Kapituła przyznała następujące wyróżnienia:

 

1) W kategorii VII klas szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjalnych:

  • Klaudia Forembska – praca „Dama żelazna – Halina z Chełmickich Jaroszewiczowa”, uczennica Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowitem, opiekun Aleksandra Budzińska;
  • Julia Zawacka – praca „Tradycja przez wieki – album rodzinny”, uczennica Szkoły Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Łasinie, opiekun Aleksandra Jankowska.

 

2) W kategorii liceów, techników i szkół branżowych:

  • Róża Paluch – praca „Henryk Miśkiewicz – świadek dwóch totalitaryzmów”, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie, opiekun Grzegorz Banaś;
  • Bartłomiej Szeląg – praca „Bolesław Lenart, mój pradziadek”, uczeń III Liceum Ogólnokształcące im. S.B. Lindego w Toruniu, opiekun Kamilla Piątkowska;
  • Olga Aksamit – praca „Sierżant Franciszek Aksamit”, uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, opiekun Szymon Wiśniewski;
  • Dominika Gutowska – praca „Wspomnienia obozowe Teresy Kamińskiej”, uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II w Brodnicy, opiekun Radosław Stawski;
  • Natalia Wrońska – praca „Jedna decyzja, która mogła zmienić wszystko”, uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II w Brodnicy, opiekun Radosław Stawski;
  • Macy Paradowska – praca „Zamek, w którym nie zawsze było jak w bajce – obóz zniemczenia w Jabłonowie”, uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II w Brodnicy, opiekun Radosław Stawski;
  • Natalia Wiśniewska – praca „O Dymiących Polach pod Brodnicą”, uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II w Brodnicy, opiekun Radosław Stawski;
  • Gabriela Kolasińska – praca „O moim pradziadku – żołnierzu tułaczu: pamiętnik Wojciecha Kolasińskiego”, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie, opiekun Joanna Frajtag.

 

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

 

Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone wyróżnienia i nagrody, odbędzie się 19 marca 2018 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

 

Zapraszamy do udziału i po odbiór nagród oraz dyplomów!

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone