Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Rok dla Niepodległej

Fot.Andrzej Goiński

W minionym roku w szczególny sposób obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przez cały rok w regionie odbywały się okolicznościowe spotkania i uroczystości - akcja zbierania podpisów pod specjalną jubileuszową deklaracją mieszkańców, a także odsłonięcie pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej. Wyróżniliśmy tez osoby, które sięgają pamięcią do początków odrodzonej ojczyzny.

Czytaj więcej

Razem dla Niepodległej

Spotkanie pracowników Urzędu Marszałkowskiego w ramach obchodów odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk

Kolejnym akcentem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości było piątkowe (16 listopada) spotkanie pracowników Urzędu Marszałkowskiego na placu Teatralnym w Toruniu, podczas którego wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, a także wykonaliśmy zdjęcie w biało-czerwonych barwach.

Czytaj więcej

Biało-czerwone obchody w obiektywie

Dzieci z przedszkola „Mały Światek” zaprezentowały 8 listopada w Urzędzie Marszałkowskim spektakl z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, fot. Andrzej Goiński

Uroczystości i imprezy patriotyczne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Festiwal Gęsiny w Przysieku – zapraszamy do zapoznania się z przeglądem fotograficznym najważniejszych wydarzeń ostatnich dni.

Czytaj więcej

Wizyta przedszkolaków w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości (zdjęcia)

Przedszkolaki zaprezentowały dziś (8 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim spektakl z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, fot. Andrzej Goiński

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się 8 listopada z dziećmi z toruńskiego przedszkola Mały Światek oraz ich nauczycielami i rodzicami. Maluchy zaprezentowały w Urzędzie Marszałkowskim spektakl związany tematycznie ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości.

Czytaj więcej

Rok dla Niepodległej

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbyło się w niedzielę (11 listopada) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W Kujawsko-Pomorskiem w sposób szczególny obchodzimy ten wyjątkowy jubileusz.

Czytaj więcej

Niepodległa oczami dzieci i młodzieży

Rozdanie nagród w konkursie „Niepodległa-Nieodległa”, fot. Andrzej Goiński

Na pierwszym piętrze Urzędu Marszałkowskiego można oglądać pokonkursową wystawę prac plastycznych, autorstwa dzieci i młodzieży „Niepodległa-Nieodległa”. We wtorek (6 listopada) wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył laureatom zmagań nagrody i wyróżnienia. Organizatorem wydarzenia była Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.

Czytaj więcej

Spotkajmy się z kulturą

Na koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, fot. Andrzej Goiński

W całym kraju świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spośród setek możliwości warto było rozważyć uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Świętujemy z Niepodległą

Czytaj więcej

Podziękowania dla świadków historii

Marszałek Piotr Całbecki był gościem 107 urodzin Elżbiety Rogali, fot. Łukasz Piecyk

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy uczcić  w sposób szczególny – uhonorowaliśmy osoby, które swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Dotarliśmy do osiemdziesięciu dziewięciu osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. Każdej z nich został wręczony okolicznościowy medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Jedną z uhonorowanych osób była Elżbieta Rogala, która 6 listopada obchodziła 107. urodziny.

Czytaj więcej

Festiwal gęsinowy w Przysieku

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku, fot. Łukasz Piecyk

Kulminacyjnym wydarzeniem naszej dorocznej kampanii gęsinowej był jak zwykle Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, na którym bawiliśmy się 10 i 11 listopada (sobota i niedziela) w Przysieku pod Toruniem. Impreza była wypełnionym atrakcjami największym w Polsce kiermaszem produktów z gęsiny. W tym roku motywem przewodnim były obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej

Rowerami „Ku Niepodległej”

Rajd rowerowy w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Ostatni z cyklu rodzinnych rajdów rowerowych „Kujawsko-Pomorskie – Ku Niepodległej”, organizowanych przez Urząd Marszałkowski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości odbył się w sobotę (13 października) w Toruniu. Wcześniej wspólne przejazdy dla miłośników dwóch kółek odbyły się we Włocławku, Inowrocławiu, Grudziądzu i Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Medale Unitas Durat dla kolejnych świadków historii

fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości honorujemy mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej. Marszałek Piotr Całbecki gościł dziś u siebie panie Czesławę Grendę, Helenę Makowską oraz córkę pani Heleny Gahbler-Oskierki Marię Pekasiewicz.

Czytaj więcej

Wyjątkowe kartki w 100-lecie odzyskania niepodległości

fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Urząd Marszałkowski we współpracy z Pocztą Polską i Muzeum Etnograficznym w Toruniu przygotował okolicznościowe kartki oraz znaczki pocztowe będące pamiątką związaną z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Zachęcamy do ich nabycia.

Czytaj więcej

Rajdy rowerowe „Ku Niepodległej”

Rajd rowerowy w Inowrocławiu, fot. Stowarzyszenie Run to Run

Zapraszamy na cykl rodzinnych rajdów rowerowych we Włocławku, Inowrocławiu, Grudziądzu, Bydgoszczy i Toruniu „Kujawsko-Pomorskie – Ku Niepodległej”, organizowanych przez Urząd Marszałkowski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Najbliższy przejazd odbędzie się w sobotę (29 września) w Grudziądzu. Trwają zapisy online.

Czytaj więcej

Medale Unitas Durat dla kolejnych świadków historii

Członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska medal Unitas Durat wręczyła Helenie Barcz, fot. Andrzej Goiński

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej. W ubiegły czwartek (20 września) medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska wręczyła Helenie Barcz z miejscowości Rybiny (powiat radziejowski) i Irenie Skierskiej z Tłuchowa (powita lipnowski).

Czytaj więcej

Koncert na 100-lecie niepodległości

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

W niedzielę (23 września) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się koncert, zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, podczas którego 100 śpiewaków i muzyków upamiętniło 100-lecie odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej

Honorujemy rówieśników Niepodległej

Wizyta radnej województwa Agnieszki Kłopotek u Cecylii Araszewicz, fot. Filip Kowalkowski

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. W ubiegły poniedziałek (20 sierpnia) radny województwa Ryszard Kierzek odwiedził mieszkanki powiatu żnińskiego Anielę Żurawską i Marię Wargacką, we wtorek (21 sierpnia) przewodniczący sejmiku Ryszard Bober spotkał się z Moniką Ćwiek z Kowalewa Pomorskiego, a radny Marek Domżała z mieszkankami powiatu nakielskiego Łucją Szyperską i Elżbietą Musiał, zaś w środę (22 sierpnia) radna Agnieszka Kłopotek odwiedziła mieszkanki powiatu sępoleńskiego Jadwigę Jańczak i Cecylię Araszewicz.

Czytaj więcej

Medale Unitas Durat dla stulatek z Włocławka

Wizyta u Władysławy Mizak, fot. Łukasz Piecyk

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. Wczoraj (6 sierpnia) członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radny Stanisław Pawlak odwiedzili mieszkanki Włocławka Natalię Bartosiak i Władysławę Mizak.

Czytaj więcej

Honorujemy rówieśników Niepodległej z Bydgoszczy oraz powiatów rypińskiego i włocławskiego

Wizyta członek zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej u Zofii Gurtatowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. W ubiegły czwartek (26 lipca) wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odwiedził mieszkanki Bydgoszczy: Alfredę Tasarek i Martę Kwaśną, w piątek (27 lipca) członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska spotkała się z mieszkankami powiatu rypińskiego: Marianną Czarnecką, Zofią Gurtatowską, Cecylią Stawicką i Bronisławą Lange. Wczoraj (31 lipca) z mieszkankami powiatu włocławskiego Heleną Przybysz i Bronisławą Zielińską spotkali się: członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radny Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Honorujemy rówieśników Niepodległej

Wizyta członek zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej u Lucyny Głowińskiej, fot. Łukasz Piecyk

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. W piątek (29 czerwca) członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska odwiedziła mieszkanki powiatu lipnowskiego: Helenę Grzywaczewską, Lucynę Głowińską i Zofię Ciarkowską.

Czytaj więcej

Piknik na Zamku Krzyżackim w Świeciu

Piknik na Zamku Krzyżackim w Świeciu fot. Filip Kowalkowski

W niedzielę (17 czerwca) na Zamku Krzyżackim w Świeciu odbył się „Piknik z Niepodległą”, zorganizowany z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Honorujemy rówieśników Niepodległej

Wicemarszałek Dariusz Kurzawa z wizytą w domu Jadwigi Steinborn, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. W poniedziałek (18 czerwca) marszałek Piotr Całbecki odwiedził mieszkające w Gminie Unisław (powiat chełmiński) Monikę Bruską i Mariannę Janus. Wczoraj (19 czerwca) wicemarszałek Dariusz Kurzawa spotkał się z mieszkankami powiatu mogileńskiego Czesławą Lewandowską z Głęboczka, Jadwigą Steinborn z Markowic i Stanisławą Kowalewską z Wójcina.

Czytaj więcej

Zbieramy podpisy dla Niepodległej

Fot. Andrzej Goiński

Zapraszamy samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, społeczności lokalne i wszystkich aktywnych społecznie mieszkańców regionu do włączenia się w akcję zbierania podpisów pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Czytaj więcej

Honorujemy rówieśników Niepodległej

Helena Adamczyk z Drzonowa otrzymała od marszałka Piotr Całbeckiego okolicznościowy medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. W piątek (8 czerwca) marszałek Piotr Całbecki odwiedził mieszkającą w Drzonowie (powiat chełmiński) Helenę Adamczyk, która w tym roku obchodziła sto drugie urodziny.

Czytaj więcej

Rocznica wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w regionie

Uroczystość przed Urzędem Marszałkowskim w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości (w postać Józefa Piłsudskiego wcielił się Mieczysław Struski), fot. Andrzej Goiński

Mija 97 lat od wizyty na Kujawach i Pomorzu marszałka Józefa Piłsudskiego. Między 5 a 8 czerwca 1921 roku współtwórca naszej niepodległości i naczelnik państwa odwiedził Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz.

Czytaj więcej

Harcerze w sejmikowych ławach

Sejmik dzieci i młodzieży w Urzędzie Marszałkowskim z udziałem harcerzy, fot. Andrzej Goiński

Tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka samorząd województwa zorganizował w Urzędzie Marszałkowskim „Sejmik Dzieci i Młodzieży”. W Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego do udziału w sesji zaprosiliśmy harcerzy i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, reprezentujące różne obszary naszego regionu.

Czytaj więcej

  • 1
  • 2

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone