Aktualności

Finał sztafety kobiet, fot. Paweł Skraba

Srebro i brąz na zakończenie igrzysk olimpijskich

Przedostatni dzień olimpijskich zmagań przyniósł reprezentantkom z Kujaw i Pomorza dwa medale. Brąz wywalczyły kajakarki w składzie z Heleną Wiśniewską (CWZS Zawisza Bydgoszcz Kajakarstwo), a srebro biegaczki z Igą Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) w sztafecie 4×400 m.

W kajakarskim finale K4 500m startowały Helena Wiśniewska (CWZS Zawisza Bydgoszcz Kajakarstwo), Karolina Naja, Anna Puławska i Justyna Iskrzycka . Polska osada na półmetku wyprzedziła drużynę Nowej Zelandii, w składzie której była trzykrotna medalistka igrzysk w Tokio Lisa Carrington. Nasza reprezentacja uplasowała się na trzecim miejscu, za Węgierkami i Białorusinkami. Brązowy medal to pierwszy w historii polskiego kobiecego kajakarstwa medal wywalczony w czwórce.

Helena Wiśniewska to dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata w kategorii K4 500m z Monemor-o-Velho 2018 i Segedyn 2019 r.

Kolejne emocje czekały na kibiców w finale sztafety 4x400m pań z naszymi „Aniołkami Matusińskiego” w składzie: Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic. Polki po fenomenalnym biegu, w którym ustanowiły nowy rekord Polski z czasem 3:20:53 musiały uznać wyższość Amerykanek. Brąz wywalczyły Jamajki. Srebrny medal zawisł również na szyi Anny Kiełbasińskiej.

Zawodniczki z Kujaw i Pomorza wywalczyły podczas igrzysk w Tokio łącznie 5 medali. Złoty medal w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4×400 m zdobyła Iga-Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) srebrne krążki w wioślarskiej czwórce podwójnej wywalczyły Katarzyna Zillmann (AZS-UMK Toruń) i Marta Wieliczko (KW Wisła Grudziądz), a w żeglarskiej klasie 470 dwójka w składzie Jolanta Ogar-Hill (UKŻ Wiking Toruń) i Agnieszka Skrzypulec.

Departament Sportu i Turystyki

Urzędu Marszałkowskiego

10 sierpnia 2021 r.

Kajakarstwo na igrzyskach olimpijskich w Tokio, fot. Paweł Skraba Kajakarstwo na igrzyskach olimpijskich w Tokio, fot. Paweł Skraba Kajakarstwo na igrzyskach olimpijskich w Tokio, fot. Paweł Skraba Kajakarstwo na igrzyskach olimpijskich w Tokio, fot. Paweł Skraba Kajakarstwo na igrzyskach olimpijskich w Tokio, fot. Paweł Skraba Kajakarstwo na igrzyskach olimpijskich w Tokio, fot. Paweł Skraba Finał sztafety kobiet, fot. Paweł Skraba Finał sztafety kobiet, fot. Paweł Skraba Finał sztafety kobiet, fot. Paweł Skraba Finał sztafety kobiet, fot. Paweł Skraba Finał sztafety kobiet, fot. Paweł Skraba Finał sztafety kobiet, fot. Paweł Skraba Finał sztafety kobiet, fot. Paweł Skraba Finał sztafety kobiet, fot. Paweł Skraba