Zdrowie

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU obchodzony jest co roku 29 października. Został ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu uświadamiania społeczeństwa o chorobie, która może spowodować śmierć lub nieodwracalną niepełnosprawność.

 

W przebiegu udaru dochodzi do niedotlenienia mózgu i uszkodzenia jego funkcji na skutek zaburzonego dopływu krwi do tego narządu.

Udar mózgu jest niesłychanie groźnym zjawiskiem. Jest on trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa wśród osób dorosłych. Aż jedna piąta ofiar udaru do końca życia wymaga stałej opieki, co trzecia potrzebuje pomocy w wykonywaniu prostych czynności.

U 80 procent pacjentów rozpoznawany jest niedokrwienny udar mózgu, który jest efektem zablokowania przepływu krwi. U pozostałych osób następuje pęknięcie naczynia mózgowego, co wywołuje krwotok niszczący komórki nerwowe, wówczas mówimy o udarze krwotocznym.

Na udar mózgu najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku, jednak w nielicznych przypadkach choroba rozwija się także u ludzi młodych.

W bardzo dużym stopniu na to schorzenie pracujemy sobie sami!!!!!!!!!!

Udarowi mózgu sprzyja niezdrowy tryb życia a mianowicie: palenie tytoniu, otyłość, nadużywanie alkoholu czy nieprawidłowa dieta. Taki tryb życia powoduje dolegliwości, które przyczyniają się w bardzo dużym stopniu do udaru mózgu:

– nadciśnienie tętnicze

– choroby serca

– cukrzyca

– choroby naczyń krwionośnych

– miażdżyca

– zaburzenia gospodarki lipidowej

– zespół bezdechu sennego.

Do przyczyn udaru mózgu należy zaliczyć również predyspozycje genetyczne, więc zadbać o siebie powinny szczególnie osoby, których bliscy zmagali się z tym schorzeniem. Warto pamiętać, że udar częściej występuje u mężczyzn.

Szacuje się, że tylko połowa pacjentów zachowuje samodzielność i jest w stanie dobrze radzić sobie z wykonywaniem podstawowych czynności. Kluczowa jest zatem jak najszybsza reakcja – im wcześniej chory zostanie przyjęty do szpitala i poddany odpowiedniemu leczeniu, tym większa szansa na uratowanie mu życia i niedopuszczenie do powstania trwałych zmian.

 

społeczna kampania STOP UDAROM

 

W Polsce prowadzona jest społeczna kampania STOP UDAROM, której inicjatorem jest firma Boehringer Ingelheim. Partnerami projektu są organizacje pacjenckie – Fundacja Udaru Mózgu (www.fum.info.pl) i Stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się wsparcie!” (www.udarowcy.com.pl). Patronat honorowy nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (https://stopudarom.pl/)

Głównym celem kampanii jest zrozumienie jak poważną chorobą jest udar mózgu. Ważne, aby każdy, już od najmłodszych lat, znał objawy udaru, potrafił je rozpoznać i zareagować szybko, wybierając na czas numer alarmowy 112 lub 999. Świadoma postawa może uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, trwałą niepełnosprawnością, a nawet uratować komuś życie.

 

Alert udarowy